"Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?

03.01.2021 | "Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?
03.01.2021 | "Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
03.01.2021 | "Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Szczepienia idą naprzód, ich zasady są jasne. Niejasną sytuację na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ma wyjaśnić kontrola. Lista uprawnionych do szczepień w "grupie zero" jest długa, ale konkretna.

Chcieli zachęcać, a nie zniechęcać. - Nie wiedzieliśmy, że to wywoła takie reperkusje - przyznaje Zenon Jahns, starosta śremski.

W przeddzień kontroli na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdy nie cichną kontrowersje po szczepieniu aktorów i ludzi kultury, uwaga opinii publicznej skupia się też na samorządowcach, którzy szczepili się w szpitalach w swoich powiatach. - Chcąc wzbudzić wśród personelu chęć szerszego szczepienia - przekonuje prezes Szpitala Powiatowego w Śremie Michał Sobolewski.

- To ogromna pogarda dla ludzi i dla medyków - ocenia, pytany o kontrowersje wokół sprawy szczepień, eurodeputowany Solidarnej Polski Patryk Jaki. - Osoby, które do tego doprowadziły, powinny ponieść konsekwencje służbowe - uważa Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Na przykład w Śremie, gdzie szpital jest własnością starostwa, starosta tłumaczy, że należy do "grupy zero", bo jest przedstawicielem organu właścicielskiego.

- Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy. (...) Dla mnie nie byłoby żadnego problemu, żeby sobie dwa tygodnie poczekać, naprawdę, żadnego problemu. Nie było moją intencją, żeby komukolwiek zabrać szczepionkę - twierdzi Zenon Jahns.

Kto jest w "grupie zero"?

"Grupa zero" obejmuje wszystkie zawody medyczne, w tym także diagnostów i farmaceutów. Są na liście także pracownicy MOPS-ów, DPS-ów i sanepidów, studenci i wykładowcy uczelni medycznych, a także personel niemedyczny - pomocniczy, administracyjny, techniczny i personel transportu. Nawet pracownicy firm współpracujących z placówkami medycznymi.

Niedawno Ministerstwo Zdrowia dodało do tej listy jeszcze rodziców wcześniaków, które leżą w szpitalach. Jeszcze przed sylwestrem resort pozwolił też szczepić do 6 stycznia członków rodzin osób z "grupy zero" oraz pacjentów, jeśli dawki miałyby się zmarnować.

- Nie zaszczepiłem żadnego celebryty, polityka, ani kogoś tam jeszcze innego, choć wcale nie uważam, że należy to krytykować, bo jeszcze raz powtarzam: naszym nadrzędnym celem powinno być szczepienie jak największej liczby osób - komentuje Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W sobotę rząd podał, że dotychczas zaszczepiono blisko 50 tysięcy osób, a do szpitali dostarczono blisko 53 tysiące dawek. Zutylizowano zaś 26 dawek.

"Trzeba wydzwaniać, żeby się nie zmarnowało"

Po pierwszym tygodniu szczepień, który rząd uważał za tydzień na rozruch, wciąż są miejsca, gdzie są one bardzo potrzebne. - W pierwszych dniach, kiedy był otwarty punkt szczepienia, ja przeżywałem szturm - twierdzi Marcin Jędrychowski.

To nie oznacza, że wykorzystanie każdej dostępnej dawki nie wymaga czasami wysiłku.

- Trzeba wydzwaniać, żeby się nie zmarnowało. (...) Priorytetem absolutnym powinno być to, że ani jedna dawka szczepionki nie może się zmarnować - uważa dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

W pierwszych dniach dostawy były różne, a zamówienia - dorywcze. Od poniedziałku dostawy mają trafiać do szpitali regularnie i, w zależności od potrzeb, raz lub dwa razy w tygodniu.

- Nasz rząd się do tego nie przygotował. Od 9 listopada wiemy, że ta szczepionka będzie. Już tego dnia powinno być wszystko przygotowane - ocenia posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie, by zaszczepić swoich pracowników, stworzył specjalną aplikację. Dzięki niej zarejestrowało się trzy i pół tysiąca chętnych do szczepienia pracowników. Dużo jak na szpital, mało jak na szczepienia powszechne, które ruszą za dwa tygodnie. - Problem będzie z logistyką - uważa Marcin Jędrychowski.

Zapisy dla chętnych ruszą 15 stycznia.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN