Fontanny, nowy kanał, zakaz zadawania prac domowych. Oto obietnice z kampanii

19.09.2018 | Fontanny, nowy kanał, zakaz zadawania prac domowych. Oto obietnice z kampanii
19.09.2018 | Fontanny, nowy kanał, zakaz zadawania prac domowych. Oto obietnice z kampanii
Paweł Płuska | Fakty TVN
19.09.2018 | Fontanny, nowy kanał, zakaz zadawania prac domowych. Oto obietnice z kampaniiPaweł Płuska | Fakty TVN

Kampania pełna niespodzianek. W Kaliszu kandydat zapewnia, że nie chce prezydenckiej pensji, w Jaśle kandydatów mogłoby być więcej, ale PiS nie udało się zarejestrować listy. Każdy samorząd rządzi się swoimi prawami, za to w kampanii rządzą obietnice.

Im większe miasta, tym większe obietnice, ale i w tych mniejszych przed wyborami sporo się dzieje.

Czasami polityk poza obietnicami rzuci coś konkretnego - jak walczący o reelekcję prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który akurat miał parasole.

Zbigniew Maj, były komendant główny policji, dziś kandydat na prezydenta Kalisza, obiecuje nie tylko bezpieczne i przyjazne miasto, ale też że wprowadzi zakaz zadań domowych dla uczniów. Na dodatek za swoją pracę nie chce pieniędzy. - Jestem emerytem i na dzień dzisiejszy uważam, że jeżeli można piastować ten urząd, mogę pieniążki, które będą wynikały z uposażenia prezydenta, scedować na inne cele - obiecuje Zbigniew Maj, niezależny kandydat na prezydenta Kalisza.

Byłemu komendantowi tego komfortu finansowego inni mogą tylko pozazdrościć. Inni kandydaci niczego podobnego nie obiecują i trochę podziwiają, że niektórym jest tak dobrze.

- Ja się tylko mogę cieszyć, że emeryci zarabiają takie pieniądze, że chcą pracować, a jeżeli chcą dorobić, to chcą to zrobić bezpłatnie - ocenia Piotr Kaleta, kontrkandydat Maja, który z list Zjednoczonej Prawicy również startuje na prezydenta Kalisza.

Więcej lania wody

Każdy próbuje jakoś przekonać wyborców, że jest wyjątkowym kandydatem, że to na niego warto głosować. W sieci coraz więcej tego typu filmów i obietnic - ale to już za mało. Wiadomo, że film musi zaintrygować, przykuć uwagę widza-wyborcy - tak jak film burmistrza Wrześni.

Ubiegający się o reelekcję Tomasz Kałużny w środku nocy nagrał film, w którym na tle fontann oświadcza: "wybudowaliśmy kilka pięknych fontann, czas na fontannę na rynku". Szybko się okazało, że na wyborców chyba to nie działa i pomysł upadł.

Co innego, gdy chodzi o wielką wodę - kandydaci ze Sztumu chcą stworzyć kanał łączący dwa jeziora - Sztumskie i Barlewickie.

- Jest to główny cel naszego programu, to nic nadzwyczajnego, wpisujemy się tylko w wizję turystyczną naszego miasta - tłumaczy Anna Serocka, kandydatka na burmistrza Sztumu.

Jest wprawdzie problem, jak to przekopać, by nie uszkodzić krzyżackiego zamku, ale to nic w porównaniu z problemami Jasła.

Nie ma PiS

W Jaśle problemy są większe i proceduralne. Jest zdziwienie i zaskoczenie, bo błąd sztabu PiS może oznaczać, że w bastionie prawicy listy PiS nie zostaną zarejestrowane.

- To bardzo źle, bo to nie daje możliwości mieszkańcom Jasła wybrać naprawdę dobrych ludzi - ubolewa Wojciech Buczak, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Rzeszowa.

Nie będzie kandydatów PiS, nie tylko do rady miasta. Na stanowisko burmistrza też. Ale i tak wicepremier - sam pochodzący z Jasła - jest przekonany, że będzie dobrze.

- Ktokolwiek zostanie burmistrzem Jasła, na pewno będzie miał serce po prawej stronie - uspokaja Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

To obietnica, którą w tych warunkach trudno będzie zrealizować.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS