Fakty - oglądaj online

Pytania po tragedii

Żałoba w miasteczku po śmierci dzieci w morzu. "Wspaniałe, grzeczne dzieci"

Znaleziono ciało 11-letniej dziewczynki, prawdopodobnie poszukiwanej od wtorku, najmłodszej z trójki rodzeństwa porwanego przez fale. Po tragedii w Darłówku - rusza śledztwo i pada pytanie. Czy plaża na pewno była niestrzeżona? Kilka metrów plaży będzie w tej sprawie kluczowe.

Mieszkanka Sulmierzyc, skąd pochodziły dzieci, wiesza na balkonie czarny kir. Ma zastąpić słowa, które znaleźć trudno. - Wychodząc na ulicę można zauważyć, ilu mieszkańców włączyło się w akcję żałoby - mówi Dariusz Dębicki, burmistrz Sulmierzyc.

- To jest taka rozpacz, że tego się nie da opowiedzieć - mówi mieszkanka miasta. Dlatego Sulmierzyce swoją rozpacz pokazały. Niespełna trzytysięczne wielkopolskie miasteczko pełne jest żałobnej czerni z powodu trójki rodzeństwa, które zabrało morze.

Akcja w Darłówku. Dwoje dzieci uznano za zaginione

Płetwonurkowie i ratownicy zakończyli w czwartek akcję poszukiwania rodzeństwa, porwanego przez fale w Darłówku. Decyzja o jej kontynuowaniu ma zapaść w piątek. Silny prąd mógł bardzo daleko wciągnąć 11-letnią dziewczynkę i jej 13-letniego brata....

"Wspaniałe, grzeczne dzieci"

Zuza uprawiała zapasy, Kamil i Kacper - grali w piłkę nożną.

Nauczyciele skrócili wakacje, bo uczniowie nie wiedzą, jak o swoich kolegach mówić: "byli". - Wspaniałe, grzeczne dzieci - mówi Beata Koprowska, dyrektor szkoły podstawowej w Sulmierzycach. - W szkole dyżuruje psycholog, dyżuruje pedagog, są nauczyciele, którzy przyjechali z urlopów, wychowawcy, ksiądz, który u nas uczy religii. Przychodzą uczniowie, jak również rodzice - mówi.

W Darłówku, gdzie we wtorek kąpało się rodzeństwo - wznowiono akcję poszukiwawczą - oficjalnie wciąż - zaginionego 13-latka. 14-letniego chłopca morze wyrzuciło jeszcze we wtorek. Chłopiec był reanimowany, śmigłowiec pogotowia ratunkowego przetransportował go do szpitala w Koszalinie, ale tu zmarł. Do dziś szukano jeszcze 11-letniej dziewczynki i 13-letniego chłopca.

Troje dzieci porwała fala w Darłówku, morze wyrzuciło jedno. 14-latek zmarł

Na plaży w Darłówku zaginęła trójka rodzeństwa. Dzieci - 11-latka, 14-latek i 15-latek - weszły we wtorek do wody, gdy mama na chwilę odeszła z najmłodszym bratem. Wzburzony Bałtyk porwał je błyskawicznie. Morze w końcu wyrzuciło 14-latka, który w...

- Poza przeszukaniem wejścia do portu w Darłowie, będziemy praktycznie każdy falochron opływali. Na odległość jednej mili morskiej będziemy też penetrowali otwarty obszar wodny - podaje Apoloniusz Kurylczyk, z zachodniopomorskiego WOPR-u.

Zastrzeżenia

W czasie, gdy trwały poszukiwania, głos zabrał adwokat rodziców. - Rodzice dzieci mają szereg zastrzeżeń do akcji ratowniczej, która została podjęta - stwierdza mecenas Paweł Zacharzewski.

Gdy matka na moment zajęła się najmłodszym dzieckiem - trójka starszych została w wodzie. Ich ojciec - był w okolicy plaży. Według świadków - morze było wtedy wzburzone, miał też obowiązywać zakaz kąpieli.

Jak mówiła st. sierż. Agnieszka Łukaszek z komendy powiatowej policji w Sławnie, ten fragment plaży był niestrzeżony. Udowodnienie tej kwestii będzie kluczowe i dla prokuratury, i dla rodziców. - Kwestia teraz, czy to była plaża strzeżona, czy niestrzeżona. To jest kwestia metrów. Jakie te metry mają znaczenie wobec życia - mówi Paweł Zacharzewski, adwokat rodziny.

- Do zdarzenia doszło w pobliżu strzeżonej plaży. Musimy ustalić dokładnie miejsce, gdzie to zdarzenie było - podaje Alicja Kowal z Prokuratury Rejonowej w Koszalinie.

Prokuratura przesłuchuje rodziców i świadków. Adwokat rodziców żąda, by śledczy dokładnie przyjrzeli się pracy ratowników. Dlatego złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ratowników z plaży w Darłówku.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 15 listopada

  Fakty z 15 listopada

  Afera KNF prowokuje pytania nie tylko o Marka Chrzanowskiego, ale także o przepisy o przejmowaniu banków, nad którymi pracuje parlament, i na których zależało byłemu szefowi KNF. W programie także o brexicie, o sprawie rolnika, który został oskarżony o stalking, a także o sądowym starciu między Krystyną Pawłowicz a Jerzym Owsiakiem. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Policja śledziła Ryszarda Petru. Polityk wytoczył proces

  Policja śledziła Ryszarda Petru. Polityk wytoczył proces

  W trakcie zeszłorocznych protestów w obronie niezależności Sądu Najwyższego policja śledziła zarówno posła opozycji Ryszarda Petru, jak i członków Obywateli RP. Policja obserwowała posła nie tylko na demonstracji, ale i w czasie prywatnym. W czwartek tłumaczyli to w sądzie. - Jeżeli policja tak działa, to tylko w trosce o bezpieczeństwo - mówili policjanci.

  czytaj więcej »
 • Poszukiwany od wtorku 12-latek został odnaleziony

  Poszukiwany od wtorku 12-latek został odnaleziony

  Po dwóch dniach poszukiwań odnalazł się zaginiony 12-latek. Uratowało go szczekanie Miśka. Chłopca szukała policja i wojsko, ale najbardziej pomógł jego własny pies - Misiu, rasy mieszanej. Zaalarmował mieszkańca Izdebek, który był w lesie. Potem do chłopca policjantów doprowadził pies tropiący.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 16 listopada

  Prognoza pogody na piątek 16 listopada

  W piątek będzie pochmurno z przejaśnieniami. Na Podkarpaciu i w Małopolsce wystąpią stopniowo zanikające przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 11 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie rośnie, w południe 1014 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 14 listopada

  Fakty z 14 listopada

  Do siedziby KNF najpierw wchodzi odwołany przewodniczący, a potem CBA. Opozycja nie ustaje w żądaniach powołania komisji śledczej. Powstaje również pytanie o to, kto stanie na czele tej najważniejszej instytucji finansowej. W programie powiemy również o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że nowelizacja ustawy znosząca limit składek na ZUS jest niezgodna z Konstytucją. Powiemy również o tym, jak cukrzyca potrafi zmienić życie i jak próbować jej uniknąć. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Agenci CBA w KNF. Czy afera wokół Chrzanowskiego dotyka premiera Morawieckiego?

  Agenci CBA w KNF. Czy afera wokół Chrzanowskiego dotyka premiera Morawieckiego?

  Agenci CBA wkraczają do Komisji Nadzoru Finansowego, minister Ziobro obiecuje stanowcze działania pod jego osobistym nadzorem, a opozycja twardo żąda komisji śledczej. W sprawie Amber Gold pytano o polityczny parasol, w aferze Rywina "o grupę trzymającą władzę". Przesłuchiwano premierów Tuska i Millera. Czy premier Morawiecki również jest gotów odpowiadać na pytania o skandal w jednej z najważniejszych instytucji finansowych?

  czytaj więcej »
 • Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?

  Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?

  Nagrana rozmowa byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego z właścicielem prywatnego banku to nie tylko biznes i polityka. To pytanie o wiarygodność instytucji, która ma chronić i kontrolować banki i pytanie o bezpieczeństwo pieniędzy, które w bankach trzymamy. Na czele Komisji Nadzoru Finansowego musi stanąć człowiek o nieposzlakowanej opinii i ponad politycznymi podziałami.

  czytaj więcej »
tvnpix