Szef MON pozostaje na stanowisku. "Kaczyński pozwolił Macierewiczowi skrajnie upokorzyć prezydenta"

11.12.2017 | Szef MON pozostaje na stanowisku. "Kaczyński pozwolił Macierewiczowi skrajnie upokorzyć prezydenta"
11.12.2017 | Szef MON pozostaje na stanowisku. "Kaczyński pozwolił Macierewiczowi skrajnie upokorzyć prezydenta"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
11.12.2017 | Szef MON pozostaje na stanowisku. "Kaczyński pozwolił Macierewiczowi skrajnie upokorzyć prezydenta"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Jest najpotężniejszym ministrem. Generałów dymisjonuje hurtowo. Smoleńskie wersje i wizje mnoży bezkarnie. Relacje z prezydentem napina do granic. Antoni Macierewicz - o jego potencjalnej dymisji mówiło się w poniedziałek najgłośniej.

Antoni Macierewicz zostaje na urzędzie ministra obrony narodowej, choć spekulacji wokół jego przyszłości było najwięcej. I emocji też - ostatnio najwięcej na linii minister-prezydent.

W piątek było jasne, że prezydent porozumiał się z PiS w sprawie sądów, że już nie grozi wetem. Wtedy, podległa Antoniemu Macierewiczowi Służba Kontrwywiadu Wojskowego zabrała prezydenckiemu doradcy gen. Kraszewskiemu dostęp do materiałów tajnych.

- Jarosław Kaczyński pozwolił Macierewiczowi skrajnie upokorzyć prezydenta, za co Macierewicz zapewnił sobie pozostanie w rządzie - ocenił Marcin Kierwiński (PO). - Nie wierzę za bardzo w jakieś styczniowe rekonstrukcje, liczy się to, co tu i teraz - komentuje Tomasz Siemoniak (PO).

Smoleński śledczy

Z tego wynika siła Antoniego Macierewicza. Nawet na demonstracjach najbardziej radykalnych zwolenników PiS, obok haseł "Jarosław, Polskę zbaw", widać było olbrzymie poparcie dla głównego smoleńskiego śledczego PiS. Teraz Antoni Macierewicz też wychodzi naprzeciw oczekiwaniom prezesa partii - tym z grudniowej smoleńskiej miesięcznicy, na której był też nowy premier.

- Kilka miesięcy dzieli nas od chwili, gdy będziemy mieli raport komisji smoleńskiej - mówił Kaczyński. - Wszystko wskazuje na to, że raport zostanie napisany i opublikowany jeszcze wiosną przyszłego roku. W zasadzie cały materiał dowodowy jest - obiecywał Macierewicz na antenie radiowej Jedynki.

Antoni Macierewicz mówi o materiale dowodowym, a powołana przez niego smoleńska podkomisja ciągle mówi o hipotezach. A po 20 miesiącach przewodniczący komisji mówi, że się ciągle uczy. - Od siedmiu lat uczę się. Bardzo intensywnie uczę się od ekspertów wszystkich metod badania katastrofy, nowych dziedzin - oświadczył w czwartek p.o. przewodniczącego podkomisji smoleńskiej Kazimierz Nowaczyk.

Problemy ministra

Smoleńskie teorie Antoniego Macierewicza przez lata budowały jego siłę w partii - teraz być może uchroniły go przed utratą stanowiska. Bo porażek było dużo.

Obiecywał zakup śmigłowców, a ich nie kupił. Oskarżał Francuzów o dozbrajanie Rosjan mistralami za dolara, a nie miał racji. Miały być antyrakiety, a ciągle toczą się negocjacje. Jest konflikt z prezydentem o gen. Jarosława Kraszewskiego oraz luka po doświadczonych generałach, którzy musieli odejść z armii za rządów Antoniego Macierewicza.

Andrzej Duda miesiąc temu mówił o "ubeckich metodach" Antoniego Macierewicza, którego w poniedziałek drugi raz powołał na urząd ministra obrony.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS