Projekt ustawy anty-TVN a relacje polsko-amerykańskie. Morawiecki unika odpowiedzi, mówi o Danii

27.07.2021 | Ustawa anty-TVN a relacje polsko-amerykańskie. Morawiecki unika odpowiedzi, mówi o Danii
27.07.2021 | Ustawa anty-TVN a relacje polsko-amerykańskie. Morawiecki unika odpowiedzi, mówi o Danii
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
27.07.2021 | Ustawa anty-TVN a relacje polsko-amerykańskie. Morawiecki unika odpowiedzi, mówi o DaniiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Polska konstytucja gwarantuje mediom wyjątkową pozycję i wolność. Jakie intencje stoją za projektem ustawy anty-TVN? - W mediach, niestety, w internecie, o to będziemy musieli jeszcze zabiegać, żeby tę sytuację zmienić, przewagę ma druga strona - powiedział 4 lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau unikają odpowiedzi na pytanie, jak lex TVN wpłynie na relacje polsko-amerykańskie.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 17 miesięcy nie przyznała nowej koncesji stacji TVN24, chociaż wniosek spełnia wszystkie wymogi i wszystko w nim - jak zawsze - jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

- Obowiązuje tak zwana zasada ochrony uprawnionych oczekiwań. Jeżeli podmiot składający wniosek o koncesję kieruje się obowiązującym prawem, to nie można tych reguł zmieniać w trakcie - ocenił Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich.

- Należy tylko zbadać, czy coś się nie zmieniło, czy nie ma zakazu, czy nadal emituje, czy nie narusza ustawy i tak dalej - skomentował adwokat profesor Maciej Gutowski.

Wola polityczna Prawa i Sprawiedliwości dotycząca mediów jest jasna, także ta dotycząca TVN24. - W mediach, niestety, w internecie, o to będziemy musieli jeszcze zabiegać, żeby tę sytuację zmienić, przewagę ma druga strona - powiedział 4 lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński. W 2008 roku stwierdził, że "młodych ludzi należy zbliżyć do rzeczywistości i nauczyć tę rzeczywistość oceniać niezależnie od tego, co usłyszą w TVN24".

Opinię na ten temat TVN24 można było usłyszeć również na antenie TVP 1. - My nawet nie mamy wpływu i nie wiemy, czy nie doszło do zmian właścicielskich. Nie wiemy na przykład, czy nie zmienił się właściciel i na przykład właścicielem TVN-u są Rosjanie teraz - powiedział w TVP 1 publicysta Jerzy Bielewicz.

Właścicielem TVN S.A. nie są Rosjanie. Takie brednie to najlepszy dowód na to, ile mogą stracić widzowie skazani na jeden przekaz. Amerykanie również reagują na działania wymierzone w ich największą inwestycję w Polsce i wolne media.

- To jest bardzo znacząca amerykańska inwestycja tutaj w Polsce i ewentualne nieprzyznanie koncesji będzie miało swoje skutki dla przyszłych, amerykańskich inwestycji. Ale jest to też kwestia wartości - wskazał Derek Chollet, doradca amerykańskiego sekretarza stanu.

Ustawa anty-TVN a relacje polsko-amerykańskie

TVN24 jak zawsze - również w temacie, który naszej stacji dotyczy bezpośrednio - pokazuje wszystkie punkty widzenia i opinie. Zarówno premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, jak i ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi, zostało zadane pytanie o to, jak bardzo projekt ustawy anty-TVN i brak koncesji dla TVN24 szkodzą relacjom na linii Polska-USA.

- Szanowni państwo, dzisiaj z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dostałem bardzo ciekawą informację (...). U naszych przyjaciół w Danii przyjęta została ustawa o możliwości kontrolowania, zapobiegania, braku zgody na inwestycje zagraniczne - powiedział Mateusz Morawiecki, omijając zasadniczą część pytania.

Minister Rau też nie odpowiedział na zadane pytanie. Na temat relacji na linii Warszawa-Waszyngton konkretniej wypowiedzieli się eksperci.

- To, co widzimy, co się dzieje w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, czyli niemożność podjęcia jakiejkolwiek decyzji, mimo że wcześniej nie było problemów z koncesją dla TVN, pokazuje, że również ten organ konstytucyjny państwa został podporządkowany władzy - powiedział doktor Piotr Kładoczny, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Ustawa anty-TVN ma wymiar dotyczący wolności informacji i wolności biznesu - zwrócił uwagę profesor Andrzej Rychard, socjolog z PAN.

Koncesja TVN24 wygasa 26 września.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS