50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenie

08.03.2018 | 50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenie
08.03.2018 | 50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenie
Maciej Knapik | Fakty TVN
08.03.2018 | 50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenieMaciej Knapik | Fakty TVN

Wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom - mówił Andrzej Duda na uroczystościach 50-lecia wydarzeń Marca '68. Prezydent zwracał się do wypędzonych i zapewniał, że w niepodległej Polsce nie ma i nie będzie miejsca na antysemityzm.

- Proszę wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce - powiedział podczas obchodów 50. rocznicy wydarzeń z 8 marca 1968 roku Andrzej Duda.

Prezydent przeprosił za kampanię antysemityzmu, szykan i czystek, po której z komunistycznej Polski musiało wyjechać kilkanaście tysięcy polskich Żydów.

- Ja to osobiście przyjmuję. To płynie z serca - tak na przeprosiny prezydenta zareagował były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

Ambasador Izraela Anna Azari nie mogła odnieść się do tych przeprosin, bo w tym samym czasie była na innej uroczystości. Prezydent był na Uniwersytecie Warszawskim, a ambasadorowie Izraela i Stanów Zjednoczonych - na Dworcu Gdańskim.

Konflikt nie gaśnie

Rocznicy nie obchodzono razem, a relacje na linii Polska-Izrael-Stany Zjednoczone pozostają napięte. O czym świadczą także te słowa:

- Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem, jak łatwo obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie, nawet kiedy w kraju prawie nie ma Żydów - mówiła ambasador Azari.

To jasna aluzja do uchwalonej przez PiS ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, wobec której protestują Amerykanie i Żydzi.

Przemówieniu prezydenta Dudy na UW towarzyszyły głośne protesty. Interweniował nawet rektor uczelni.

Gdy prezydent składał hołd uczestnikom Marca, za to, że protestowali przeciwko ówczesnej władzy, bohaterowie tamtych dni - a przynajmniej część z nich - stali wśród manifestujących i protestowali przeciwko władzy obecnej.

- Te władze rozmontowują liberalną demokrację - tak działania rządzącej koalicji ocenia Jan Tomasz Gross.

- Świadomie łamie prawo, konstytucję. Rozwala to państwo, to nie ma nic wspólnego z wartościami, o które walczyliśmy wtedy - mówi z kolei Seweryn Blumsztajn, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Seweryn Blumsztajn za walkę z komuną wtedy odsiedział niecałe półtora roku. Adam Michnik - po Marcu '68 - także półtora roku wiezienia. Jan Tomasz Gross - pięć miesięcy. Teraz przez obóz władzy - za krytykę poczynań PiS - traktowani są z reguły wrogo.

Spadkobiercy?

- Dzisiaj my, dzisiejszy rząd, czujemy się spadkobiercami Marca '68 - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki

- Dla polskiej wolności, dla polskiej niepodległości jesteście postaciami pomnikowymi - powiedział podczas rocznicy prezydent Andrzej Duda.

- Życzę, żeby miełi tyle odwagi i rozsądku, żeby się postawić Kaczyńskiemu. Tak jak my Gomułce - odniósł się do słów prezydenta i premiera Adam Michnik.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości nie było już mowy o bohaterach.

- Naruszają autonomię uczelni od polityki, sprzeniewierzają się temu, o co walczyli uczestnicy Marca '68 - mówił wicepremier Jarosław Gowin o protestujących na UW.

W 1968 roku studenci swój - brutalnie rozpędzony - protest kierowali przeciwko komunistycznej władzy, cenzurze i zdjęciu z afisza spektaklu "Dziady" za - jak uznano - antyradzieckie treści oraz za bezprawne wyrzucenie z uczelni studentów Adama Michnika i Henryka Szlajfera.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: IPN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS