Organizują pomoc dla pacjentów z COVID-19. "To jest właśnie ten czas próby"

13.11.2020 | Organizują pomoc dla pacjentów z COVID-19. "To jest właśnie ten czas próby"
13.11.2020 | Organizują pomoc dla pacjentów z COVID-19. "To jest właśnie ten czas próby"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
13.11.2020 | Organizują pomoc dla pacjentów z COVID-19. "To jest właśnie ten czas próby"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Na oddziały covidowe trafiają teraz setki osób, którym nie ma kto przywieźć najbardziej potrzebnych rzeczy. Pacjentom może brakować pasty do zębów, szamponu, szlafroka czy kapci. Pomoc dla nich organizują strażacy, parafie i szkoły, ale pomóc może każdy z nas. I każdy z nas może takiej pomocy potrzebować.

Każdy szpital - i to nie tylko covidowy - to teraz w pewnym sensie więzienie. Nikt bez zgody nie wyjdzie, a już na pewno nikt nie wejdzie.

- (Pacjenci - przyp. red.) są zwożeni z całego regionu. Ich rodziny są na kwarantannie, są bardzo daleko, nie mają się jak dostać i po prostu pacjenci - tak jak stoją - są pakowani do karetki, przyjeżdżają do szpitala i nie mają ze sobą podstawowych środków higieny, nie mają ze sobą wody - mówi Agnieszka Kacprzyk, organizatorka zbiórki dla pacjentów szpitala w Ostródzie.

Dziś pacjent w szpitalu na pozamedyczną pomoc - bez wsparcia z zewnątrz - nie ma szans.

- Wiele osób, które się tu leczą, jest samotnych albo skonfliktowanych z rodziną, także nie mają tych rzeczy, które normalnie pacjenci w szpitalach somatycznych mają - opowiada Ewa Jędrys z Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie imienia Tomasz Deca ze Szpitala Klinicznego imienia doktora Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie.

Stąd rozlewająca się powoli po całym kraju - w wielu przypadkach po apelach szpitali - oddolna akcja od ludzi dla ludzi. By bez najpotrzebniejszych rzeczy nie został w szpitalu nikt.

- Pampersy, pasty do zębów, jednorazowe kubeczki, talerzyki, wszystko co tak naprawdę jednorazowo można zużyć do higieny osobistej - wylicza Grzegorz Szopa z Ochotniczej Straży Pożarnej Biały Kościół i stowarzyszenia #StrażacyMałopolska.

Na liście potrzeb są też grzebienie, szlafroki, kapcie, koce. Każdy darczyńca sam od siebie może też dodać to, co jego zdaniem może przydać się pacjentowi.

- Nie ma kto dostarczyć tej żywności, przekąsek słodkich czy czegokolwiek - wyjaśnia Piotr Skarzyński z OSP Poznań-Głuszczyna.

Inspiracja dla wszystkich

Po strażakach w Małopolsce i Wielkopolsce mobilizują się też parafie. Między innymi w Czarnkowie.

- To jest właśnie ten czas próby, ale przede wszystkim też i zdania sobie sprawy z tego, że możemy bezinteresownie pomagać drugiemu człowiekowi - mówi ksiądz Marcin Gawarzewski z Rzymskokatolickiej Parafii św. Marii Magdaleny w Czarnkowie.

Pandemia to dla wszystkich wielki sprawdzian. Może nawet najważniejszy w życiu. Tak jak też dla licealistów, którzy w dwa dni wypełnili szkolne korytarze darami dla pacjentów szpitali w Ostródzie.

- Moi uczniowie zdali egzamin - podkreśla Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Mickiewicza w Olsztynie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Na spotkaniu z ministrami w Gdańsku premier Donald Tusk zapowiedział rozliczenia z czynów i błędów. Mają się odbyć spotkania ministrów z grupami społecznymi, na których obecny będzie sam szef rządu.

Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi

Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi

Źródło:
Fakty TVN

2 września w całej Polsce powstaną setki tysięcy zdjęć dzieci. Z pierwszej podróży z plecakiem do szkoły, z powitania w klasie, z nauczycielami, rodzicami i kolegami. Niektóre z nich trafią do internetu.

Rodzice nierzadko bezrefleksyjnie udostępniają w internecie zdjęcia swoich dzieci. Czym jest sharenting?

Rodzice nierzadko bezrefleksyjnie udostępniają w internecie zdjęcia swoich dzieci. Czym jest sharenting?

Źródło:
Fakty TVN

Szczecińscy lekarze i studenci medycyny 2 września lecą do Kenii leczyć dzieci przede wszystkim z sierocińców i ośrodka dla zakażonych wirusem HIV. Pomocy jednak nie odmówią nikomu. W misji humanitarnej "Medycy dla Kenii" wezmą udział specjaliści z różnych dziedzin, w tym chirurg, radiolog, okulista, pediatrzy.

Polscy lekarze jadą do Kenii. Będą leczyć dzieci z domów dziecka i ośrodka dla zakażonych wirusem HIV

Polscy lekarze jadą do Kenii. Będą leczyć dzieci z domów dziecka i ośrodka dla zakażonych wirusem HIV

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kobiety jak cienie, bez głosu i twarzy - do tego sprowadzają się nowe przepisy wprowadzone przez talibów w Afganistanie, ale Afganki nie dają się ani uciszyć, ani zamknąć w domach. Gdy islamscy radykałowie chcieli im zakneblować usta - one zaczęły śpiewać, a nagrania umieszczają w internecie. Ten głos sprzeciwu nabiera siły, ale dla talibów kobiety i ich prawa się nie liczą. Te, które odważyły się im sprzeciwić, wierzą, że świat nie tylko je wysłucha, ale i wesprze.

Talibowie każą kobietom milczeć. Afganki protestują, śpiewając i umieszczając nagrania w internecie

Talibowie każą kobietom milczeć. Afganki protestują, śpiewając i umieszczając nagrania w internecie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli chodzi o rachunek sumienia, będę miał co przedstawić i, zgodnie z procedurą, będę obiecywał poprawę - mówił w "Faktach po Faktach" minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica), odwołując się do zapowiedzi premiera o "rządowej spowiedzi". Przyznał, że kwestie związane z NCBR i ustawą o szkolnictwie wyższym "można było zrobić szybciej".

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". Minister mówi o "rachunku sumienia" i "obietnicy poprawy"

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". Minister mówi o "rachunku sumienia" i "obietnicy poprawy"

Źródło:
TVN24

Marek Borowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że zapowiedź darowizy na partię, którą mają miesięcznie wpłacać parlamentarzyści PiS-u, to forma "daniny", która - jak stwierdził - "ma pokazać, kto przy PiS-ie wiernie stoi, a kto, ewentualnie, nie". O Suwerennej Polsce powiedział, że to ugrupowanie jest "gwoździem w bucie" partii Kaczyńskiego.

"Danina", która ma pokazać "kto wiernie stoi przy PiS-ie"

"Danina", która ma pokazać "kto wiernie stoi przy PiS-ie"

Źródło:
TVN24

W ostatni sierpniowy weekend w dwóch wschodnich niemieckich landach odbędą się wybory. Duże szanse na zwycięstwo ma w nich Alternatywa dla Niemiec (AfD). To wynik, który nie tylko pokaże, jak bardzo Niemcy są podatni na populistyczne obietnice. Zależeć od niego może także polityka władz federalnych, które głowią się, jak zatrzymać spadające poparcie i gotowe są na radykalne kompromisy. Pierwszą ofiarą może stać się pomoc dla Ukrainy, której i skrajna prawica, i skrajna lewica, są przeciwne.

Wygrana skrajnych ugrupowań w wyborach regionalnych może zmienić politykę całych Niemiec

Wygrana skrajnych ugrupowań w wyborach regionalnych może zmienić politykę całych Niemiec

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Region świata, gdzie prawa kobiet są zapisane w kodeksach, ale w domach wciąż obowiązuje nieludzka tradycja. W Nepalu kobiety w czasie menstruacji wykluczane są ze społeczności. W tej młodej i niestabilnej demokracji obyczaje i normy religijne wciąż odgrywają dużą rolę.

W Nepalu na wsiach wciąż rządzi tradycja i religia. Są kobiety, które walczą o zmianę

W Nepalu na wsiach wciąż rządzi tradycja i religia. Są kobiety, które walczą o zmianę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS