Pomorskie szykuje się do lockdownu. "Obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień"

06.03.2021 | Pomorskie szykuje się do lockdownu. "Obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień"
06.03.2021 | Pomorskie szykuje się do lockdownu. "Obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień"
Magda Łucyan | Fakty TVN
06.03.2021 | Pomorskie szykuje się do lockdownu. "Obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień"Magda Łucyan | Fakty TVN

Od 13 marca lockdown i wirus wstrzymuje ruch na Pomorzu. Kina, teatry, hotele, galerie handlowe znowu będą świecić pustkami. Ale kiedy rząd ogłasza obostrzenia, przedsiębiorcy mają pytania.

Po miesiącu na scenie, gdy wreszcie po drugiej stronie siedzieli widzowie, pomorskie teatry, opery, kina i filharmonie znów zostają zamknięte.

- Była euforia otwarcia, spotkania. No i szybko została zgaszona. To, co zrobiliśmy, żeby to wszystko uruchomić, rozruszać, sprzedać bilety. Trzeba to znowu odkręcać, kolejny raz - mówi Bernard Szyc, aktor i reżyser z Teatru Muzycznego w Gdyni.

- My potrzebujemy jakiejś perspektywy. Nie możemy być otwierani na próbę - dodaje Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Opera Bałtycka właśnie wznowiła spektakl "Olga". Zagrany zostanie tylko dwa razy.

Po piątkowej konferencji ministra zdrowia w Pomorskiem wszyscy znów szykują się do lockdownu. Od 13 marca - poza kulturą - swoją działalność muszą zawiesić też galerie handlowe i hotele. Na razie tylko na tydzień, ale - jak pokazuje sytuacja na Warmii i Mazurach - restrykcje mogą zostać przedłużone.

- Bardzo żal pracowników, bo jak się zamkniemy, a obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień, no to znowu będziemy musieli cofać pracowników na postojowe, zmniejszać im etaty - opisuje sytuację Maciej Głownia, dyrektor hotelu Radisson Hotel & Suites w Gdańsku.

"To są tragedie rodzin"

Nowe obostrzenia oznaczają odwoływanie tych najbliższych rezerwacji w trybie pilnym. Jednak niestety skutki sięgają też dalej.

- Masowe odwoływanie świąt Wielkiej Nocy i majówki, to jest dla nas bardzo niebezpieczne - mówi Elżbieta Lendo, prezes zarządu Lendo Hotels Group.

Jeszcze gorsze jest to, że żaden przedsiębiorca w obecnej sytuacji nie może niczego zaplanować. Nie do końca wiadomo, na jakiej podstawie podejmowane są decyzje, choćby dlaczego Warmia i Mazury zostały zamknięte z dnia na dzień, a Pomorzu dano jeszcze tydzień, i czy w ogóle jest szansa, że 20 marca znów zaczną działać.

- My przede wszystkim oczekujemy, jako przedsiębiorcy, już nie tylko jako hotelarze, tylko wszyscy, jako przedsiębiorcy - strategii. Przedsiębiorca nie podejmuje decyzji z dnia na dzień. To są setki tysięcy ludzi zatrudnionych, to są tragedie rodzin, które martwią się również o miejsca pracy. Przede wszystkim to są zaangażowane środki w uruchomienie - wylicza Elżbieta Lendo.

Rząd zdecydował też o przedłużeniu kontroli na południowych granicach. Każdy, kto przyjeżdża z Czech lub Słowacji, musi mieć aktualny test na obecność koronawirusa. Z 23 tysięcy skontrolowanych - aż jedna trzecia takiego testu nie miała.

- Większość tych osób decydowała się na powrót do Czech czy do Słowacji i z tego co obserwowaliśmy, to po paru godzinach wracali już z negatywnym wynikiem test - opowiada ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Dzięki negatywnemu wynikowi testu wracający są zwolnieni z kwarantanny.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS