Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN
Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki, nie są modelowymi kandydatami PiS-u na prezydenta?
Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki, nie są modelowymi kandydatami PiS-u na prezydenta?
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki, nie są modelowymi kandydatami PiS-u na prezydenta? Arleta Zalewska/Fakty TVN

"Trudno mi sobie wyobrazić nawet model tej pani, która byłaby tą kandydatką" - tymi słowami prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał nadzieje na prezydenturę jakiejkolwiek kobiety w swojej partii. Tymczasem do niedawna właśnie modelową kandydatką wydawała się Beata Szydło. Partyjna nominacja jej się po prostu należała. Co zatem poszło nie tak?

Mateusz Morawiecki zdaniem Beaty Szydło byłby dobrym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. - Ma ten walor, że jest rozpoznawalny. Sam zadeklarował, że chciałby kandydować, i jest to jeden z tych polityków w Prawie i Sprawiedliwości, który ma już zbudowaną pozycję - oceniła eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło.

Innego zdania w kwestii walorów Mateusza Morawieckiego jest jednak prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli chodzi o sprawę sugestii pani premier, to jest jej indywidualny pogląd - skomentował Jarosław Kaczyński.

Prezes Kaczyński do tej pory niczego nie chciał rozstrzygnąć. Przyznał, że choć były premier jest jednym z kilku kandydatów, którzy podlegają badaniom popularności, zaufania i poparcia wśród wyborców różnych innych partii, to wygrana Morawieckiego w drugiej turze byłaby cudem.

- Nie wzbudza specjalnego zaufania w tej najbardziej prawej części elektoratu, z którą musimy też się liczyć. To wszystko razem bierzemy pod uwagę - przyznaje Jarosław Kaczyński.

Szydło: kobieta nie może być kandydatką, bo nie jest młodym, przystojnym mężczyzną

Była premier Beata Szydło jeszcze nie tak dawno po wyborach samorządowych, europejskich i parlamentarnych stała tuż obok Jarosława Kaczyńskiego, a nawet jako jedna z nielicznych zabierała głos po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jednak niespełna trzy miesiące później dla Szydło nie tylko nie ma miejsca w ścisłym gronie ludzi Jarosława Kaczyńskiego, którzy odpowiadają za wybór kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, ale to ona jest dziś jedną z tych osób, która krytykuje wskazane przez prezesa PiS kryteria jego wyboru.

CZYTAJ TAKŻE: Iskrzy w kierownictwie PiS. "Być może nadszedł moment, w którym Beata Szydło wybije się na niepodległość"

"Być może akurat nadszedł ten moment, w którym Beata Szydło wybije się na niepodległość"
"Być może akurat nadszedł ten moment, w którym Beata Szydło wybije się na niepodległość"

- Z mężczyzną to wiadomo - musi być młody, wysoki, okazały, przystojny. Wyborcy te wymogi wizerunkowe stawiają wysoko. Musi mieć rodzinę. Musi znać bardzo dobrze język angielski. Najlepiej jakby znał dwa języki. (...) Musi być obyty międzynarodowo - podsumował Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Radia Maryja.

- Kobieta nie może być kandydatką, bo nie jest młodym, wysokim, przystojnym mężczyzną - odniosła się do wypowiedzi prezesa PiS Beata Szydło. Dodał, że nie zgadza się z tą wizją Jarosława Kaczyńskiego.

Beata Szydło - inaczej niż większość polityków Prawa i Sprawiedliwości - głośno mówi o tym, że dużo ważniejsze od tego, czy jest wysoki i przystojny oraz czy zna języki, jest doświadczenie kandydata, jego polityczna pozycja i zaufanie wyborców do niego.

Będą zmiany we władzach PiS

- Żeby kandydatem była osoba, która potrafi łączyć i która rzeczywiście ma doświadczenie i, powiem górnolotnie, o której Polacy będą mogli powiedzieć: to jest mąż stanu - powiedziała Beata Szydło.

Relacja między byłą premier a szefem Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie pogorszyła się w związku z kryzysem w małopolskim PiS-ie, gdzie to Szydło była przez część partii obwiniana za brak wyboru nowego marszałka województwa.

- Nie widzę jakichkolwiek powodów, dla których dla pani premier Beaty Szydło miałoby się nie znaleźć miejsce w najwyższych władzach Prawa i Sprawiedliwości - skomentował poseł PiS Janusz Cieszyński.

W kolejnych tygodniach we władzach PiS mają nastąpić zmiany. Ma powstać złożona z młodych polityków tak zwana rada naczelna. Ma też dojść do połączenia z Suwerenną Polską, choć w tej sprawie ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Polak/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS