Przypadki szczepienia poza kolejnością. NFZ ma przeprowadzić kontrolę

02.01.2021 | Przypadki szczepienia poza kolejnością. NFZ ma przeprowadzić kontrolę
02.01.2021 | Przypadki szczepienia poza kolejnością. NFZ ma przeprowadzić kontrolę
Magda Łucyan | Fakty TVN
02.01.2021 | Przypadki szczepienia poza kolejnością. NFZ ma przeprowadzić kontrolęMagda Łucyan | Fakty TVN

Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będą wyjaśniać, dlaczego niektóre znane osoby otrzymały szczepionkę na COVID-19 poza kolejnością. Wśród tych osób są między innymi Maria Seweryn, Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Magda Umer, Wiktor Zborowski i Edward Miszczak - dyrektor programowy TVN. To nie jedyny taki przypadek. Tomasz Staniek, starosta opatowski, został usunięty z PiS za to, że zaszczepił się poza kolejnością.

Od 27 grudnia trwa w Polsce akcja szczepienia przeciwko COVID-19. Jako pierwsi - na "etapie zero" - mają być zaszczepieni przede wszystkim medycy i pracownicy ochrony zdrowia. W ostatnich dniach jednak zaszczepione zostały osoby spoza tej grupy. Chodzi o 18 dawek szczepionki na COVID-19, które w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dostały osoby publiczne.

Rektor WUM na zarzut szczepienia poza kolejką odpowiada krótko. - Powołałem wewnętrzną komisję, która z ramienia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ma wyjaśnić przedstawioną sprawę - mówi profesor Zbigniew Gaciong, rektor WUM.

To będzie już druga kontrola po tej, którą prezesowi NFZ polecił minister zdrowia Adam Niedzielski, a która ma się rozpocząć 4 stycznia. - Nie możemy akceptować takich sytuacji, że ktoś arbitralnie podejmuje decyzje o zmianie zasad i dopuszczeniu do szczepienia innych osób poza tą kolejnością - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

"Zostałem zaproszony"

Na początku szczepieniem pochwalili się w mediach społecznościowych Krystyna Janda i Leszek Miller. W sobotę potwierdzili je także Andrzej Seweryn, jego córka Maria Seweryn, Magda Umer, Wiktor Zborowski, Krzysztof Materna i Edward Miszczak - dyrektor programowy TVN.

- Zostałem powiadomiony przez szpital, którego kiedyś byłem pacjentem, że istnieje możliwość wzięcia szczepionki pod warunkiem, że stawię się w szpitalu w ciągu godziny. Mam 65 lat i liczne choroby współistniejące. Skorzystałem z tej sposobności, będąc przekonanym, że jest to część akcji proszczepionkowej - tłumaczy Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.

- Zostałem zaproszony jako osoba w określonym wieku, mam 72 lata, do wzięcia udziału w akcji promującej szczepienia - dodaje Krzysztof Materna, aktor i satyryk.

W akcji mieli brać udział aktorzy seniorzy, a wszystko miało się odbyć w drugiej połowie stycznia.

- Nagle, 29 grudnia, dostaję wiadomość z koordynacji, czy mogę się zaszczepić jutro, czyli 30 (grudnia - przyp. red.), bo jest jakieś kilkaset szczepionek, które, jeżeli nie będą wykorzystane do końca roku, czyli w ciągu ostatnich dwóch dni, to stracą ważność - wyjaśnia aktor Wiktor Zborowski.

Podobnie szczepienie tłumaczy Maria Seweryn, która do szpitala przywiozła swojego ojca, i która przyznaje - "być może popełniłam błąd". O błędzie pisze w swoim oświadczeniu także Andrzej Seweryn. "Ubolewam nad tym, że nasze intencje zostały mylnie odczytane. Muszę to jednak zaakceptować i wyrazić żal, że tak się stało" - możemy przeczytać.

Profesor Gaciong tłumaczy, że szczepionki pochodziły z dodatkowej puli 450 dawek i że to nie on decydował, kto zostanie zaszczepiony.

- Warszawski Uniwersytet Medyczny nie prowadzi akcji szczepień, akcję tę prowadzi wybrana przez NFZ spółka Centrum Medyczne, której Warszawski Uniwersytet medyczny jest właścicielem - mówi Gaciong.

Oburzenie budzą też zdjęcia, na których widać, jak w grupie zero szczepi się polityk Tomasz Staniek - starosta opatowski. Zdjęcia szybko skasował, ale inni byli szybsi. W sobotę został usunięty ze struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS