Dyrektorzy muzeów Auschwitz i POLIN na celowniku hejterów. "Niespotykana skala"

18.03 | Dyrektorzy muzeów Auschwitz i POLIN na celowniku hejterów. "Niespotykana skala"Fakty TVN

Polityka - nie tylko ta historyczna - ostro wkracza do miejsc historycznej pamięci. Na celowniku są teraz dyrektorzy muzeów Auschwitz i POLIN. Dyrektora tego pierwszego po wydarzeniach związanych z ustawą o IPN zalała fala hejtu, drugi naraził się wystawą z okazji rocznicy Marca' 68. Obaj pytają o swobodę historycznej debaty.

- Ja nie uważam, że my wchodzimy do polityki. To polityka wchodzi do nas - mówi Joanna Fikus, dyrektor Działu Wystaw Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

- Staramy się ludziom tłumaczyć, że pewne rzeczy są niedopuszczalne, że pewnych zwrotów nie można używać i tak rozumiem przesłanie tej wystawy. To nie jest wystawa polityczna, tylko edukacyjna - dodaje.

Wystawa "Obcy w domu" z okazji rocznicy Marca'68 cofa nas o 50 lat do Polski, z której komunistyczna władza i antysemicki język propagandy wypchała z kraju blisko 13 tysięcy polskich Żydów. Na wystawie prezentowane są wspomnienia marcowych emigrantów, ale również współczesne anonimowe cytaty polityków i komentatorów oraz listy do ambasady Izraela. Oto fragmenty niektórych z nich: "Nasze Rodziny Was ratowały. Wam teraz hańba", "parch Żydowski to zawsze będzie parch", "nie właźcie do obcych państw", "nie przekłamujcie żydki historii".

- Mówimy o tym jak niebezpieczny i krzywdzący dla ludzi jest taki język pogardy, niechęci i nienawiści - tłumaczy Joanna Fikus.

"Niebezpieczny język"

Za to zestawienie historii i współczesności wokół Marca'68, wystawę "Obcy w domu" skrytykowało dwóch senatorów PiS-u - Artur Warzocha i Rafał Ślusarz. - Jakie kroki zamierza minister kultury i dziedzictwa narodowego podjąć w tej sprawie w celu zakończenia tej szkalującej Polskę debaty - pytał Artur Warzocha. Senatorowie apelowali o interwencję do ministra również w sprawie historycznych i publicystycznych dyskusji, które w temacie wydarzeń marcowych organizuje muzeum. - Muzeum POLIN stało się narzędziem politycznym, zatracając zupełnie znamiona instytucji mającej pełnić funkcje społeczne i prezentować obiektywny przekaz - argumentował Warzocha. Historycy bronią swojego prawa do debaty, analizy i wyciągania wniosków, które w tej trudnej dla Polaków historii powinny być ostrzeżeniem. - To właśnie połączenie podobieństw i różnic nam najwięcej mówi - podkreślał w "Faktach po Faktach" dyrektor muzeum POLIN Dariusz Stola.

Fala hejtu

- Wcale nie trzeba mieć monopartyjnej dyktatury komunistycznej, żeby mieć falę nienawiści antyżydowskiej w miejscu najbardziej demokratycznym, czyli w internecie - dodaje Stola. To fala, która od tygodni uderza też w dyrektora muzeum Auschwitz-Birkenau. W obronie Piotra Cywińskiego stanął jego brat. - W ciągu ostatnich 12 lat to jest na niespotykaną skale wygenerowany atak - zauważa Paweł Cywiński i dodaje, że "z nacjonalistycznych pobudek pojawia się bardzo wiele komentarzy nawołujących do zawładnięcia tą pamięcią z perspektywy Polski". - Mój brat temu nie tyle próbuje się przeciwstawić, ale próbuje dbać, pielęgnować tę pamięć ludzkości, pamięć wszystkich ofiar - tłumaczy Paweł Cywiński.

Także władze muzeum w byłym niemieckim obozie zagłady próbują walczyć z lawiną kłamstw, półprawd i manipulacji, które w sprawie muzeum pojawiają się publicznie, poprzez publikację rzeczowych informacji. W poniedziałek w Muzeum Żydów Polskich odbędzie się kolejna debata. Tym razem o mowie nienawiści i propagandzie w mediach.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS