Ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego ukarany za wypowiedzi o COVID-19. Antyszczepionkowcy chcieli wejść na rozprawę

20.12.2022 | Ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego ukarany za wypowiedzi o COVID-19. Antyszczepionkowcy chcieli wejść na rozprawę
20.12.2022 | Ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego ukarany za wypowiedzi o COVID-19. Antyszczepionkowcy chcieli wejść na rozprawę
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
20.12.2022 | Ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego ukarany za wypowiedzi o COVID-19. Antyszczepionkowcy chcieli wejść na rozprawęKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Kolejny lekarz poniósł odpowiedzialność zawodową za szerzenie nieprawdziwych informacji o COVID-19. Doktor Zbigniew Martyka jest ordynatorem oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej i właśnie stracił prawo wykonywania zawodu na rok. W tle tych spraw są protesty, agresja i groźby ze strony antyszczepionkowców.

Nie zawsze lekarza trzeba słuchać. Sąd Lekarski przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie na rok pozbawił prawa wykonywania zawodu lekarza Zbigniewa Martykę, który głosił antyszczepionkowe tezy.

- Lekarz, który poprzez szerzenie danych poglądów może zaszkodzić pacjentowi, jest lekarzem, który naraża się na odpowiedzialność zawodową - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

A poglądy Zbigniewa Martyki to żelazny repertuar antyszczepionkowych haseł, czyli "tajemnicze zgony", "szkodliwe szczepionki", "zmowa koncernów farmaceutycznych" i "spisek lekarzy". Warto dodać, że doktor Martyka jest ordynatorem oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej. Szpital w czasie pandemii leczył pacjentów mających COVID-19. "Faktom" nie udało się skontaktować z jego dyrekcją.

- Władze tego szpitala powinny zachować się adekwatnie i przynajmniej na czas postępowania wyjaśniającego odsunąć go od stanowisk kierowniczych - podkreśla psychiatra Maja Herman, prezes Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych.

Zbigniew Martyka swoje szkodliwe opinie głosi w internecie i w mediach ojca Tadeusza Rydzyka. W środę, w czasie jego rozprawy, do budynku krakowskiej izby lekarskiej próbowali dostać się posłowie Konfederacji z rzekomą interwencją.

Agresja i groźby

Antyszczepionkowcom wyraźnie nie spodobał się wyrok sądu lekarskiego.

- Dzisiaj w nocy odebrałem kilka głuchych telefonów, pierwsza-druga w nocy, z nieznanych numerów - przyznaje dr Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. zagrożeń epidemicznych.

Doktor Grzesiowski, który był w sprawie doktora Martyki biegłym, teraz jest obiektem ataków. - Zalew szamba w internecie, które ma spowodować po pierwsze zniszczenie mojej pozycji zawodowej, ale są również tam bezpośrednie groźby, są również zachęty do tego, żeby może dokonać samosądu - wymienia Paweł Grzesiowski.

To nie pierwszy raz, kiedy lekarze, walcząc z antyszczepionkowcami, zmagają się z nagonką. W ostatnim czasie sądy lekarskie zawiesiły prawo wykonywania zawodu kilku czołowym lekarzom ruchów antyszczepionkowych. Członkowie ruchów na takie decyzje reagują agresją.

- Od kilku miesięcy, a może nawet dłużej, spotykamy się z sytuacjami prób zakłócenia działania sądów lekarskich przez osoby postronne, przez osoby niezwiązane z danym postępowaniem, w tym również przez osoby pełniące funkcje publiczne - przyznaje Łukasz Jankowski.

Dotychczas samorząd lekarski zajął się sprawami ponad stu lekarzy, którzy w sprawach pandemii głosili teorie spiskowe.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/MarekAnonim

Pozostałe wiadomości

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS