Ratowników na styk. Zamiast plaży wybierają magazyny, hurtownie lub prace dorywcze

18.06.2019 | Ratowników na styk. Zamiast plaży wybierają magazyny, hurtownie lub prace dorywcze
18.06.2019 | Ratowników na styk. Zamiast plaży wybierają magazyny, hurtownie lub prace dorywcze
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
18.06.2019 | Ratowników na styk. Zamiast plaży wybierają magazyny, hurtownie lub prace dorywczeMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Na Wigrach, jednym z największych polskich jezior, nie będzie ani jednego sezonowego ratownika. Turyści mogą liczyć tylko na WOPR, ale gdy ktoś tonie, to czas jest sprawą życia i śmierci. Trwają upały, idą wakacje, a ratowników brak, bo chętnych niewielu. Odpowiedzialność duża, a zarobki niewielkie.

Wakacje u progu, kolejna fala upałów już w weekend, a zakaz kąpieli nie dotyczy tylko łabędzi i kaczek. Nie było odpowiednich pieniędzy, więc nie ma nad Wigrami ratowników i nie ma mowy o bezpiecznej kąpieli.

- To jest fajne miejsce, fajny widok. Dużo turystów przyjeżdża. Nie tylko z Suwałk, ale i z całej Polski. Ratownicy moim zdaniem powinni tutaj być. Tym bardziej, że tu strasznie dużo dzieci zawsze jest - uważa Krystyna Pietrewicz, turystka z Suwałk.

Suwalski WOPR ostrzega, że samo sobie w sezonie nie poradzi. - Długość jeziora ma 17 kilometrów, a linii brzegowej 72 kilometry. Tych punktów jest bardzo dużo i nie jesteśmy w stanie być wszędzie w każdej chwili - mówi Mirosław Zajko z suwalskiego WOPR-u.

Zachodniopomorskie WOPR zdołało na styk zapewnić ratowników na większość kąpielisk. Udało się skusić podwyżką stawek do 3,5 tysiąca złotych na rękę, plus zakwaterowanie i wyżywienie.

- W pozostałych miejscach nasze oferty okazały się nieatrakcyjne. Gminy znajdowały tańsze rozwiązania. Czy lepsze, sezon pokaże - tłumaczy Apoloniusz Kurylczyk z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w województwie zachodniopomorskim.

Nadal szukają ratowników między innymi Międzyzdroje, Stepnica, Ińsko. Problem z zabezpieczeniem pełnego składu ratowników na kąpieliskach ma w sierpniu Sopot. Kadrowe braki są też w Poznaniu.

Na Zachodzie jest łatwiej

- Nie ma co ukrywać, że porównywalne, albo dużo, dużo większe wynagrodzenie można otrzymać w jakimś magazynie, w punktach gastronomicznych latem, czy innych pracach dorywczych - uważa Marek Frąckowiak z wielkopolskiego WOPR-u.

31 dni pracy w miesiącu za około 2,5 tysiąca złotych nie kusi. Pierwszy miesiąc, dla świeżo upieczonego ratownika, to właściwie nie zarabianie, ale odrabianie. Kurs kosztuje 1200 złotych, szkolenie z pierwszej pomocy medycznej to 500 złotych, a kurs na sternika, by ratownik mógł pływać motorówką, to kolejnych 700 złotych. Po miesiącu pracy w sezonie, w kieszeni zostają grosze. Ale nie tylko zarobki są problemem.

- Mówimy tutaj o sprzęcie, o pomieszczeniach socjalnych. Mamy wciąż sygnały, że jest to traktowane bardzo po macoszemu - mówi Jarosław Zwierzyna ze śląskiego WOPR-u.

Dlatego w sezonie łatwiej o polskiego ratownika gdzieś na zachodnioeuropejskich plażach. Tam zarabiają oni dużo więcej. Nie ma również problemów z dyscypliną plażowiczów, czyli nadużywaniem alkoholu, narkotyków i pretensji niemal o wszystko.

W 2018 roku z powodu braku ratowników na polskich plażach i kąpieliskach interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. W 2019 roku alarmujące sygnały jeszcze do rzecznika nie dotarły, ale trzyma on rękę na pulsie. W 2019 roku utopiło się już prawie 150 osób.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS