Ma dziewięć lat, genialny umysł i same piątki w indeksie. Najmłodszy polski student skończył sesję

05.03.2017 | Ma dziewięć lat, genialny umysł i same piątki w indeksie. Najmłodszy polski student skończył sesję
05.03.2017 | Ma dziewięć lat, genialny umysł i same piątki w indeksie. Najmłodszy polski student skończył sesję
Mateusz Kudła | Fakty TVN
05.03.2017 | Ma dziewięć lat, genialny umysł i same piątki w indeksie. Najmłodszy polski student skończył sesjęMateusz Kudła | Fakty TVN

9-latek z indeksem w plecaku - Kamil na Politechnice właśnie zaliczył sesję, a w podstawówce semestr. Sterowniki ma w małym palcu, w planach - budowę teleportu. Jak dalej będzie miał taką moc, to zobaczy także uwielbiany Zderzacz Hadronów. Tata pilnuje, żeby młodego geniusza podczas pracy nie kopnął prąd, a mama przyznaje, że już nic nie rozumie.

Zabawki już dawno zamienił na rezystory, a kredki - na lutownicę. Dziewięcioletni Kamil Wroński z Lublina właśnie zdał sesję. Indeks i legitymację Politechniki Lubelskiej odebrał w październiku, kiedy jego wiedza już oscylowała na poziomie akademickim.

- Na studiach najfajniejsze zajęcia to napędy elektryczne i fizyka - odpowiada najmłodszy student w Polsce.

"Nie rozumiem, czego się uczy"

- Pierwszy mój projekt był na płytce stykowej. Zwykły układ NM555 - wspomina chłopiec, za którym rodzice ledwo nadążają.

- Nie rozumiem już tego, co Kamil robi i czego się uczy. Bardzo często organizuje dla mnie wykłady. Staje przy tablicy i zaczyna mi tłumaczyć, na czym polega prawo Ohma - przyznaje Joanna Wrońska, matka Kamila.

- Możemy to wyjaśnić tak zwanym nietypowym rozwojem ośrodkowego układu nerwowego, po prostu dziecko jest bardzo zdolne - tłumaczy prof. Aneta Borkowska z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Nie jest łatwo - najmłodszy student w Polsce godzi wykłady z lekcjami w podstawówce. Zadania zaliczeniowe na studiach wymagają od niego znacznie więcej, niż szkolna praca domowa. Od ucznia podstawówki nikt nie oczekuje skonstruowania sterownik silnika BLDC.

- Tata też miał ważne zadanie. Musiał siedzieć i pilnować, żeby mi się krzywda nie stała - mówi młody naukowiec, doceniając wkład taty w realizację projektu.

Za młody na patent

Niektóre z jego wynalazków można opatentować - jednak dopiero za kilka lat. To dość zabawny problem - Kamil nie ma skończonych 13 lat. A więc nie może opatentować swojego wynalazku, jak wyjaśniał Patryk Wroński, ojciec chłopca.

Na pierwszą komunię zażyczył sobie oscyloskop. Teraz marzy o wycieczce do Genewy - marzy, aby na własne oczy zobaczyć Wielki Zderzacz Hadronów. W przyszłości natomiast chce wynaleźć teleport.

- Droga do dziadzia to trzy godziny, nie opłaca się samochodem kilka razy w roku - tłumaczy Kamil. Przed jego rodzicami kolejne wyzwanie - muszą zebrać dwa miliony złotych na części do nowego projektu ich syna, czyli... samochodu elektrycznego.

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS