Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?

14.11.2018 | Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?
14.11.2018 | Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.11.2018 | Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Nagrana rozmowa byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego z właścicielem prywatnego banku to nie tylko biznes i polityka. To pytanie o wiarygodność instytucji, która ma chronić i kontrolować banki i pytanie o bezpieczeństwo pieniędzy, które w bankach trzymamy. Na czele Komisji Nadzoru Finansowego musi stanąć człowiek o nieposzlakowanej opinii i ponad politycznymi podziałami.

PiS i premier raczej nie będą zwlekać. Według informacji "Faktów" TVN trwa już poszukiwanie nowego szefa KNF, która jest najważniejszą instytucją dla całego finansowego rynku.

- Najbardziej rozsądne byłoby powołanie kogoś, kto ma nieposzlakowaną opinię we wszystkich opcjach politycznych - uważa ekonomista Piotr Kuczyński.

Znalezienie tu porozumienia ponad podziałami, po wymuszonej nagraniami dymisji, mogłoby pomóc w odbudowaniu zaufania do instytucji, do której zaufanie powinno być na najwyższym poziomie. W teorii próba porozumienia jest możliwa, tak samo jak jest możliwe wskazanie kandydata, którego zaakceptuje nie tylko rząd.

- Takich ludzi nie ma wielu, ale są. Ja miałem okazję współpracować jako prezes NBP i szef Komisji Nadzoru Bankowego ze wspaniałymi ludźmi - stwierdza Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów.

- Zawsze rynek finansowy i szczególnie takie stanowiska były poza politycznym łupem- zapewnia Sławomir Neumann z PO.

- Niezależnie od tego jaka będzie ocena prawna działań i zachowań poprzedniego szefa KNF, powołując go na to stanowisko popełniliśmy błąd - twierdzi Jarosław Gowin, wicepremier.

Gwarancja naszego bezpieczeństwa

To obywatele muszą być najbardziej pewni, że kiedy wpłacają pieniądze i zakładają lokaty, to ich każdy grosz jest bezpieczny. Każdy z obywateli chce być pewny, że afera wokół Komisji, którą wiele osób dostrzegło być może po raz pierwszy, nie zachwieje fundamentem tej instytucji.

- Wielu z nas pewnie w ogóle nie wie co to jest KNF, ale to jest jak anioł stróż, którego nie widzimy - twierdzi ekonomista profesor Witold Orłowski.

Siadając przy bankowym okienku żaden Kowalski nie musi wiedzieć, że KNF istnieje, ale musi mieć pewność, że wpłaca oszczędności życia ludziom, którzy nie zawiodą. Nad tym właśnie ma czuwać KNF. To ona i specjalny fundusz bankowy pilnują, by pieniądze były lokowane bezpiecznie.

Dodatkowo w Polsce nie można otworzyć banku bez zgody KNF. Komisja akceptuje kandydata na prezesa każdego banku, a gdy zechce, wysyła do banku kontrole, które bywają postrachem każdej finansowej instytucji w Polsce. KNF nie uchroni przed wszystkim. Dowodem na to jest historia, którą znają klienci GetBacku, ale co do zasady się sprawdzała. Tyle, że jeszcze nigdy w historii Komisja nie była w takim kryzysie, w jakim znalazła się we wtorek.

"Nasz system bankowy jest silny"

- Reputację jest trudno zdobyć, a stracić ją można w ciągu kilku chwil. Niestety trzeba budować (zaufanie - przyp.red.), bo to jest instytucja zaufania publicznego i tutaj nie można sobie pozwolić na granie na czas. Czas jest tutaj niezwykle ważny - uważa profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

KNF, która chwilowo działa bez szefa, wydała uspokajający komunikat. Napisany ciężkim, urzędowym językiem, ale sprowadzający się do zapewnienia, że wszystko działa jak należy.

"Polski sektor bankowy jest stabilny, wiarygodny, wypłacalny, rentowny i płynny. Urząd KNF na bieżąco monitoruje ryzyko w systemie bankowym jako całości i poszczególnych jego podmiotach i w razie konieczności podejmuje stosowne działania zapobiegawcze i prorozwojowe" - brzmi fragment oświadczenia KNF.

- Ostatni kryzys w finansach w Europie czy w świecie dowiódł tego, że nasza Komisja i nasz sektor bankowy jest zdecydowanie zorganizowany racjonalnie - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Na razie obowiązki byłego już prezesa KNF będzie pełnił jeden z jego zastępców.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS