Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatka

01.12.2018 | Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatka
01.12.2018 | Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatka
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
01.12.2018 | Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatkaWojciech Bojanowski | Fakty TVN

Załoga Sojuza gotowa do lotu. Sama rakieta także. Po fiasku październikowej misji kontrole ciągnęły się w nieskończoność. Tym razem wszystko ma pójść jak z płatka. Ostatnie godziny zostały do poniedziałkowego startu.

Jeśli rosyjski żołnierz Specnazu poprawia właśnie karabin, a drugi stara się zrelaksować, gdy jednocześnie amerykańscy naukowcy dyskutują o zawartości reklamówki, to musi oznaczać, że stanie się coś wyjątkowego. Cała operacja rozpoczęła się dokładnie w środku nocy.

Rakieta została załadowana na platformę specjalnego pociągu, który zawiezie ją na miejsce startu. Tak, jak przed każdą z ponad 130 poprzednich misji załogowych, wszystkie części rakiety Sojuz przez kilka miesięcy były ze sobą ręcznie łączone i dopasowywane w hangarze. Według śledczych - to właśnie na tym etapie ostatnio popełniono błąd i nieprawidłowe wygięcie niewielkiego metalowego elementu doprowadziło do zniszczenia rakiety podczas startu.

- Oczywiście w tej sytuacji wszystkie załogowe starty kosmiczne zostają zawieszone do czasu przeprowadzenia śledztwa - mówił po wypadku rakiety Sojuz Jurij Borisow, rosyjski wicepremier.

Świat wstrzymuje oddech

Amerykanin i Rosjanin cudem przeżyli twarde lądowanie. Choć według konstruowanego na kilka lat do przodu planu - loty załogowe z kosmodromu Bajkonur odbywają się nawet cztery razy w roku, to przejazd rakiety to za każdym razem wielkie święto. Tym razem jednak święto ze szczyptą obaw. Program Sojuz działa w niezmieniony sposób od końca lat 60. Do tej pory doszło do trzech poważnych wypadków. W 1975 roku, w 1983 i ostatnio, w październiku 2018.

Tatiana Kononenko zapewnia, że się nie boi, ale właśnie ona mogłaby mieć szczególny powód, by się obawiać. Jej mąż Oleg we wnętrzu rakiety w poniedziałek poleci w kosmos.

- Musi się ze wszystkim wyrobić. Posprawdzać jeszcze wszystkie detale, wszystkie niuanse. Załoga jest gotowa, ale oni pracują do ostatniej chwili - opowiada Tatiana Kononenko.

Po ostatniej katastrofie napięcie sięga zenitu. Świat wstrzymał oddech, bo lot Sojuzem to jedyny sposób, by ludzie mogli się dostać na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Kolejna próba zostanie podjęta już w najbliższy poniedziałek. Załoga jest gotowa. To Amerykanka, Rosjanin i Kanadyjczyk, którzy obecnie przechodzą kwarantannę, a rakieta Sojuz, którą mają się dostać na orbitę, jest przygotowywana do startu.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS