"To nie tylko muzeum, bo muzea bywają martwe". ECS to ukochane dzieło Pawła Adamowicza

19.01.2019 | "To nie tylko muzeum, bo muzea bywają martwe". ECS to ukochane dzieło Pawła Adamowicza
19.01.2019 | "To nie tylko muzeum, bo muzea bywają martwe". ECS to ukochane dzieło Pawła Adamowicza
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
19.01.2019 | "To nie tylko muzeum, bo muzea bywają martwe". ECS to ukochane dzieło Pawła AdamowiczaJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Gdańsk chce być miastem solidarności - mówił przed śmiercią Paweł Adamowicz. Odwoływał się nie tylko do słynnych wydarzeń sierpniowych, upadku komunizmu, odzyskania wolności i wywalczenia demokracji. Dla niego, z historii "Solidarności" wynika przesłanie na przyszłość.

Wolność i Gdańsk - z tego połączenia powstało ukochane dzieło Pawła Adamowicza - Europejskie Centrum Solidarności. Nie przypadkiem, to właśnie tam została na widok publiczny wystawiona trumna z ciałem prezydenta.

Centrum stało się najmocniejszym głosem w opowiadaniu o Polsce i jej niedawnej drodze. Jego bryła wygląda jak zardzewiały statek. - Ma przypominać, gdzie "Solidarność" się narodziła - tłumaczył Adamowicz.

- Pamiętajmy jednak. Nim upadł mur berliński w listopadową noc 1989 roku, to wszystko zaczęło się w Gdańsku - mówi dyplomata i historyk Jacek Sibora.

Pomysł na takie miejsce jak Europejskie Centrum Solidarności zrodził się w głowie Pawła Adamowicza w 1997 roku, kiedy był jeszcze przewodniczącym rady miasta.

- To nie tylko muzeum, bo muzea bywają martwe. To jest miejsce edukacji, to jest miejsce integracji - ocenia Jacek Taylor, przyjaciel Pawła Adamowicza.

W Europejskim Centrum Solidarności historia jest nauczycielką, ale tu przede wszystkim prowadzi się dialog o współczesnej Polsce.

Miejsce inspiracji

W Gdańsku Europejskie Centrum Solidarności to też obowiązkowy punkt wizyt zagranicznych delegacji.

- Gdańsk i ECS jest takim miejscem, gdzie można by równie dobrze zaprosić i "żółte kamizelki", i Macrona, i oni też powinni tu szukać inspiracji, punktu wyjścia do rozmowy o Francji - twierdzi historyk i dyplomata dr Janusz Sibora.

Paweł Adamowicz zbudował Europejskie Centrum Solidarności, ale sam miał tylko jedną prośbę: chciał tam przedstawić swoją książkę. - Bibliotekę kochał, bo był kolporterem, zaczynał od dystrybucji słowa zakazanego, wierzył w siłę słowa - opisuje Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Pewnych słów w tej historii jednak zabrakło.

- Ja mam osobiście taki jakiś smutek i żal, że ja nigdy nie powiedziałam mu, że jestem za to wszystko bardzo wdzięczna. (...) Wiem, że nas bardzo lubił i bardzo wspierał, i był bardzo często w tym miejscu, uśmiechał się, witał ze wszystkimi i widać było, że to była więź. I on tego ode mnie nie usłyszał - wyznaje Patrycja Medowska, pracowniczka Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS