"Zrobiłem kiedyś dużo złego". Teraz byli więźniowie remontują pokój 10-latki z autyzmem

"Zrobiłem kiedyś dużo złego". Teraz byli więźniowie remontują pokój 10-latki z autyzmem
"Zrobiłem kiedyś dużo złego". Teraz byli więźniowie remontują pokój 10-latki z autyzmem
Paula Przetakowska | Fakty po południu
"Zrobiłem kiedyś dużo złego". Teraz byli więźniowie remontują pokój 10-latki z autyzmemPaula Przetakowska | Fakty po południu

10-letnia Marysia dostanie pokój, o jakim marzyła. Nie będzie to zwykły pokój dziecięcy, a miejsce, w którym autystyczna dziewczynka będzie mogła czuć się bezpiecznie i spokojnie. Pokój remontują dla niej byli więźniowie, podopieczni Fundacji Pomost z Zabrza, która pomaga im w powrocie do normalnego życia.

Marysia za kilka dni będzie mogła wprowadzić się do wymarzonego pokoju. - Już są meble skręcane, wykończenia ostatnich grafik w pokoju - mówi Katarzyna Janowska, mama Marysi.

10-letnia dziewczynka ma autyzm, przez co pokój musiał być dostosowany specjalnie do jej potrzeb. Taki specjalny pokój to spełnienie marzeń Marysi. - Będzie drabinka, będzie huśtawka, będzie miała namiot, żeby mogła się schować, jak za dużo będzie bodźców - tłumaczy mama Marysi.

To wszystko przygotowują dla Marysi byli więźniowie. Podopieczni zabrzańskiej Fundacji Pomost dzielą się dobrem, które, jak mówią, sami dostali. - Robię to z przyjemnością i mogę się odwdzięczyć społeczeństwu, tak? Zrobiłem kiedyś dużo złego, a dzisiaj to naprawiam - wyjaśnia Dariusz Jakubas.

Więźniowie po odbyciu kary i wyjściu na wolność często nie mają nic. - Dostałem od zakładu tylko sto złotych. Wychodziłem w piątek i przez piątek, sobotę, niedzielę spałem na dworcu - mówi były więzień Sławomir Chrzan, podopieczny Fundacji Pomost.

Skuteczna resocjalizacja

Fundacja Pomost z Zabrza rocznie resocjalizuje nawet 400 byłych więźniów. Aż trzy czwarte z nich nie wraca do kryminalnej przeszłości i prawie wszyscy znajdują stałą pracę w ciągu miesiąca. Teraz fundacja, która im pomaga, sama ma kłopoty finansowe.

- Tak naprawdę modlimy się o to, żeby przetrwać do końca roku. Na szczęście nasz zespół się nie poddaje i chcemy walczyć do końca - zapewnia Justyna Wawszków, wiceprezes Fundacji Pomost.

Pokój dla Marysi byli więźniowie remontują po godzinach pracy. Pomagają bezinteresownie. - Dają tu kawał siebie. Pracują tutaj w soboty, w niedzielę, tak, żeby nadgonić ten czas i jak najwięcej zrobić, kiedy mają wolne - chwali byłych więźniów mama Marysi.

- Marysia, jak tu przychodzi i widzi za każdym razem, że jest coś, że jest praca do przodu, to jest za każdym razem uśmiech na jej twarzy, i to takie jest przyjemne dla człowieka, człowiek się cieszy - wyjaśnia Tomasz Tyrchan, były więzień, podopieczny Fundacji Pomost.

Dzięki remontowi rodzice Marysi będą mogli zrezygnować z części kosztownej rehabilitacji i ćwiczyć z dziewczynką w nowo przystosowanym pokoju.

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS