Wystarczy smartfon, żeby zmierzyć tętno krwi. Pozwala na to aplikacja polskich naukowców

08.11.2022 | Wystarczy smartfon, żeby zmierzyć tętno krwi. Pozwala na to aplikacja polskich naukowców
08.11.2022 | Wystarczy smartfon, żeby zmierzyć tętno krwi. Pozwala na to aplikacja polskich naukowców
Marek Nowicki | Fakty TVN
08.11.2022 | Wystarczy smartfon, żeby zmierzyć tętno krwi. Pozwala na to aplikacja polskich naukowcówMarek Nowicki | Fakty TVN

Aplikacja wykorzystuje kamerę smartfona do zbadania stanu zdrowia pacjenta. To oprogramowanie opracowywane przez Polaków. Na razie aplikacja potrafi określić tętno, puls i natlenienie krwi. W przyszłości rozpozna nawet objawy depresji lub lęku.

Wersja demo aplikacji przygotowanej przez MX Labs pokazuje, jak wielkie możliwości może dawać zwykła komórka, w której zamontujemy skaner z odpowiednim oprogramowaniem.

- Twarz po chwili się skanuje i po chwili kalibracji mamy już sygnał pulsowania twarzy. To nie jest tylko jakaś fajna graficzka, tylko to jest prawdziwy sygnał tego, jak krew płynie przez moją twarz. Za pomocą widzenia maszynowego my jesteśmy w stanie wyciągnąć tę informację, i zmierzyć na przykład puls, który pojawił się po kilku sekundach - wyjaśnia Przemysław Jaworski, wiceprezes ds. technologii MX Labs.

Po następnych kilkunastu sekundach aplikacja policzy też zmienność tętna i częstotliwość oddechu. Można też sprawdzić natlenienie krwi.

Za opracowanie aplikacji odpowiada polski zespół. - Naszą technologię tworzymy w stałej współpracy z naukowcami z Europy oraz Stanów Zjednoczonych, ale naszą najważniejszą uniwersytecką współpracą jest ta z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Naukowcy wrocławskiego UM dbają o rozwój i część medyczną, a badania przedkliniczne, które właśnie przeprowadzamy, trwają od roku w tamtejszych laboratoriach. Planujemy również przeprowadzić z nimi fazę kliniczną - mówi wiceprezes MX Labs.

Fale świetlne ze skanera pochłaniane są przez naczynia krwionośne pod skórą w różnym stopniu - w zależności od ich wypełnienia. W ten sposób można się dowiedzieć bardzo dużo o ogólnej kondycji sercowo-naczyniowej pacjenta: czy nie ma na przykład kłopotów z nadciśnieniem, udaru, albo zawału serca. - Mamy do czynienia z technologią, która bazuje na zjawisku fotoplatyzmografii, czyli wykrywaniu przez kamerę wideo pulsowania skóry twarzy na skutek przepływu krwi zaraz pod skórą - tłumaczy Jaworski.

- Docelowo (możliwych do zdiagnozowania - przyp. red.) tych chorób będzie więcej, ponieważ "idziemy" też w kierunku zdrowia psychicznego. Mam nadzieję, że za dwa-trzy lata będziemy w stanie diagnozować również depresję i stany lękowe - mówi Jaworski.

"Potrzeba nam lekarzy naukowców, wizjonerów"

Na razie aplikacja nie zastąpi wizyty u lekarza i klasycznych badań, ale z pewnością do tego typu programów, bazujących na sztucznej inteligencji, należy przyszłość medycyny. Dzięki nim diagnostyka chorób będzie szybsza i tańsza.

- Część rzeczy można naprawdę robić, nie przychodząc do lekarza, ale lekarz musi w tym uczestniczyć - zaznacza prof. Halina Podbielska z Politechniki Wrocławskiej.

Profesor Podbielska wraz ze swoją uczelnią podjęła starania o stworzenie wydziału lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej.

- Potrzeba nam lekarzy naukowców, wizjonerów, którzy będą tę polską medycynę tworzyć w atmosferze nowości, dorównywania najlepszym, tworzenia czegoś nowego nawet. Przykładem jest ten skaner - podkreśla Podbielska.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS