Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"

08.03.2023 | Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"
08.03.2023 | Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
08.03 | Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Najlepsi lekarze specjaliści, pacjentki i urzędnicy Ministerstwa Zdrowia są w powołanym zespole do spraw endometriozy. To nadzieja dla dwóch milionów pacjentek czekających na diagnozę i leczenie. Problem został nareszcie potraktowany poważnie, także dzięki reportażom "Faktów" i TVN24.

To prezent na Dzień Kobiet dla co najmniej dwóch milionów Polek. - Wczoraj podpisałem powołanie tego zespołu - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski, a na myśli ma zespół, który zajmie się chorobą, na którą cierpi jedna na dziesięć kobiet. - Czekaliśmy na ten zespół, długi czas się o tym mówiło - przyznaje profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Opolu, ekspert Minimally Invasive Surgery Academy.

- Historyczny moment dla kobiet chorych na endometriozę w Polsce - dodaje Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę", członkini ministerialnego Zespołu do Spraw Endometriozy.

Doświadczeni lekarze i lekarki, pacjentki oraz urzędnicy - wszyscy razem mają pracować w powołanym właśnie przez ministra zdrowia zespole. - Celem tego zespołu jest po prostu wypracowanie metod diagnostyki i leczenia - dodaje Adam Niedzielski.

O to od lat walczyły pacjentki. Pomagała w tym również redakcje "Faktów" TVN i TVN24. Nasz reportaż pokazał dramatyczną sytuację kobiet chorych na endometriozę, czyli chorobę, w której tkanka z macicy porasta inne narządy wewnętrzne, powodując ogromny ból. Jego tytuł - "Taka Twoja Uroda" - stał się hasłem jednoczącym tysiące Polek, cierpiących z powodu bólu oraz braku właściwego leczenia. - Ten system trzeba stworzyć, bo tego systemu w Polsce nie ma, a potrzeby są bardzo duże - mówi Lucyna Jaworska-Wojtas.

Dziś średni czas od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia właściwej diagnozy to osiem do dziesięciu lat. - Często kobiety z endometriozą trafiają do przypadkowych ośrodków, które nie mają doświadczenia, które - niestety - nie leczą według najnowszych wzorców - przyznaje profesor Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, członek ministerialnego Zespołu do Spraw Endometriozy.

Ogrom pracy

Zespół, wzorem sprawdzonych rozwiązań zachodnich, chce stworzyć system ośrodków leczenia endometriozy rozmieszczonych w całym kraju. - Ten system referencyjności jest jedynym, najlepszym rozpoznaniem, żeby odpowiednie pacjentki trafiały do odpowiednich lekarzy - zapewnia profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk.

- (System - przyp. red.) pomógłby w szybszej diagnostyce, bo to jest kluczem i w kompleksowym leczeniu - zaznacza doktor Mikołaj Karmowski, ordynator Oddziału Ginekologii Małoinwazyjnej i Centrum Leczenia Endometriozy "Medicus Clinic", członek ministerialnego Zespołu do spraw Endometriozy.

Trzeba będzie też zmierzyć się z niedofinansowaniem leczenia endometriozy. Leczenia zarówno operacyjnego, jak i lekami. - Kolejną sprawą jest wystarczająca refundacja leków, które pacjentki muszą przyjmować, a tych leków jest cała gama - podkreśla doktor habilitowany Tomasz Marjańskiz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, członek ministerialnego Zespołu do Spraw Endometriozy.

Nowo powołany zespół będzie miał sporo pracy. Ale jest dla kogo pracować. Marzec to miesiąc świadomości endometriozy. Z tej okazji w Sejmie została przygotowana specjalna wystawa. I to w Sejmie propozycje wypracowane przez nowy zespół będą musiały ostatecznie znaleźć akceptację.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS