Prezydent Duda na nartach. Wiceminister rozwoju mówi o "wspieraniu polskiej gospodarki"

Prezydent Duda na nartach. Wiceminister rozwoju mówi o "wspieraniu polskiej gospodarki"
Prezydent Duda na nartach. Wiceminister rozwoju mówi o "wspieraniu polskiej gospodarki"
Tomasz Pupiec | Fakty po Połduniu
Prezydent Duda na nartach. Wiceminister rozwoju mówi o "wspieraniu polskiej gospodarki"Tomasz Pupiec | Fakty po Połduniu

Pandemia trwa, ale sezon narciarski w górach też. Z uroków gór postanowił też skorzystać amator narciarstwa prezydent Andrzej Duda, co spotkało się z krytyką opozycji. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk próbowała bronić prezydenta, przekonując, że jego jazda na nartach także wspiera polską gospodarkę.

Miało być bez rozgłosu i światła kamer. Prezydent Andrzej Duda odwiedził swoją rezydencję w Wiśle i niejako przy okazji jeden ze swoich ulubionych stoków narciarskich. Jednak dziennikarze i tak się pojawili, więc nie odmówił im krótkiego wywiadu. Powiedział, że warunki narciarskie są "złe, jak widać".

To ocena fachowa, bo ze swoim zamiłowaniem do nart i nienaganną techniką zjazdową dotąd Andrzej Duda nigdy się nie krył. Od kilku dni płyną pod adresem prezydenta ze strony opozycji słowa krytyki.

- Tam nic nie ma. Tam jest pustka. Bajlando powyborcze trwa, weekendziki i takie sprawy - ocenił w Radiu ZET prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Moje dzieci nie pojechały na ferie. A pierwsze dziecko w państwie pojechało na narty. Trochę niesprawiedliwe" - skomentował na Twitterze poseł PO Sławomir Nitras.

- Mam, niestety, dla wszystkich złą wiadomość. Na pewno nie przysłuchuje się tym obradom prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, bo jeździ na nartach - powiedział w Senacie senator opozycji Michał Kamiński, wtedy, kiedy w izbie wyższej parlamentu trwała debata na temat pomocy dla poszkodowanych przedsiębiorców.

Gest "wsparcia polskiej gospodarki"

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk wytłumaczyła, że prezydencka wizyta na stoku to gest symbolicznego wsparcia dla polskiej gospodarki.

- Jeżeli chodzi o głowę państwa, pana prezydenta Andrzeja Dudę, to trzeba na to spojrzeć z drugiej strony, czyli od strony właśnie wsparcia polskiej gospodarki. Czyli tego przykładu, żebyśmy w reżimie sanitarnym, ale jednak wspierali polską gospodarkę, a nie szukać już na samym początku sensacji - stwierdziła w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski.

Idąc podobnym tropem, troski o sytuację związaną z pandemią dopatrzył się też były premier Donald Tusk, prywatnie zresztą miłośnik "haratania w gałę". "Nie podzielam krytyki sportowych pasji Pana Prezydenta. Przecież od dawna wiadomo, że tak potrzebne respiratory i maseczki najłatwiej zamówić na stoku narciarskim" - napisał na Twitterze.

- Ma gdzieś sytuację pandemiczną, ma gdzieś sytuację przedsiębiorców. Żadnych inicjatyw! Proszę mi wymienić jedną inicjatywę prezydenta w drugiej kadencji! - skomentował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdecydowana interwencja prezydenta

Prezesowi PSL-u najwyraźniej umknęła prezydencja interwencja w sprawie stoków narciarskich właśnie.

Na przełomie listopada i grudnia - jak mało kto - prezydent zaangażował się w starania o ich ponowne uruchomienie. - Była ona odpowiedzią na apele. Dosłownie mi się telefon grzał - tłumaczył potem.

- Zadzwoniłem, rzeczywiście, skontaktowałem się z premierem Gowinem i powiedziałem mu: słuchajcie, zastanówcie się dwa razy, przecież można wprowadzić pewne zasady korzystania ze stoków narciarskich - wyjaśniał Andrzej Duda w wywiadzie w styczniu.

Także tamta inicjatywa spotkała się wówczas z umiarkowanym entuzjazmem opozycji. - Jak pan śmie w ogóle jako dziennikarz zwracać uwagę prezydentowi po tak horrendalnej ważnej do Polski i dla Polaków decyzji. - Panie prezydencie, naprawdę, jest pan fantastycznym prezydentem - kpił szef SLD Włodzimierz Czarzasty,

Ostatecznie stoki zostały ponownie otwarte i prezydent, jak każdy, może z nich korzystać, choć nie wiadomo na jak długo.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS