Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w Europie

29.12.2022 | Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w Europie
29.12.2022 | Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w Europie
Marek Nowicki | Fakty TVN
29.12.2022 | Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w EuropieMarek Nowicki | Fakty TVN

W Polsce lawinowo przybywa osób chorujących na zakażenia wirusowe dróg oddechowych. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ma pomysł, jak odciążyć przychodnie. Wielu pacjentów przychodzi tylko po zwolnienie lekarskie, zatem mogliby je wypisywać sobie sami.

Drzwi w POZ-ach prawie się nie zamykają. Tysiące osób szturmują przychodnie i gabinety.

- Mamy w tej chwili ogrom, ogrom pacjentów z objawami gorączki i grypy - informuje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz specjalista medycyny rodzinnej i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Do placówek zgłaszają się też rodzice z chorymi na grypę lub RSV dziećmi.

- Dzwoniliśmy rano i ważne jest, żeby jak najwcześniej zadzwonić - radzi jedna z pacjentek. - Nie łatwo się dostać, jest bardzo dużo pacjentów - mówi kolejna mama.

Lekarze rodzinni mają ręce pełne roboty. Przyjmowanie zgłoszeń przez internet, teleporady oraz rozpisywanie zakażonych na godziny i minuty nie wystarcza.

- Radzimy sobie w ten sposób, że zostajemy dłużej w pracy - mówi Beata Jakubowska, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

Co można jeszcze zrobić? Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski zaproponował coś, co miałoby funkcjonować nie tylko w czasie epidemii i odciążyłoby lekarzy od wypisywania zwolnień z pracy. Wypełnianie druków dla ZUS-u zabiera bowiem czas.

- To działa na przykład w niektórych krajach zachodniej Europy, gdzie trzydniowe lub czterodniowe zwolnienia pracownik może zgłosić pracodawcy raz w roku, i wtedy nie musi widzieć lekarza. To odciążyłoby poradnie - wyjaśnił Łukasz Jankowski.

Kolejne pomysły lekarzy

Lekarze rodzinni są jak najbardziej za. - Jesteśmy na tyle dojrzałym społeczeństwem, że pacjenci sami mogliby decydować o krótkich zwolnieniach lekarskich - uważa Dominik Hernik, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

- Jak najbardziej uważam, że jest to dobry pomysł, gdy odciąża nas, lekarzy rodzinnych - ocenia Beata Jakubowska, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

W czasie przesileń takich jak epidemie, kiedy tłumy pojawiają się w przychodniach i szpitalach, nawet najbardziej sprawny system ochrony zdrowia może stać się niewydolny.

Wszystkie pomysły odciążające lekarzy zasługują na rozważenie. Wkrótce lekarze nie będą musieli wypisywać recept na szczepionki przeciwko grypie. Wystarczą e-skierowania, tak jak przy COVID-19.

- Wystarczy skierowanie istniejące w systemie, więc pacjent może iść bezpośrednio do apteki, która wykonuje szczepienia, i mieć to szczepienie wykonane - wyjaśnia prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Już teraz lekarze nie muszą osobiście przedłużać pacjentom recept - wyręczają ich w tym pielęgniarki.

- Kolejna rzeczą, która ułatwiłaby dostęp do lekarzy, jest odwoływanie wizyt, na które nie zamierzamy przyjść, bo to jest kolejna plaga - wskazuje Dominik Hernik, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

Kolejki skutecznie pomogłoby też rozładować wprowadzenie drobnych, symbolicznych opłat za wizyty lekarskie. Takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w innych krajach.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN