Pytania o przekazanie Ukrainie polskich samolotów MiG-29. "Nie podejmiemy żadnych decyzji bez uzgodnienia z NATO"

Myśliwce typu MiG-29 uziemione. Konsekwencje awaryjnego lądowaniaDowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie już 17 tysięcy pocisków przeciwpancernych i dwa tysiące pocisków przeciwlotniczych typu Stinger. Amerykańskie media podkreślają, że stało się to zaledwie w kilka dni. Unia Europejska też kupuje broń Ukrainie. Polska również ma swój wkład w pomoc. Ostatnio głośno jest też o ewentualnym przekazaniu Ukrainie polskich myśliwców MiG-29.

WOJNA ROSJA - UKRAINA. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

W niedzielę w TVN24 o sytuacji na Ukrainie z Piotrem Kraśką rozmawiali amerykańscy kongresmeni oraz członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów - demokrata Gregory Meeks i republikanin Michael McCaul. Obaj wchodzą w skład delegacji, która spotkała się z ukraińskimi politykami oraz amerykańskimi żołnierzami przerzuconymi do Europy dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

- Naszym zadaniem jest zapewnić im to, czego potrzebują, by walczyć - mówił Gregory Meeks, amerykański kongresmen z Partii Demokratycznej, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, o broni dla Ukrainy.

- Jakikolwiek sprzęt, który potrafią obsługiwać, powinien być im dostarczony - dodał Michael McCaul, kongresmen z Partii Republikańskiej.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z KONGRESMENAMI W TVN24 GO

Amerykańskie media podają, ze USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie już 17 tysięcy pocisków przeciwpancernych i dwa tysiące przeciwlotniczych stingerów w zaledwie kilka dni. Z kolei Unia Europejska przeznaczy 450 milionów euro na broń dla Ukrainy. Broń dostarczają też: Kanada, USA, Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania i Litwa.

- Litwa wysłała rakiety stinger, granatniki przeciwczołgowe M-72 i inny sprzęt - przekazał amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

Pomoc od Polski

Polska też ma swój wkład w pomoc Ukrainie. Wysłała broń defensywną. - Głównie kamizelki kuloodporne, hełmy, broń, która służy do obrony miast, ulic, domów - wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.

Jeszcze przed rosyjską inwazją minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak informował, że Polska wysyła na Ukrainę zestawy przeciwlotnicze Piorun. Ukraiński minister obrony dziękował za hełmy i granatniki. Później minister Błaszczak informował o konwoju z amunicją. Ostatnio głośno jest o ewentualnym przekazaniu Ukrainie polskich myśliwców MiG-29.

- Aktywnie przyglądamy się kwestii samolotów, które Polska mogłaby dostarczyć Ukrainie. Zastanawiamy się, w jaki sposób moglibyśmy uzupełnić zasoby Polski, gdyby ta się na to zdecydowała - przekazał amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

Co na to polski rząd? - Żadne decyzje decyzje w tym zakresie nie zapadły. Trwa w tej chwili dyskusja co do zakresu działań Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale to jest dyskusja, która nadal się toczy - podkreśla rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller. - Nie jest prawdziwą informacją, że z terenu Polski startują samoloty w celach bojowych na teren Ukrainy - dodaje.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaznacza, że kluczowe są uzgodnienia z partnerami. - Nie podejmiemy żadnych decyzji bez uzgodnienia z NATO i bez otrzymania odpowiednich gwarancji dla ewentualnych naszych działań - mówi Paweł Soloch.

Ostrzeżenia Rosji

Z kolei Rosja twierdzi, że kilka ukraińskich samolotów uciekło do Rumunii i innych pobliskich krajów.

- Ostrzegamy te kraje, że używanie lotnisk jako baz dla ukraińskiego lotnictwa wojskowego, które będzie użyte przeciwko rosyjskim silom zbrojnym, może być uznane za przyłączenie się do konfliktu - przekazał Igor Konaszenkow, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Rosji. To brzmi groźnie, ale Polska jest częścią sojuszu świata zachodniego: Unii Europejskiej i NATO - przypomina opozycja.

- Niech nikomu do głowy nie przychodzą pomysły, że będziemy robili coś, co nie jest uzgodnione z naszymi sojusznikami w NATO - podkreśla Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

- Trzeba pamiętać, żeby nie dać Putinowi pretekstu - uważa Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Prezydent Andrzej Duda zawnioskował o zwołanie Zgromadzenia Narodowego. Wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu ma odbyć się w piątek, w przeddzień 23. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS