Problemy z promowaniem szczepień. "Nie ma w tej chwili żadnych działań"

20.05.2021 | Problemy z promowaniem szczepień. "Nie ma w tej chwili żadnych działań"
20.05.2021 | Problemy z promowaniem szczepień. "Nie ma w tej chwili żadnych działań"
Marek Nowicki | Fakty TVN
20.05.2021 | Problemy z promowaniem szczepień. "Nie ma w tej chwili żadnych działań"Marek Nowicki | Fakty TVN

Zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciwko COVID-19 wyraźnie spada - alarmują eksperci. W związku z tym rząd chce przygotować nową kampanię promocyjną. Do tej pory w Polsce wykonano ponad 16 milionów szczepień przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych jest niecałe pięć milionów osób.

Brak pacjentów, brak obsługi, brak szczepionek - tak wyglądał w czwartek punkt szczepień drive-thru przy stadionie w Gdańsku.

- Powinniśmy zaszczepić 1200 osób szczepionką firmy Johnson & Johnson w naszym punkcie szczepień drive-thru na gdańskim stadionie, natomiast dostaliśmy tylko 100 (dawek - przyp.red.), więc tylko 100 osób byśmy mogli zaszczepić. W związku z tym przerejestrowaliśmy tych wszystkich pacjentów na za dwa tygodnie - wyjaśnia Katarzyna Brożek ze spółki Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

W Gdańsku chętni do szczepień są, ale brakuje szczepionek. W innych częściach Polski często jest odwrotnie - to szczepionki czekają na chętnych.

- Straciłam najbliższą osobę - mojego tatę - z powodu COVID-a, więc uważam, że powinniśmy się wszyscy szczepić i zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale też o innych ludzi - mówi jedna z kobiet, jednak nie do wszystkich docierają takie argumenty.

Rząd szykuje nową kampanię

Do tej pory w Polsce wykonano ponad 16 milionów szczepień przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych jest niecałe pięć milionów osób. To nadal bardzo mało - podkreślają eksperci.

- Prawie 50 procent 80-latków, w ogóle starszych osób, wciąż jest jeszcze niezaszczepionych i to jest coś, co absolutnie powinno być w jakiś sposób usprawnione. Część z tych osób, to są osoby, które nie mogą dojechać do punktów szczepień i tutaj ten wysiłek organizacyjny, który trzeba w to włożyć, nie jest przerastający nasze możliwości - uważa prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Uniwersytetu Gdańskiego.

Głosy krytyki pojawiają się nie tylko ze strony wirusologów.

"Na moje oko przez marną informację i potężną dezinformację, szczepienia w Polsce staną tak gdzieś na 50 procentach. Będziecie się z tym kisić dłużej niż inni, co w efekcie sprawi utratę przewagi ekonomicznej i gospodarczej" - napisała na Twitterze jedna z internautek.

Na wpis zdecydował się zareagować szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk, nie zaprzeczając diagnozie i publicznie prosząc o radę.

"Jak zwykle celnie - niestety nie jest to nieprawdopodobny scenariusz. Jakieś sugestie?" - zapytał w komentarzu Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk odpowiedział na wpis internautki@acosta_re_nata | Twitter.com

Sugestie są zarówno ze strony internautów, jak i specjalistów.

- To musi być jakiś wiral, to musi być coś, co spowoduje, że modne będzie się zaszczepić - podpowiada dr Mirosław Oczkoś, specjalista do spraw wizerunku. - To można wykreować, tylko trzeba sięgnąć do profesjonalnej agencji i postawić jeden cel: Polacy muszą się zaszczepić, a nie my musimy wypaść dobrze politycznie na tle szczepionki - dodaje.

Problem polega jednak na tym, że czas na przygotowywanie takiej strategii już dawno minął.

- W moim pojęciu nie ma w tej chwili żadnych działań, które by służyły właśnie zrealizowaniu takiego programu edukacyjnego o bardzo szerokim zakresie - uważa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS