Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"

08.03.2023 | Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"
08.03.2023 | Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
08.03 | Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Najlepsi lekarze specjaliści, pacjentki i urzędnicy Ministerstwa Zdrowia są w powołanym zespole do spraw endometriozy. To nadzieja dla dwóch milionów pacjentek czekających na diagnozę i leczenie. Problem został nareszcie potraktowany poważnie, także dzięki reportażom "Faktów" i TVN24.

To prezent na Dzień Kobiet dla co najmniej dwóch milionów Polek. - Wczoraj podpisałem powołanie tego zespołu - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski, a na myśli ma zespół, który zajmie się chorobą, na którą cierpi jedna na dziesięć kobiet. - Czekaliśmy na ten zespół, długi czas się o tym mówiło - przyznaje profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Opolu, ekspert Minimally Invasive Surgery Academy.

- Historyczny moment dla kobiet chorych na endometriozę w Polsce - dodaje Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę", członkini ministerialnego Zespołu do Spraw Endometriozy.

Doświadczeni lekarze i lekarki, pacjentki oraz urzędnicy - wszyscy razem mają pracować w powołanym właśnie przez ministra zdrowia zespole. - Celem tego zespołu jest po prostu wypracowanie metod diagnostyki i leczenia - dodaje Adam Niedzielski.

O to od lat walczyły pacjentki. Pomagała w tym również redakcje "Faktów" TVN i TVN24. Nasz reportaż pokazał dramatyczną sytuację kobiet chorych na endometriozę, czyli chorobę, w której tkanka z macicy porasta inne narządy wewnętrzne, powodując ogromny ból. Jego tytuł - "Taka Twoja Uroda" - stał się hasłem jednoczącym tysiące Polek, cierpiących z powodu bólu oraz braku właściwego leczenia. - Ten system trzeba stworzyć, bo tego systemu w Polsce nie ma, a potrzeby są bardzo duże - mówi Lucyna Jaworska-Wojtas.

Dziś średni czas od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia właściwej diagnozy to osiem do dziesięciu lat. - Często kobiety z endometriozą trafiają do przypadkowych ośrodków, które nie mają doświadczenia, które - niestety - nie leczą według najnowszych wzorców - przyznaje profesor Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, członek ministerialnego Zespołu do Spraw Endometriozy.

Ogrom pracy

Zespół, wzorem sprawdzonych rozwiązań zachodnich, chce stworzyć system ośrodków leczenia endometriozy rozmieszczonych w całym kraju. - Ten system referencyjności jest jedynym, najlepszym rozpoznaniem, żeby odpowiednie pacjentki trafiały do odpowiednich lekarzy - zapewnia profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk.

- (System - przyp. red.) pomógłby w szybszej diagnostyce, bo to jest kluczem i w kompleksowym leczeniu - zaznacza doktor Mikołaj Karmowski, ordynator Oddziału Ginekologii Małoinwazyjnej i Centrum Leczenia Endometriozy "Medicus Clinic", członek ministerialnego Zespołu do spraw Endometriozy.

Trzeba będzie też zmierzyć się z niedofinansowaniem leczenia endometriozy. Leczenia zarówno operacyjnego, jak i lekami. - Kolejną sprawą jest wystarczająca refundacja leków, które pacjentki muszą przyjmować, a tych leków jest cała gama - podkreśla doktor habilitowany Tomasz Marjańskiz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, członek ministerialnego Zespołu do Spraw Endometriozy.

Nowo powołany zespół będzie miał sporo pracy. Ale jest dla kogo pracować. Marzec to miesiąc świadomości endometriozy. Z tej okazji w Sejmie została przygotowana specjalna wystawa. I to w Sejmie propozycje wypracowane przez nowy zespół będą musiały ostatecznie znaleźć akceptację.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN