Polski Ład w akcji na przykładzie Łodzi. Podwyżki w żłobkach, komunikacji, na basenach

27.12.2021 | Polski Ład w akcji na przykładzie Łodzi. Podwyżki w żłobkach, komunikacji, na basenach
27.12.2021 | Polski Ład w akcji na przykładzie Łodzi. Podwyżki w żłobkach, komunikacji, na basenach
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
27.12.2021 | Polski Ład w akcji na przykładzie Łodzi. Podwyżki w żłobkach, komunikacji, na basenachMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Władze Łodzi policzyły straty w budżecie miejskim, jakie przyniesie Polski Ład. Mniej pieniędzy to mniej inwestycji, a także podwyżki cen biletów na komunikację miejską, na basen, do teatru. Wzrosnąć mają też czesne w żłobkach.

Łódź wystawia rządowi rachunek za Polski Ład: minus 300 milionów złotych tylko w przyszłym roku.

- Same dochody z tytułu PIT-u spadają nam o 260 milionów złotych. To jest pokazanie, jak wygląda rzeczywistość, z którą na co dzień teraz każdego dnia będziemy się mierzyć - tłumaczy Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Dochody z PIT-u mają samorządom rekompensować - w ramach Polskiego Ładu - rządowe subwencje, ale tu samorządowcy i ekonomiści widzą poważną pułapkę. Dochody z PIT-u były dochodem stałym, a w inflacji - wzrastającym. Subwencje też mają być stałe, ale mogą stać się uznaniowe - w każdym razie skażą samorządy na łaskę państwa.

- Z obietnicą "tym razem damy wam więcej, nie buntujcie się", ale powtarzam: bez żadnej pewności, czy za rok już nie będzie to mniej, niż samorządy tracą - mówi o polityce rządu prof. Witold Orłowski, ekonomista.

Gdy samorządy okrojone zostaną z dochodów z podatków, wszystkim mieszkańcom zrobi się lżej w kieszeniach. Wzrosną czynsze, bo trzeba będzie zapłacić za administrowanie i za remonty, a ceny materiałów budowlanych i robocizna poszybowały już w górę.

Za czynsz w 40-metrowym mieszkaniu komunalnym, w zrewitalizowanej strefie w centrum Łodzi, obecnie trzeba zapłacić 360 złotych, po podwyżce będzie to 468 złotych, czyli o 108 złotych więcej.

- Wzrost opłat za firmy sprzątające, za firmy ochroniarskie. Na pewno będziemy mieć z tym do czynienia w nowym roku. Także wzrost cen prądu w przypadku Łodzi, to jest wzrost o ponad 88 procent - mówi Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi.

Wyższe ceny za bilety miejskie i atrakcje

W Łodzi w nowym roku o 15 procent wzrosną opłaty za korzystanie z basenów, hal sportowych, boisk, a o 30 procent - te, z których dochód idzie na utrzymanie muzeów i teatrów. Bilet do popularnego w Łodzi aquaparku z 25 złotych za godzinę wzrośnie do prawie 29 złotych. Z kolei za wejście do Teatru Nowego trzeba będzie zapłacić 65 złotych - obecny koszt to 50 złotych.

Jeśli tramwaje i autobusy miejskie mają jeździć tak często jak teraz i tam gdzie dotychczas, to za bilet 20-minutowy, który kosztuje obecnie trzy złote, trzeba będzie zapłacić - cztery złote. A to może nie być koniec.

- To, co nas najbardziej martwi, to kroczące mocno ceny usług od naszych dostawców - zaznacza Zbigniew Papierski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi.

Czesne w żłobkach zależy od cen paliw i od cen żywności. Obecnie w Łodzi to 420 złotych, po podwyżce będzie to 462 złote.

- Każdy samorząd w Polsce będzie borykał się z trudnymi problemami: z czego rezygnować, albo gdzie podwyższać opłaty - podkreśla Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Ministerstwo Finansów ma swoje wyliczenia, dla Łodzi też. - Dochody po wprowadzeniu Polskiego Ładu wraz z subwencją rekompensującą tego roku będą o 105 milionów wyższe, niż samo miasto to planowało - twierdzi Sebastian Skuza, wiceminister finansów.

Prędzej czy później rachunek za Polski Ład wystawi rządowi każde polskie miasto, miasteczko, czy wieś.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS