Fakty - oglądaj online

Wyścig z czasem

Udar to nie musi być wyrok. Trombektomia będzie refundowana

Udar to nie musi być wyrok. Trombektomia może zdziałać cuda. Od kwietnia będzie refundowana, ale żeby była skuteczna, od udaru nie może upłynąć więcej niż 6 godzin. Przepycha naczynia w mózgu i ratuje przed niepełnosprawnością.

Pani Małgorzata Lasota kilka miesięcy temu miała udar niedokrwienny mózgu. - Szłam do domu i na klatce schodowej trafiło jak piorun z jasnego nieba, przewróciłam się i tyle było wszystkiego - wspomina.

Nie mogła sama się podnieść - paraliż połowy ciała, ręka i noga niesprawne. Ale teraz wszystko wróciło do normy. - Ręka sprawna, noga też, także bardzo dobrze to przeszłam - mówi.

To dzięki trombektomii. Ta bardzo skuteczna metoda usuwania skutków udaru niedokrwiennego mózgu już od kwietnia będzie refundowana. Do tej pory mogli z niej skorzystać tylko niektórzy - w Polsce eksperymentalnie trombektomię wykonywały jedynie nieliczne zespoły lekarzy. Na przykład w Krakowie.

- Cały zespół dyżuruje pod telefonem i jeśli jest wezwanie, to w ciągu 45 minut od niego wszyscy przyjeżdżają do szpitala i stoją przy stole - mówi prof. Agnieszka Słowik, kierownik oddziału neurologii ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

"Turystyka szpitalna" zmorą lekarzy. Cierpią oni i ci naprawdę chorzy

Szpitalny Oddział Ratunkowy to dla lekarzy najtrudniejszy odcinek frontu. To tu dzień i noc trafiają pacjenci, często wymagający natychmiastowej pomocy. Jednak według szacunków 70 procent pacjentów pojawia się tam bez potrzeby. Materiał magazynu...

Od kreta lepszy hydraulik

Trombektomia to mechaniczne przepychanie zatkanych przez skrzep naczyń w mózgu. Wygląda to mniej więcej tak, że przez tętnicę udową lekarze wprowadzają cewnik i kierują go do mózgu. Do tej pory skrzepy przede wszystkim rozpuszczano lekami. Nie zawsze skutecznie.

- To jest tak, jakbyśmy próbowali zatkany zlew przetykać tabletką, albo wlewać tam jakąś substancję, ale wiemy, że to, co jest w tej rurze, powoduje, że musimy wezwać hydraulika. Trombektomia mechaniczna polega na tym, że kierujemy pacjenta do specjalnego "hydraulika", który wyciągnie ten czop z naczynia i udrożni przepływ - tłumaczy neurolog dr n. med. Przemysław Richter z Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu w Warszawie.

Warunek jest taki: trzeba to zrobić najpóźniej 6 godzin po udarze, leki trzeba podać nie później niż cztery i pół godziny po udarze. Potem zmiany są trudne do usunięcia.

"Światełko w tunelu", "tunel jest długi". Kolejny termin rozmów ministra z rezydentami

Na 1 lutego zaplanowano wstępnie kolejne spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i lekarzy rezydentów - powiedział rzecznik prasowy Porozumienia Rezydentów OZZL Jakub Kosikowski. Lekarze chcą m.in. podniesienia nakładów na opiekę zdrowotną.

Sposób nie niepełnosprawność

Pani Katarzynie Grabowskiej pomocy udzielono dopiero dziewięć godzin po udarze. Od kilku lat dzielnie walczy o powrót do sprawności. I nie jest to łatwe. Dzięki rehabilitacji jest lepiej, ale ręka nadal jest niesprawna. - Niestety, gdyby to było wcześniej, gdybym wcześniej dostała pomoc, to nie miałabym tak dużego niedowładu i nie byłoby takich skutków, jakie są teraz - mówi.

Udar mózgu to główna przyczyna niepełnosprawności wśród dorosłych Polaków. Dzięki nowej metodzie może się to zmienić.

- 80 procent pacjentów wychodzi o własnych siłach lub ich stan poprawia się szybko, po trzech miesiącach - prof. Tadeusz Popiela, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej CUMRiK Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dlatego jeżeli dojdzie do udaru niedokrwiennego u kogoś z naszych bliskich, to spytajmy lekarzy o trombektomię.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
RoKam

"także bardzo dobrze to przeszłam" - chyba: "tak że bardzo dobrze to przeszłam".

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 22 lipca

    Fakty z 22 lipca

    "Jędrek, jesteś wielki" - pisze Justyna Kowalczyk, a cały świat przeciera oczy ze zdumienia. Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek zjechał na nartach z K2. W programie także o Marszu Pamięci, który przeszedł ulicami Warszawy oraz o zmianach, jakie czekają kierowców, którzy będą chcieli parkować w centrach dużych miast. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na poniedziałek 23 lipca

    Prognoza pogody na poniedziałek 23 lipca

    Na Nizinie Szczecińskiej, Podlasiu, Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce wystąpi przelotny deszcz i burze. Poza tym będzie słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 25 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej, do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 21 lipca

    Fakty z 21 lipca

    Profesor Gersdorf przyznaje: sędziowie nie mają wojska; jak przyjdzie nowy pierwszy prezes SN, ona nic na to nie poradzi. Turyści nad Bałtykiem też zrezygnowani: jeśli pływania nie uniemożliwia im pogoda, to robią to sinice. Tymczasem polscy strażacy pomagają szwedzkim kolegom walczyć z pożarami lasów. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

    czytaj więcej »
   • Gersdorf: będę pierwszym prezesem na uchodźstwie

    Gersdorf: będę pierwszym prezesem na uchodźstwie

    - Sędziowie nie mają wojska; sędzia zawsze przegra z władzą; będę pierwszym prezesem na uchodźstwie - powiedziała na konferencji prasowej w Niemczech prof. Małgorzata Gersdorf. W Polsce do mety dojeżdża legislacyjne pendolino. W Senacie, jak w Sejmie, zapewne przeszkód nie będzie. Dla PiS zmiany w Sądzie Najwyższym to tylko kwestia czasu - i to najbliższego. Zmiany w ustawach o Sądzie Najwyższym, o ustroju sądów powszechnych, o Krajowej Radzie Sądownictwa i prokuraturze przewidują m.in. że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I Prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie - tak jak obecnie głosi przepis - dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

    czytaj więcej »
   tvnpix