Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN
Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki, nie są modelowymi kandydatami PiS-u na prezydenta?
Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki, nie są modelowymi kandydatami PiS-u na prezydenta?
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki, nie są modelowymi kandydatami PiS-u na prezydenta? Arleta Zalewska/Fakty TVN

"Trudno mi sobie wyobrazić nawet model tej pani, która byłaby tą kandydatką" - tymi słowami prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał nadzieje na prezydenturę jakiejkolwiek kobiety w swojej partii. Tymczasem do niedawna właśnie modelową kandydatką wydawała się Beata Szydło. Partyjna nominacja jej się po prostu należała. Co zatem poszło nie tak?

Mateusz Morawiecki zdaniem Beaty Szydło byłby dobrym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. - Ma ten walor, że jest rozpoznawalny. Sam zadeklarował, że chciałby kandydować, i jest to jeden z tych polityków w Prawie i Sprawiedliwości, który ma już zbudowaną pozycję - oceniła eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło.

Innego zdania w kwestii walorów Mateusza Morawieckiego jest jednak prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli chodzi o sprawę sugestii pani premier, to jest jej indywidualny pogląd - skomentował Jarosław Kaczyński.

Prezes Kaczyński do tej pory niczego nie chciał rozstrzygnąć. Przyznał, że choć były premier jest jednym z kilku kandydatów, którzy podlegają badaniom popularności, zaufania i poparcia wśród wyborców różnych innych partii, to wygrana Morawieckiego w drugiej turze byłaby cudem.

- Nie wzbudza specjalnego zaufania w tej najbardziej prawej części elektoratu, z którą musimy też się liczyć. To wszystko razem bierzemy pod uwagę - przyznaje Jarosław Kaczyński.

Szydło: kobieta nie może być kandydatką, bo nie jest młodym, przystojnym mężczyzną

Była premier Beata Szydło jeszcze nie tak dawno po wyborach samorządowych, europejskich i parlamentarnych stała tuż obok Jarosława Kaczyńskiego, a nawet jako jedna z nielicznych zabierała głos po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jednak niespełna trzy miesiące później dla Szydło nie tylko nie ma miejsca w ścisłym gronie ludzi Jarosława Kaczyńskiego, którzy odpowiadają za wybór kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, ale to ona jest dziś jedną z tych osób, która krytykuje wskazane przez prezesa PiS kryteria jego wyboru.

CZYTAJ TAKŻE: Iskrzy w kierownictwie PiS. "Być może nadszedł moment, w którym Beata Szydło wybije się na niepodległość"

"Być może akurat nadszedł ten moment, w którym Beata Szydło wybije się na niepodległość"
"Być może akurat nadszedł ten moment, w którym Beata Szydło wybije się na niepodległość"

- Z mężczyzną to wiadomo - musi być młody, wysoki, okazały, przystojny. Wyborcy te wymogi wizerunkowe stawiają wysoko. Musi mieć rodzinę. Musi znać bardzo dobrze język angielski. Najlepiej jakby znał dwa języki. (...) Musi być obyty międzynarodowo - podsumował Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Radia Maryja.

- Kobieta nie może być kandydatką, bo nie jest młodym, wysokim, przystojnym mężczyzną - odniosła się do wypowiedzi prezesa PiS Beata Szydło. Dodał, że nie zgadza się z tą wizją Jarosława Kaczyńskiego.

Beata Szydło - inaczej niż większość polityków Prawa i Sprawiedliwości - głośno mówi o tym, że dużo ważniejsze od tego, czy jest wysoki i przystojny oraz czy zna języki, jest doświadczenie kandydata, jego polityczna pozycja i zaufanie wyborców do niego.

Będą zmiany we władzach PiS

- Żeby kandydatem była osoba, która potrafi łączyć i która rzeczywiście ma doświadczenie i, powiem górnolotnie, o której Polacy będą mogli powiedzieć: to jest mąż stanu - powiedziała Beata Szydło.

Relacja między byłą premier a szefem Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie pogorszyła się w związku z kryzysem w małopolskim PiS-ie, gdzie to Szydło była przez część partii obwiniana za brak wyboru nowego marszałka województwa.

- Nie widzę jakichkolwiek powodów, dla których dla pani premier Beaty Szydło miałoby się nie znaleźć miejsce w najwyższych władzach Prawa i Sprawiedliwości - skomentował poseł PiS Janusz Cieszyński.

W kolejnych tygodniach we władzach PiS mają nastąpić zmiany. Ma powstać złożona z młodych polityków tak zwana rada naczelna. Ma też dojść do połączenia z Suwerenną Polską, choć w tej sprawie ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Polak/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalne informacje: znaleziono tam dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalne informacje: znaleziono tam dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, podczas lektury którego ciarki przechodzą po plecach. Dzieci przywiązywane pasami do łóżek to wcale nie najgorsza jego część. 

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Źródło:
Fakty TVN

Bezczelna kradzież, od której panu Romanowi pęka serce. Złodzieje ukradli z pasieki 24 ule, w środku było około półtora miliona pszczół. Policja jest pewna, że to nie była przypadkowa kradzież.

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Źródło:
Fakty TVN

Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów - ustalił Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

Źródło:
"Fakty" TVN

- Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Ta zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

- Oderwijmy się od tej kontrasygnaty. Czy ona by była udzielona, czy by ją cofnięto, jedno jest pewne: to, co pan prezydent chciał zrobić w Sądzie Najwyższym, to znaczy powołać jakiegoś swojego komisarza do przeprowadzania wyborów prezesa, było nieskuteczne - komentował w "Faktach po Faktach" sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego profesor Włodzimierz Wróbel.

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Źródło:
TVN24

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS