Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"

29.12.2017 | Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"
29.12.2017 | Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.12.2017 | Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Rzadko zabierający głos w sprawie polityki krajowej były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, mówi, że "serce mu się kroi", gdy patrzy, jak Polska marnuje i traci swoją pozycję w Unii. PiS zapewnia, że nowy premier wyjaśni w Brukseli, iż wszyscy krytycy się mylą. Prof. Buzek uważa, że nie da się tego zrobić wbrew faktom.

- Warto, by ten kapitał zachować. Dzisiaj go roztrwaniamy i to w sposób dramatyczny - mówił w Jerzy Buzek w czwartek w "Faktach po Faktach". To nie jest wyłącznie głos europosła PO. To głos byłego premiera i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, polityka, który niemal 15 lat temu przekonywał Polaków o korzyściach z bycia w UE.

- Dlatego czasami serce się kroi, jak ja słyszę w zasadzie podważanie naszych relacji z Unią Europejską. My też trochę zaniedbaliśmy, że nie tłumaczyliśmy. Może to trzeba robić tak jak przed referendum akcesyjnym w 2003 roku - mówił były premier.

Brak porozumienia

Bo choć Polaków do Unii nikt dziś przekonywać nie musi, bo jesteśmy europejskim fenomenem (w ostatnim sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 aż 83 procent pytanych mówi UE "tak"), to zdaniem Jerzego Buzka tak ostry i wieloletni spór rządu z Komisją Europejską może z czasem rozbudzić antyeuropejskie nastroje. Na pewno nie łagodzi ich stanowisko polskiego rządu.

- Komisja chciałaby, żeby było jak było i by wrócić do 2015 roku. A na to nie ma zgody politycznej w kraju. Wybory w 2015 roku pokazały, że społeczeństwo chce radykalnych zmian, jeśli chodzi o sądownictwo - mówił w czwartek Witold Waszczykowski.

- Czym innym jest naprawa sądownictwa, żeby było sprawniejsze, a czym innym niestosowanie się do naszych własnych reguł prawa. Komisja Europejska upomina się o to, żebyśmy stosowali polskie prawo - przekonywał Buzek.

Polityka PiS pod hasłem "unijni urzędnicy ingerują w suwerenne sprawy Polski" i tłumaczenie, że poparcie Budapesztu odsuwa widmo sankcji, nie zmienia faktu, że, sięgając po artykuł 7, Komisja Europejska stwierdza: polski rząd łamie zasady praworządności. Czyni to nasz kraj krajem pod specjalnym nadzorem.

- Zło się już stało. To PiS nałożyło na Polskę sankcje. Skłócają nas z tą częścią Europy, do której my chcemy należeć - komentował prof. Leszek Balcerowicz.

Koszty dla obu stron sporu

- Polska straci bardzo dużo wizerunkowo na obecnej sytuacji i, mówię to z największym żalem, straci na tym Unia - ocenił prof. Michał Kleiber z PAN. - Dla Polski UE jest wielką sprawą i nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, w której Unia, nie daj Boże, się rozpada, albo choćby nasz kraj zostaje w niej zmarginalizowany. To byłoby absolutnie fatalne - dodał.

Profesor Kleiber uważa, że koszty tego bezprecedensowego w historii Unii sporu poniosą obie strony. Z tym zastrzeżeniem, że Polska, tracąc swoją pozycję, ponosi ten koszt tu i teraz.

- Ja w ogóle nie rozumiem tego podziału na centrum Europy i peryferia. Jeżeli mamy być w centrum za cenę wyprzedaży polskich interesów narodowych, to takiej obecności nasz rząd jest zdecydowanie przeciwny - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości

W wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość miało hasło: "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS