Udar to nie musi być wyrok. Trombektomia będzie refundowana

23.01.2018 | Udar to nie musi być wyrok. Trombektomia będzie refundowana
23.01.2018 | Udar to nie musi być wyrok. Trombektomia będzie refundowana
Marek Nowicki | Fakty TVN
23.01.2018 | Udar to nie musi być wyrok. Trombektomia będzie refundowanaMarek Nowicki | Fakty TVN

Udar to nie musi być wyrok. Trombektomia może zdziałać cuda. Od kwietnia będzie refundowana, ale żeby była skuteczna, od udaru nie może upłynąć więcej niż 6 godzin. Przepycha naczynia w mózgu i ratuje przed niepełnosprawnością.

Pani Małgorzata Lasota kilka miesięcy temu miała udar niedokrwienny mózgu. - Szłam do domu i na klatce schodowej trafiło jak piorun z jasnego nieba, przewróciłam się i tyle było wszystkiego - wspomina.

Nie mogła sama się podnieść - paraliż połowy ciała, ręka i noga niesprawne. Ale teraz wszystko wróciło do normy. - Ręka sprawna, noga też, także bardzo dobrze to przeszłam - mówi.

To dzięki trombektomii. Ta bardzo skuteczna metoda usuwania skutków udaru niedokrwiennego mózgu już od kwietnia będzie refundowana. Do tej pory mogli z niej skorzystać tylko niektórzy - w Polsce eksperymentalnie trombektomię wykonywały jedynie nieliczne zespoły lekarzy. Na przykład w Krakowie.

- Cały zespół dyżuruje pod telefonem i jeśli jest wezwanie, to w ciągu 45 minut od niego wszyscy przyjeżdżają do szpitala i stoją przy stole - mówi prof. Agnieszka Słowik, kierownik oddziału neurologii ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Od kreta lepszy hydraulik

Trombektomia to mechaniczne przepychanie zatkanych przez skrzep naczyń w mózgu. Wygląda to mniej więcej tak, że przez tętnicę udową lekarze wprowadzają cewnik i kierują go do mózgu. Do tej pory skrzepy przede wszystkim rozpuszczano lekami. Nie zawsze skutecznie.

- To jest tak, jakbyśmy próbowali zatkany zlew przetykać tabletką, albo wlewać tam jakąś substancję, ale wiemy, że to, co jest w tej rurze, powoduje, że musimy wezwać hydraulika. Trombektomia mechaniczna polega na tym, że kierujemy pacjenta do specjalnego "hydraulika", który wyciągnie ten czop z naczynia i udrożni przepływ - tłumaczy neurolog dr n. med. Przemysław Richter z Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu w Warszawie.

Warunek jest taki: trzeba to zrobić najpóźniej 6 godzin po udarze, leki trzeba podać nie później niż cztery i pół godziny po udarze. Potem zmiany są trudne do usunięcia.

Sposób nie niepełnosprawność

Pani Katarzynie Grabowskiej pomocy udzielono dopiero dziewięć godzin po udarze. Od kilku lat dzielnie walczy o powrót do sprawności. I nie jest to łatwe. Dzięki rehabilitacji jest lepiej, ale ręka nadal jest niesprawna. - Niestety, gdyby to było wcześniej, gdybym wcześniej dostała pomoc, to nie miałabym tak dużego niedowładu i nie byłoby takich skutków, jakie są teraz - mówi.

Udar mózgu to główna przyczyna niepełnosprawności wśród dorosłych Polaków. Dzięki nowej metodzie może się to zmienić.

- 80 procent pacjentów wychodzi o własnych siłach lub ich stan poprawia się szybko, po trzech miesiącach - prof. Tadeusz Popiela, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej CUMRiK Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dlatego jeżeli dojdzie do udaru niedokrwiennego u kogoś z naszych bliskich, to spytajmy lekarzy o trombektomię.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS