Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"

11.07.2022 | Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"
11.07.2022 | Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"
Magda Łucyan | Fakty TVN
11.07.2022 | Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"Magda Łucyan | Fakty TVN

Kilka dni temu Polsce groził blackout. Dramatycznie brakowało prądu, mogło dojść do wyłączeń. Uratował nas sąsiad i zielona energia. To się może powtórzyć. Wiele polskich elektrowni jest starych i awaryjnych.

Wiceminister klimatu i środowiska z Solidarnej Polski - Jacek Ozdoba - nie uspakaja. - W ujęciu całego systemu energetycznego można powiedzieć, że stan przedzawałowy już w tej chwili występuje - alarmuje. To odpowiedź na pytanie, czy mogą się powtórzyć sytuacje, jak ta z 4 lipca, gdy byliśmy o włos od blackoutu.

- 4 lipca chronił nas przede wszystkim import energii z sąsiednich krajów. Nasz operator sieci poprosił o takie wsparcie sąsiadów - wyjaśnia Robert Tomaszewski, analityk do spraw energetycznych, "Polityka Insight".

Ta pomocna dłoń przyszła z Niemiec. Gdyby nie to - możliwe byłyby poważne braki w dostawach prądu. - Znaczna część elektrowni węglowych, które są w zasobie naszego systemu energetycznego, jest po prostu coraz starsza, coraz bardziej awaryjna - ostrzega Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu wysokienapięcie.pl.

Awarie i remonty bloków energetycznych to tylko jeden z elementów napiętej sytuacji w polskiej energetyce. Kolejnym są problemy z dostępnością gazu i węgla. Gdy do tego wszystkiego dodamy rekordowo wysokie temperatury, to robi się niebezpiecznie. Upały oznaczają ogromne zapotrzebowanie na energię - o czym świadczą kolejki po klimatyzatory.

- Klientów nam przybywa. W momencie, gdy się robi upał, to niestety, mimo najszczerszych chęci, nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim jednocześnie - mówi Kacper Lorens-Jarończyk ze sklepu z klimatyzatorami "Glob-Center" w Łodzi.

Nie tylko polskie problemy

Sytuacja niepokoi tym bardziej, że wiele innych europejskich krajów także boryka się z kłopotami energetycznymi. We Francji przez suszę i niski stan wód nie działa połowa reaktorów jądrowych. W Norwegii - także przez problemy z wodą - ograniczone jest działanie hydroelektrowni, skąd prąd był eksportowany do innych krajów. Z kolei w Niemczech największym problemem jest niedobór gazu. Dlatego Niemcy przyspieszają inwestycje na przykład w fotowoltaikę.

- W ostatnim miesiącu Niemcy zbudowali ponad pół gigawata mocy - przekazuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Polski rząd strategii jednak zmieniać nie zamierza. Zdaniem wiceministra klimatu Jacka Ozdoby kryzysowi w energetyce winna jest transformacja w kierunku zielonej energii, a nie opieranie się na węglu, którego brakuje. - Winę za to wszystko ponoszą ci politycy, którzy uważali, że odnawialne źródła energii w połączeniu z gazem, ten miks może być zapewniający bezpieczeństwo Europy - mówi Jacek Ozdoba.

Eksperci mówią coś dokładnie odwrotnego. 4 lipca, gdyby nie duża część energii ze słońca, sytuacja mogła być jeszcze gorsza. - Zielona energia już nas ratuje od dobrych kilku lat. To jest głównie zasługa zwykłych Polek i Polaków (...), którzy inwestowali własne pieniądze właśnie w panele słoneczne - mówi Marek Józefiak.

Rekord udziału odnawialnych źródeł w energetyce padł 19 czerwca. Pokryły one aż dwie trzecie krajowego zapotrzebowania. Dzięki temu tylko tego jednego dnia nie spalono węgla z 1200 wagonów.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS