Utrata funkcji i śledztwo prokuratury. Problemy Jana Szyszki

28.04.2018 | Utrata funkcji i śledztwo prokuratury. Problemy Jana Szyszki
28.04.2018 | Utrata funkcji i śledztwo prokuratury. Problemy Jana Szyszki
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
28.04.2018 | Utrata funkcji i śledztwo prokuratury. Problemy Jana SzyszkiDariusz Łapiński | Fakty TVN

Były minister środowiska Jan Szyszko traci kolejną funkcję. Rząd już nie chce, by przewodniczył konferencji klimatycznej ONZ w Katowicach. Szyszko jest zaskoczony. Twierdzi, że rząd odwołać go nie może. Ale to nie jedyne jego zmartwienie. Decyzją sądu prokuratura ma zbadać rolę ministra w wycince w Puszczy Białowieskiej, uznanej przez unijny Trybunał za nielegalną.

W Puszczy Białowieskiej zamiast odgłosów harwesterów jest spokój, a zamiast hałasu pił spalinowych słychać tylko śpiew ptaków.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie uwierzył, że tylko z powodu kornika wycinano w puszczy drzewa. Dlatego Jan Szyszko musiał odejść z rządu. Ale pożegnał się nie tylko z teką ministra.

Miał być prezydentem konferencji klimatycznej COP24 organizowanej w grudniu w Katowicach. To ogromne przedsięwzięcie z budżetem ponad stu milionów złotych, w którym będą uczestniczyć tysiące delegatów z całego świata.

Nowe zarządzenia

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie premiera. Mateusz Morawiecki chce, by prezydentem konferencji był wiceminister energii Michał Kurtyka. Próbowaliśmy się dowiedzieć, skąd ta zmiana.

- Takie są decyzje, nie wiem o wszystkim. Ale na pewno ten (prezydent - przyp.), który będzie, będzie bardzo dobrze reprezentował Polskę i polskie interesy - mówi marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - (Szyszko - przyp. red.) to bardzo dobry fachowiec, pewnie by to zrobił, ale decyzja leży w rękach pana premiera, także proszę pana premiera pytać - ocenia z kolei minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Jan Szyszko wydał oświadczenie, w którym odwołanie go z funkcji prezydenta COP24 określił jako "dezinformację".

"Przewodniczącym konferencji klimatycznej (...) jest nominalnie konkretna osoba, a nie szef urzędu ds. klimatycznych danego państwa. Podobnie z wyborem Sekretarza Generalnego ONZ. Wybierany jest konkretny kandydat, a nie osoba pełniąca określoną funkcję w danym państwie" - czytamy.

- Jan Szyszko wielokrotnie pokazał, że ma manię wielkości - komentuje Michał Gorczak, ekolog z "Obozu dla Puszczy". - Porównywanie ministra do sekretarza generalnego ONZ to jest jakieś kuriozum, to jest porównywanie mrówki do słonia, to jest śmiesznie - dodaje Sławomir Droń, mieszkaniec Białowieży.

- Nic nie jest niezmienne, mogą być różne podejścia. To tyle - ucina minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Zadanie dla prokuratury

Swoje podejście do działalności byłego ministra ma zmienić też prokuratura, która umorzyła sprawę ewentualnego przekroczenia przez niego uprawnień przy podejmowaniu decyzji o wycince w Puszczy Białowieskiej. Sąd w Warszawie polecił jej ponowne rozpatrzenie sprawy.

- Tu chodzi o działania, które mają skutek dla przyszłych pokoleń Polaków. To nie może zostać bez rzetelnej oceny prawnej - komentuje Gabriela Lenartowicz, posłanka PO.

Złożenie kolejnego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jana Szyszkę - o dokonanie znacznych zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym - zapowiadają też ekolodzy.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS