"Sprawca już był przekonany, że wszyscy o nim zapomnieli"

09.06.2020 | "Sprawca już był przekonany, że wszyscy o nim zapomnieli"
09.06.2020 | "Sprawca już był przekonany, że wszyscy o nim zapomnieli"
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
09.06.2020 | "Sprawca już był przekonany, że wszyscy o nim zapomnieli"Dariusz Łapiński | Fakty TVN

W 2003 roku w Tychach ktoś brutalnie zamordował 67-letniego mężczyznę, potem podpalił mieszkanie, żeby zatrzeć ślady. Po 17 latach od zdarzenia policja zatrzymała podejrzanego. 47-letniemu mężczyźnie grozi dożywocie.

Siedemnaście lat temu w Tychach straż pożarna została wezwana do pożaru mieszkania na szóstym piętrze. W pogorzelisku znaleziono zwłoki 67-letniego właściciela mieszkania.

Od początku policjanci podejrzewali, że nie był to wypadek. Teraz już mają pewność. - Policjanci z Tychów zatrzymali 47-letniego mężczyznę podejrzanego o dokonanie zbrodni sprzed 17 lat - informuje asp. szt. Barbara Kołodziejczyk z Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

Zatrzymany mężczyzna wówczas nie był podejrzanym, chociaż jego nazwisko pojawiało się w aktach sprawy.

"Był przekonany, że wszyscy o nim zapomnieli"

Wykrycie sprawcy utrudniało podpalenie przez zabójcę mieszkania po dokonaniu zbrodni.

Były antyterrorysta Grzegorz Mikołajczyk zwraca jednak uwagę, że nawet z podpalonego mieszkania istnieje możliwość pozyskania próbek DNA czy tez innych szczegółowych próbek.

- Ono (mieszkanie - przyp. red.) nigdy nie jest tak spalone do popiołu, żeby nie można było pozyskać próbek DNA, czy szczegółowych próbek - podkreśla Mikołajczyk.

Tak właśnie było w przypadku zagadkowej śmierci sprzed 17 lat.

Policjantom na miejscu zbrodni udało się zabezpieczyć sporo śladów, między innymi krew przestępcy.

- Co jakiś czas prokuratorzy i policjanci tyskiej komendy analizowali tę sprawę pod kątem możliwości wykrywczych. Tak też było do początku tego roku, kiedy akta poddano ponownej analizie - mówi Monika Stalmach-Ćwikowska z Prokuratury Rejonowej w Tychach.

- Ten sprawca już był przekonany, że wszyscy o nim zapomnieli, że nikt nie depcze mu po piętach, aż popełnił pewien błąd - dodaje inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

"Nie ma sprawcy przestępstwa, który nie popełnia błędów"

Prokuratura jako sprawcę wytypowała jednego ze znajomych ofiary. Wszystko dlatego, że mężczyzna cały czas interesował się sprawą, wracał do niej w rozmowach.

Dowiedzieli się o tym śledczy i porównali jego DNA ze znalezionymi śladami w spalonym mieszkaniu. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. - Nie ma sprawcy przestępstwa, który nie popełnia błędów. Sprawa po odkryciu błędu przestępcy staje się bardzo prostą, bardzo łatwą do wykrycia. Trzeba tylko znaleźć to miejsce, czy ten fragment jego przestępczego działania, gdzie popełnił błąd - komentuje detektyw Maciej Szuba, były policjant.

Zatrzymany to 47-letni mężczyzna. Prawdopodobnie pokłócił się ze znajomym i go zabił. Podpalił mieszkanie myśląc, że zatarł ślady zbrodni.

Podejrzanemu grozi dożywocie.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS