Kampania Jakiego oceniana lepiej niż Trzaskowskiego. "Potrzebna jest pełna mobilizacja"

21.08.2018 | Kampania Jakiego oceniana lepiej niż Trzaskowskiego. "Potrzebna jest pełna mobilizacja"
21.08.2018 | Kampania Jakiego oceniana lepiej niż Trzaskowskiego. "Potrzebna jest pełna mobilizacja"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
21.08.2018 | Kampania Jakiego oceniana lepiej niż Trzaskowskiego. "Potrzebna jest pełna mobilizacja"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Rafał Trzaskowski prowadzi, ale jego kampania nie porywa. W sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 to kandydat Platformy ma więcej punktów, ale to jego kampania ma więcej krytyków niż kampania Patryka Jakiego. Co to oznacza dla dalszego przebiegu rywalizacji w Warszawie?

Spacery po piętrach warszawskich bloków, podczas kampanii wyborczej, mają być codziennością Rafała Trzaskowskiego.

Kandydat Platformy doskonale wie, że musi przyspieszyć, bo jego kampania - w ocenie pytanych w sondażu dla "Faktów" i TVN24 - nie rzuciła dotąd na kolana. Dobrze kampanię kandydata PO ocenia 36 procent badanych, źle - 40 procent.

Dla każdego kandydata, po kilku tygodniach spotkań z wyborcami, taka informacja jest złą informacją. W końcu więcej jest osób, które uważają kampanie Trzaskowskiego za złą, niż tych, którzy jego aktywność oceniają dobrze.

- Od samego początku mówiłem, że nie ma faworytów w tych wyborach. W mojej głowie jest to 50 na 50. Wiadomo było, że trzeba będzie walczyć do samego końca - komentuje wyniki Rafał Trzaskowski.

Patryk Jaki pewnie ma odrobinę lepsze samopoczucie. Choć przegrywa w sondażu poparcia, to w sondażu, w którym oceniano kampanię, nieco więcej osób twierdzi, że jest to kampania dobra (41 procent). Źle ocenia ją 36 procent pytanych.

- To (wynik sondażu - przyp. red.) oznacza, że dystans generalnie się zmniejsza. Wyniki są lepsze niż przewidywania, bo przypominam, że startowałem z poziomu, w którym Trzaskowski miał w pierwszych sondażach nawet 25 procent więcej ode mnie - ocenia Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Brak faworyta

Kto jest faworytem w warszawskim wyścigu? Przewidywanie na tym etapie kampanii, kiedy od wyborów dzielą nas dwa miesiące, byłoby więcej niż nieodpowiedzialne.

Zwłaszcza, że opublikowany w poniedziałek sondaż poparcia, przynajmniej w pierwszej turze, nie wskazuje zdecydowanego faworyta. 37 do 33 to nie jest przewaga, która na początku kampanii pozwala Rafałowi Trzaskowskiemu i jego sztabowcom ze spokojem czekać na dzień wyborów. Zwłaszcza, że między pierwszą, a drugą turą rozegra się walka o głosy wyborców kandydatów, którzy odpadną z wyścigu. Na dziś sympatie w drugiej turze są po stronie Rafała Trzaskowskiego, bo kandydat PO mógłby według sondażu liczyć na 56 procent poparcia w drugiej turze. Patryk Jaki jedynie na 37 procent.

- Rafał Trzaskowski jest osobą, która musi gonić, musi udowadniać, że jest aktywny, a to jest pierwszy sygnał, że może te wybory przegrać - ocenia jeden z kandydatów na prezydenta Warszawy Jan Śpiewak.

- Jedno wynika z tego sondażu. Potrzebna jest pełna mobilizacja w Warszawie. Tutaj każdy głos będzie miał znaczenie - komentuje Cezary Tomczyk z PO.

Każdy głos ma znaczenie

Mieszkańców Podlasia raczej nie interesuje przebieg trzeciej linii metra, a mieszkańców zachodniopomorskiego liczba kilometrów ścieżek rowerowych, ale przebieg kampanii w Warszawie zawsze miał wpływ na kampanię w innych miastach. Nikt zresztą nie ukrywa, że bitwa toczy się nie tylko o władzę w Warszawie.

- Jego kampania jest częścią kampanii ogólnopolskiej - wicemarszałek Ryszard Terlecki o działaniach Patryka Jakiego.

Niebawem swojego kandydata przedstawić ma partia Pawła Kukiza. On prawdopodobnie zamknie listę kandydatów.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS