"To był ostatni moment". Lekarze z Gdańska dali pacjentowi nowe życie

13.08.2018 | "To był ostatni moment". Lekarze z Gdańska dali pacjentowi nowe życie
13.08.2018 | "To był ostatni moment". Lekarze z Gdańska dali pacjentowi nowe życie
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.08.2018 | "To był ostatni moment". Lekarze z Gdańska dali pacjentowi nowe życieMarek Nowicki | Fakty TVN

Nowe płuca po mukowiscydozie to nowe życie. Lekarze z Gdańska właśnie dali je panu Damianowi. Oprócz szpitala w Zabrzu i w Szczecinie to już trzecie miejsce, gdzie w Polsce można otrzymać taką szansę. Dla chorych pacjentów to fantastyczna wiadomość. Tym przeszczepem płuc lekarze z Gdańska mają pełne prawo się chwalić.

Damian Dymnicki z Ustki chodzi bez problemu po schodach, jeździ na rowerze i biega. Robi to, co jeszcze kilka miesięcy temu było nie do pomyślenia.

- Przez ostatnie dwa lata praktycznie nie wychodziłem z domu. Siedziałem w domu. Nie miałem siły nawet tutaj na świeże powietrze przed klatkę - opowiada Damian Dymnicki.

Pacjent nie miał siły, bo mukowiscydoza zniszczyła mu płuca. Operacja wykonana w Gdańsku uratowała mu życie. W ostatniej chwili.

- Pacjent wytworzył suprasystemowe nadciśnienie płucne, czyli w łożysku płucnym miał większe ciśnienie niż w aorcie. To jest dramatyczna sytuacja - wyjaśnia doktor nauk medycznych Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

- To był ostatni moment. Jestem przekonany, że gdyby nie ta operacja, to w chwili obecnej różnie mogłoby być - dodaje profesor Sławomir Żegleń z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Zabieg wykonali lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. To duży wyczyn, bo pacjenci z mukowiscydozą, latami leczeni antybiotykami, zazwyczaj, gdy dochodzi do przeszczepu płuc, są już na niemal uodpornieni na wszystkie antybiotyki. Dlatego do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku płyną gratulacje z innych szpitali. Między innymi z Zabrza.

- Gratulacje od naszego zespołu transplantacji płuc, od pana profesora Zembali, który z pewnością kibicuje kolegom, bo w końcu ten zespół wywodzi się z Zabrza - mówi doktor nauk medycznych Marek Ochman, transplantolog Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

"Żyję jak normalni ludzie"

Osiem lat temu w Zabrzu pana Damiana Króla, pierwszego pacjenta chorego na mukowiscydozę, którego wtedy po zabiegu odwiedziła ekipa "Faktów" TVN, też operował doktor Jacek Wojarski. Od tego czasu w Zabrzu lekarze dokonali niemal 50 przeszczepów płuc chorym na mukowiscydozę pacjentom. Ostatnio Patrycji Pastuszce.

- Teraz żyję jak normalni ludzie. Tak, jak nastolatkowie w moim wieku. Biegam, jeżdżę na rowerze, na rolkach. Nawet próbowałam skakać na trampolinie - opowiada.

W tej chwili chorzy na mukowiscydozę mogą otrzymać nowe płuca w trzech ośrodkach: Zabrzu, Szczecinie i w Gdańsku.

To jednak nie rozwiązuje wszystkich problemów tej grupy pacjentów, bo choroba niszczy im też inne narządy. Stąd Gdańsk przygotowuje się do przeszczepów wielonarządowych. Na przykład płuc i wątroby, czy płuc oraz nerek jednocześnie.

- Działalność zaczęliśmy. Także na pewno tu będzie duży rozwój. Proszę oczekiwać na kolejne informacje - zapowiada Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS