Po wizycie pacjentki zalała ją fala hejtu. Lekarka zainicjowała akcję "wylecz nienawiść"

07.08.2021 | Po wizycie pacjentki zalała ją fala hejtu. Lekarka zainicjowała akcję "wylecz nienawiść"
07.08.2021 | Po wizycie pacjentki zalała ją fala hejtu. Lekarka zainicjowała akcję "wylecz nienawiść"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
07.08.2021 | Po wizycie pacjentki zalała ją fala hejtu. Lekarka zainicjowała akcję "wylecz nienawiść"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

"Wylecz nienawiść" to akcja i jednocześnie dobra rada od lekarki i psychoterapeutki. Sama prawie utonęła pod falą internetowego hejtu i okazało się, że koleżanek i kolegów - lekarzy i ratowników - z podobnym problemem jest więcej. Ta akcja ma pokazać problem, a służby mają na niego reagować.

Pani Anna jeszcze dziś boi się wrócić do pracy. - Pacjentka, która była u mnie na wizycie, postanowiła opisać w internecie przebieg wizyty. Tylko w taki nieprawdziwy sposób. I wylała się na mnie fala hejtu - opowiada pani Anna Wardęga, lekarka i psychoterapeutka, inicjatorka kampanii "Wylecz nienawiść".

Obcy ludzie, którzy nigdy nie mieli kontaktu z psychoterapeutką, nazywali ją "świnią", życzyli samobójstwa i odebrania prawa do wykonywania zawodu. Poszła na zwolnienie lekarskie. Bała się o bezpieczeństwo swoje i rodziny. Kiedy postanowiła publicznie opowiedzieć o tym, co ją spotkało, inni lekarze podzielili się z nią wiadomościami, które też dostają od hejterów. - Ludzie pisali do nich, że do nich przyjdą, znajdą ich i dosłownie, że pozbawią ich na przykład życia - opowiada pani Anna.

Walce z agresją z jaką spotkała się Anna Wardęga, i której codziennie doświadczają lekarze z całej Polski, służy zainicjowana przez lekarkę kampania "Wylecz nienawiść".

Polega ona między innymi na publikacji wiadomości od hejterów. Wiadomości, które często są wulgarne i pełne gróźb. "Mam nadzieję, że w końcu r********y tą waszą propagandę i każdego p****a takiego jak ty!" - brzmi jedna z nich.

- Czasami jesteśmy podrapani, opluci, pokopani, przeróżne formy. A nieraz zdarza się tak, że dochodzi też do napadu z ostrym narzędziem - mówi Eryk Matuszkiewicz, lekarz, toksykolog i rzecznik Szpitala Miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

Brak reakcji

Przemoc słowna i fizyczna, której już wcześniej doświadczali medycy, paradoksalnie nasiliła się właśnie w czasie pandemii, czyli w momencie, w którym lekarze, pielęgniarki i ratownicy walczyli na pierwszej linii frontu. Wielu przypłaciło to życiem.

- Wkładano kartki do drzwi "my was tu nie chcemy, wynocha". Wiemy o tym, że nie tylko były oblewane samochody farbami, ale były oblewane mieszkania - opowiada Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Zorganizowaną formę przemocy wobec pracowników systemu ochrony zdrowia w ostatnich tygodniach przybrały ataki na punkty szczepień i ich pracowników.

- W większości przypadków hejtu, które zgłaszamy organom ścigania, sprawy są umarzane lub są niepodejmowane. Tłumaczone jest nam, że jest niska szkodliwość społeczna, albo że jest za mało danych, aby powiedzieć, że doszło do przestępstwa - wyjaśnia Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Pod koniec lipca minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do Zbigniewa Ziobry z prośbą o informacje dotyczące zgłoszeń o agresji, które medycy złożyli do organów ścigania w czasie pandemii.

Adam Niedzielski chce też wiedzieć, w ilu przypadkach prokuratura wszczęła postępowanie.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN