Echa rekonstrukcji. Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza?

10.01.2018 | Echa rekonstrukcji. Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza?
10.01.2018 | Echa rekonstrukcji. Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
10.01.2018 | Echa rekonstrukcji. Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza? Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Decyzje o składzie rządu zapadały w ostatniej chwili. Wręczanie dymisji partyjnym filarom nie jest łatwe, dlatego dymisje odbyły się bez kamer i dziennikarzy, a nominacje bez prezesa. Czy twardy elektorat PiS zaakceptuje ten zmiękczony rząd?

Spotkanie posłów PiS z prezydentem we wtorek wieczorem nie uspokoiło nastrojów w partii. Nieobecność Antoniego Macierewicza była spodziewana, bo kilka godzin wcześniej został przez prezydenta zdymisjonowany.

Jarosław Kaczyński był jednak gościem oczekiwanym. Nie przyszedł. Nie było go ani na zaprzysięganiu nowych ministrów, ani na wieczornym spotkaniu w Pałacu. - Z powodów osobistych. Proszę nie doszukiwać się żadnych podtekstów - tłumaczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

To oficjalne, obowiązujące w partii uzasadnienie nieobecności Jarosława Kaczyńskiego na najważniejszej dla rządu uroczystości i na najważniejszym dla partii spotkaniu z prezydentem.

W środę rano prezes był już na mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Był też Antoni Macierewicz, ale przyjechał do kościoła sam. Do tego potem nie szedł ramię w ramię obok najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości, by złożyć kwiaty pod smoleńskimi tablicami. Nie szedł tym razem obok prezesa.

Pięć rzeczy

Politycy PiS unikają odpowiedzi na pytanie, co dalej z posłem Macierewiczem. Osoby znające kulisy rekonstrukcyjnych debat prezesa z premierem przekonują, że decydujący wpływ na dymisję Antoniego Macierewicza miały następujące powody: po pierwsze, poparcie dla PiS jest obecnie rekordowe, co umożliwia ryzykowne z pozoru personalne ruchy. Po drugie, środowisko Radia Maryja, wspierające Antoniego Macierewicza, nie ma alternatywy i nie odwróci się od partii rządzącej.

Ponadto, trudny temat katastrofy smoleńskiej nie jest już najważniejszym spoiwem elektoratu PiS, co więcej, nie dałoby się ułożyć dobrych relacji z prezydentem, gdyby Antoni Macierewicz dalej był w rządzie. Piątym powodem miała być chęć ograniczenia wpływów bardzo silnego polityka, jakim jest Macierewicz.

Dymisje ważnych polityków, takich jak Jan Szyszko i Antoni Macierewicz, świadczą o tym, że prezes PiS chciał bardzo wzmocnić premiera. To w ogromnej mierze rząd, którego życzył sobie Mateusz Morawiecki. Rząd, który ma mieć świetne relacje z prezydentem.

- Ten stan napięcia między ministrem a prezydentem w dalszej perspektywie nie służyłby dobrej współpracy - skomentował Marek Ast (PiS).

Zwykły poseł

Antoni Macierewicz z pewnością będzie patronował podkomisji smoleńskiej, która w środę rano wydała komunikat z kolejną hipotezą. Pisze o lewym skrzydle tupolewa, zniszczonym w wyniku eksplozji, która miała mieć kilka źródeł. Ta teoria może nadać ton środowym uroczystościom miesięcznicowym.

Nawet jeżeli na tych obchodach obok prezesa stanie odwołany minister obrony, to pytania o jego przyszłość się nie skończą. Mówi się o miejscu dla niego na listach wyborczych do europarlamentu. Ale to oznaczałoby polityczną emeryturę.

Od wtorku Antoni Macierewicz jest po prostu posłem. Podobnie jak Jan Szyszko i Witold Waszczykowski.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS