Polacy korzystają z poluzowanych obostrzeń. "Stąpamy po kruchym lodzie"

16.05.2021 | Polacy korzystają z poluzowanych obostrzeń. "Stąpamy po kruchym lodzie"
16.05.2021 | Polacy korzystają z poluzowanych obostrzeń. "Stąpamy po kruchym lodzie"
Magda Łucyan | Fakty TVN
16.05.2021 | Polacy korzystają z poluzowanych obostrzeń. "Stąpamy po kruchym lodzie"Magda Łucyan | Fakty TVN

Zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa dotyczy tylko sytuacji, kiedy jesteśmy na świeżym powietrzu i zachowujemy półtorametrowy dystans od innych osób. Wiele osób o tym zapomina, dlatego sypią się mandaty. Eksperci przypominają, że Polacy wciąż nie osiągnęli odporności populacyjnej, a akcja szczepień przeciw COVID-19 trwa.

Tłumy dopisują wieczorami na warszawskich bulwarach. - Cieszę się z jednej strony, że w mieście mieszkają jednak ludzie - mówi pediatra i immunolog dr hab. Wojciech Feleszko. Jednocześnie dodaje: - Cały czas stąpamy po kruchym lodzie. Z jednej strony mamy zaszczepionych około 30 procent obywateli pierwszą dawką. To jednak nie jest tyle, żebyśmy czuli się tak bezpieczni, żeby można było zupełnie otworzyć życie publiczne.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Nie wszyscy przestrzegają wciąż obowiązujących obostrzeń, jak na przykład półtorametrowego dystansu społecznego. Jeżeli nie można go zachować, to wciąż trzeba nosić maseczki, także na świeżym powietrzu.

- Obawiam się, że wzrosną zakażenia, bo już było to pokazywane niejednokrotnie. Było na dwa tygodnie wszystko otwierane, po czym (nowe w ciągu dnia - przyp. red.) zakażenia wzrastały do prawie 30 tysięcy, i po raz kolejny wszystko zamykane - mówi jeden z mężczyzn spotkanych na ulicy.

Sypią się mandaty

Od soboty ogródki lokali gastronomicznych znów mogą być otwarte. Stadiony znów mogą otworzyć trybuny dla kibiców, ale tylko 25 procent miejsc może być zajętych. Celem tego obostrzenia jest to, żeby kibice siedzieli w pewnej odległości od siebie, ale ten dystans nie zawsze jest dochowywany.

- Trzeba pamiętać i cały czas o tym przypominamy, że tam, gdzie jest tłum, tam, gdzie jest pomieszczenie zamknięte, ta maseczka jednak powinna być na twarzy - przypomina prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Policja wciąż wystawia mandaty za nieprzestrzeganie obostrzeń. W ciągu ostatniej doby wystawiono ich w całym kraju 597. Do tego 589 pouczeń i 177 wniosków o ukaranie do sądu. Większość interwencji dotyczy niezasłaniania ust i nosa.

- Rozsądną drogą jest to, co proponuje CDC (amerykańska agencja kontroli chorób zakaźnych - przyp. red.). To są zalecenia, które wyszły trzy dni temu, które bardzo duże rozluźnienie gwarantują osobom, które mogą udokumentować zaszczepienie się dwoma dawkami dawki szczepionki. W przypadku wszystkich pozostałych obostrzenia w postaci zakazu spotykania się w większych grupach wciąż obowiązują - mówi dr hab. Wojciech Feleszko.

W pełni zaszczepionych mamy w Polsce ponad 4,5 miliona osób.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS