Kolejne oddziały w szpitalach zamykane. Minister: dyrektorzy muszą jakoś zareagować


Opozycja i minister - dwa głosy i dwa światy. - Jesteśmy w sytuacji krytycznej - mówi były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Chaos jest wirtualny, pacjenci są bezpieczni - odpowiada Konstanty Radziwiłł i nie widzi powodów do obaw. Minister zdrowia także, by lekarze więcej pracowali.

Sytuacja w szpitalach jest nadzwyczajna, więc nadzwyczajnie zbiera się sejmowa Komisja Zdrowia i wzywa ministra Radziwiłła. Ale z posiedzenia komisji wyłaniają się dwa diametralnie różne opisy szpitalnej rzeczywistości.

- Jesteśmy w sytuacji krytycznej - przekonuje Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia (PO). - Nie mamy do czynienia z żadną sytuacją krytyczną, a chaos odnosi się do wirtualnego świata - odpowiada Konstanty Radziwiłł.

Trudno jednak uznać za wirtualną sytuację w tych szpitalach, gdzie zamykane są oddziały. W Giżycku oddział pediatryczny został zamknięty, bo trzech lekarzy na całodobową opiekę na 19 łóżek to za mało. Dyrekcja liczy na to, że to tylko czasowe zawieszenie oddziału, ale w szpitalu w Skarżysku stracili już nadzieję - nie udało im się zatrudnić lekarzy.

Po prostu brakuje lekarzy

Problem będzie się pogłębiać, bo coraz więcej lekarzy i rezydentów wypowiada umowy opt-out, zgodnie z którymi mogą pracować więcej niż przewidziane 48 godzin tygodniowo. Minister twierdzi, że to znikomy odsetek pracujących lekarzy, ale oni zapowiadają, że będzie ich więcej, a rezydenci już latem ostrzegali, że tak właśnie zrobią.

- Ten protest rezydentów pokazał jaki jest problem: brak lekarzy - ocenia dr Jerzy Pieniążek z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

W środę minister zdrowia zapewniał jednak posłów, że sytuacja jest stabilna, chociaż wiele szpitali ma kłopoty z obsadą wszystkich dyżurów. - Muszą dyrektorzy szpitali jakoś na to zareagować - mówił minister.

Lekarzu, pracuj więcej

Samorządowcy mówią ministrowi, że mają kłopoty nawet z obsadą karetek. - Nie mamy personelu - podkreślał Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Minister w końcu przyznał, że sytuacja jest kłopotliwa. Jednak sugeruje, że nie ma w tym winy państwa i rządu, ale to wina lekarzy, którzy wypowiadają umowy, choć dostali bezprecedensowo - jak powiedział - wysokie podwyżki. Opozycji zaproponował wystosowanie do wszystkich lekarzy wspólnego apelu - by jednak pracowali więcej. - Na całym świecie to doświadczenie jest udziałem lekarzy, że pracują nie od 8 do 15, tylko często dłużej - mówił Radziwiłł.- - Klauzula opt-out została wprowadzona tymczasowo i ten okres przejściowy właśnie się kończy - odpowiada Marcin Lewicki, lekarz rezydent.

Także na opozycji propozycja ministra nie zrobiła żadnego wrażenia. - Dzisiaj nie przekonają apele, tylko realne działanie. Na apele był czas wcześniej - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Posłowie wytykali ministrowi, że dawniej przez lata, jako działacz samorządu lekarskiego, inaczej patrzył na problemy lekarzy. I apeluje do premiera, by natychmiast zaczął negocjacje z lekarzami. Ministrowi daje tydzień na rozwiązanie sytuacji. Później będzie domagać się jego dymisji.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS