Prezydent w dniu medyka dziękuje i składa hołd. Jak pomaga na co dzień?

07.04.2021 | Prezydent w dniu medyka dziękuje i składa hołd. Jak pomaga na co dzień?
07.04.2021 | Prezydent w dniu medyka dziękuje i składa hołd. Jak pomaga na co dzień?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
07.04.2021 | Prezydent w dniu medyka dziękuje i składa hołd. Jak pomaga na co dzień?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W Światowy Dzień Zdrowia prezydent Andrzej Duda dziękuje lekarzom i na chwilę o sobie przypomina. W szczycie trzeciej fali liczy się każdy gest, każdy głos, każde szczepienie i każde uratowane życie. Pojawiają się więc pytania, czy liczyć można też na prezydenta Dudę.

7 kwietnia obchodzony jest Dzień Pracownika Służby Zdrowia, a także Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego podziękował medykom, którzy dzień w dzień ratują ludzkie życia. Prezydent złożył także hołd tym, którzy życie stracili. To było jedno z nielicznych wystąpień prezydenta w ostatnim czasie.

Byli prezydenci obserwują aktywność prezydenta i z żalem przyznają, że Andrzej Duda w pandemii abdykował.

- Jest niewidoczny, a rola głowy państwa w tych warunkach, i nie tylko w tych, powinna być bardziej aktywna - mówi Lech Wałęsa, były prezydent Polski.

Kancelaria Prezydenta zawsze może przypomnieć spotkania Andrzeja Dudy z Michałem Dworczykiem czy szefem Agencji Rezerw Materiałowych. Może też wspomnieć o spotkaniach z lekarzami.

- To jest obecność gabinetowa, a naród potrzebuje obecności spektakularnej, obecności codziennej - ocenia Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski.

Takiej aktywności ze strony prezydenta jednak nie ma, co pokazuje dobrze strona internetowa kancelarii. Andrzej Duda w ciągu ostatnich tygodni, gdy trwa trzecia fala pandemii, sadził drzewa, odwiedzał firmy grzewcze, czcił historyczne rocznice i jeździł na nartach. Mimo ograniczonych kompetencji, Andrzej Duda mógłby pełnić znaczącą rolę w tych trudnych tygodniach.

- Powinien namawiać do szczepień, powinien walczyć z tymi wszystkimi fake newsami - wymienia były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Aktywność w mediach społecznościowych

Opinię prezydenta Andrzeja Dudy o szczepieniach mogliśmy poznać w czasie ubiegłorocznej kampanii wyborczej.

- Nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie - mówił prezydent podczas spotkania w Końskich.

Natomiast w sprawie szczepień przeciwko COVID-19 prezydent wypowiedział się ostatnio raz - pokpiwając z Szymona Hołowni.

"Proponuję zostawić Szymona Hołownię w spokoju. Zaszczepił się, i dobrze. Chciał jak najszybciej? Nie on jeden. Więcej wyrozumiałości dla ludzkiej słabości. Pomijam już fakt, że wszelkie przejawy hejtu w Wielkanoc to po prostu wstyd! Wyluzujcie. Wesołego Alleluja!" - napisał w mediach społecznościowych Andrzej Duda.

Wpis prezydenta Andrzeja DudyTwitter/@AndrzejDuda

- Oburzające, że prezydent, który w pandemii w ogóle nie zabiera głosu, to w momencie kiedy zabiera już głos o szczepieniach, to mówi, że to słabość - skomentował słowa prezydenta Szymon Hołownia.

Prezydent jest za to bardzo aktywny w mediach społecznościowych w sprawach sukcesów polskiego sportu. Ciszył się ze zwycięstwa tenisisty Huberta Hurkacza i siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla. Natomiast nadanie - przez siebie - orderu Robertowi Lewandowskiemu zasłużyło na sześć wpisów.

- Lewandowski nie potrzebuje prezydenta Dudy, natomiast Polacy potrzebują prezydenta - uważa Aleksander Kwaśniewski.

Prezydent Andrzej Duda za pomocą wpisów w mediach społecznościowych pożegnał zmarłych wybitnych Polaków - Adama Zagajewskiego i Krzysztofa Krawczyka, ale tym wpisem akurat naraził się całej rzeszy młodych ludzi, którzy piosenkarza uwielbiali.

"Odszedł Krzysztof Krawczyk. Młodzi może lekceważą taką muzykę, albo nawet nie znają, ale nie ma wątpliwości, że jakiś rozdział w polskiej muzyce i rozrywce się zamknął. Z pewnością był Postacią. Tacy Artyści odchodzą, ale nie umierają. Żyją w swojej twórczości. RIP" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Wpis prezydenta Andrzeja DudyTwitter/@AndrzejDuda

Wpis Andrzeja Dudy doczekał się licznych odpowiedzi. "Znam lepiej piosenki Krawczyka niż ty konstytucję" - napisała jedna z użytkowniczek Twittera.

Oczekiwania kontra rzeczywistość

W kampanii wyborczej Andrzej Duda obiecywał, że jego druga kadencja będzie inna. - Oczekiwania były, że ona będzie trochę bardziej wyraźna - podsumował prof. Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Dla wyborców głos prezydenta w sprawie pandemii powinien mieć kluczowe znaczenie, gdyby tylko ten głos zaistniał. - Mógłby zrobić więcej, nawet z punktu widzenia wyłącznie swojego obozu politycznego. Być może ten obóz nie czuje takiej potrzeby - dodaje Rychard.

Kancelaria Prezydenta przekonuje, że Andrzej Duda nieustająco spotyka się z premierem, który konsultuje z nim założenia nowego programu Zjednoczonej Prawicy. - Jest informowany na bieżąco o założeniach, o planach - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Andrzej Duda napisał także list do prezydenta Joe Bidena w obronie Polaków aresztowanych na Białorusi. Amerykański przywódca od 20 stycznia, czyli odkąd objął urząd, nie zadzwonił do Warszawy.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS