Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
 • 4-tygodniowa dziewczynka walczy o życie. Rodzice dziecka z zarzutami
 • Wstrząs w kopalni "Rudna". Zginął jeden z górników
Tajne przez poufne

Co ze zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza? "Jawna kpina"

Tajne przez poufne zaprzysiężenie sędziów. Nie można zobaczyć, jak sędzia Piotrowicz i jak sędzia Pawłowicz otrzymują ślubowanie do Trybunału Konstytucyjnego i jak prezydent Duda ściska im dłonie. W Kampanii prezydenckiej nie wszystko może dobrze wyglądać, a zdjęcia "pomocnicze" mogą nie być "pomocne".

Sprawozdawcą w sprawie wniosku marszałek Sejmu ma być Krystyna Pawłowicz

Była posłanką, a teraz jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Krystyna Pawłowicz będzie...

KONKRET24: KANCELARIA PREZYDENTA NIE POKAŻE ZDJĘĆ I NAGRANIA Z ZAPRZYSIĘŻENIA PAWŁOWICZ I PIOTROWICZA

Prezydent nie chciał w piątek odpowiadać na pytania dziennikarzy. Z tego, co takiego jest na zdjęciach ze ślubowania sędziów Piotrowicza i Pawłowicz, że kancelaria trzyma je pod kluczem i nie publikuje, musiał tłumaczyć się jego rzecznik.

- Prezydent się nigdy tego nie wstydził. Tym razem jakby daje do zrozumienia, że nie jest to chyba powód do chwały - mówi Jerzy Stępień, były prezes TK.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego, tak jak dziesiątki innych sędziów, ma w swoim archiwum zdjęcia z prezydentem ze ślubowania. Trochę inaczej jest z publicznie dostępnymi zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza.

- Ja zupełnie nie wiem, wie pani, czy były zdjęcia, czy nie były. Było na pewno złożenie ślubowania - uważa Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu z KP Prawo i Sprawiedliwość.

- Prezydent Andrzej Duda najwidoczniej w sprawie pana Piotrowicza i pani Pawłowicz wstydzi się - twierdzi Krzysztof Gawkowski, KPP Lewicy.

- Z drugiej strony wiemy, że ta decyzja była mu pewnie narzucona, bo nie jest samodzielnym prezydentem. Tylko pamiętajmy, że zdjęcia, czy nagrania wideo z Belwederu, czy z Pałacu Prezydenckiego, nie są własnością pana prezydenta. One są własnością publiczną - przypomina Cezary Tomczyk z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

"Trudno sobie wyobrazić coś bardziej publicznego"

W Trybunale Konstytucyjnym są niemal sami nominaci PiS. Spór i tak jest widoczny

W myśl "ustawy represyjnej" sędziowie będą musieli zawsze najpierw zapytać Trybunał...

W odpowiedzi przesłanej dziennikarzom portalu konkret24.tvn24.pl Kancelaria Prezydenta RP potwierdza, że takie zdjęcia i nagrania wykonano, ale "mają one charakter pomocniczy, służą jedynie do celów wewnętrznych i jako materiał roboczy, mają być wyłączone z ustawy o dostępie do informacji publicznej".

- Trudno sobie wyobrazić coś bardziej publicznego niż właśnie fotografie z uroczystości zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ja mogę tylko tyle powiedzieć. To jest taka jawna kpina - uważa Jerzy Stępień.

Do czasu zaprzysiężenia Piotrowicza i Pawłowicz problemu z jawnością prezydent w tej kwestii nie miał. Na 12 zaprzysiężonych do Trybunału sędziów aż 11 może pochwalić się wspólnym zdjęciem z prezydentem. Obok sędziego Warcińskiego do teczki z napisem "tajne" trafiły dopiero zdjęcia ilustrujące ślubowanie dwójki byłych posłów PiS-u.

- Będziemy skarżyć tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - zapowiada Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Marek Tatała nie ma wątpliwości, że przekazanie zdjęć, które dokumentują decyzje głowy państwa, to nie czyjeś widzi mi się, tylko kwestia jawności działań prezydenta. Jak wynika z nieoficjalnych informacji ekipy "Faktów" TVN - w Kancelarii Prezydenta RP zwyciężyła jednak taktyka, że mniej kosztowna dla wizerunku prezydenta w kampanii jest dyskusja o tym, że zdjęć nie opublikowano, niż ich ujawnienie.

- Wybór do Trybunału Konstytucyjnego osoby, która była członkiem egzekutywy PZPR, była związana z tamtym ustrojem, jest bardzo kontrowersyjny. Zbliża się kampania wyborcza. Takie obrazki mogłoby stawiać Andrzeja Dudę w niekorzystnym świetle - dodaje Tatała.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP - podczas uroczystości prezydent zapewniał, że nowych sędziów zna dobrze i nie ma żadnych wątpliwości co do ich kwalifikacji.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 16 czerwca

  Fakty z 16 czerwca

  W środę odbyło się niejawne posiedzenie Sejmu, na którym rząd miał przedstawić informacje w sprawie cyberataków na polityków. W programie także o spotkaniu Joe Bidena z Władimirem Putinem, o planie rządu, który ma przygotować Polskę na możliwą jesienną falę zachorowań na COVID-19 oraz o niepewnej sejmowej większości Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • W Genewie odbyło się spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina

  W Genewie odbyło się spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina

  Władimir Putin przyjechał do willi La Grange w Genewie punktualnie, a to rosyjskiemu prezydentowi nie zdarza się często. Kilka minut później pojawiła się kolumna samochodów Joe Bidena. Rozmowy za zamkniętymi drzwiami trwały krócej niż przewidywano - bo tylko dwie i pół godziny. Krytycy Władimira Putina mówią, że i tak to on jest zwycięzcą, bo w ogóle doszło do spotkania.

  czytaj więcej »
 • "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"

  "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"

  Ponad 10 milionów Polaków przyjęło już dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 lub zostało zaszczepionych preparatem jednodawkowym. Mogą być oni niemal pewni, że nie zachorują ciężko na COVID-19. Nawet przy zakażeniu Deltą, czyli wariantem, który jest ogromnym problemem w Wielkiej Brytanii. Co rząd robi, by nie był to także polski problem?

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 17 czerwca

  Prognoza pogody na czwartek 17 czerwca

  W czwartek w Polsce będzie słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 31 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej i 32 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Ciśnienie waha się.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 15 czerwca

  Fakty z 15 czerwca

  Premier Mateusz Morawiecki chce w środę w Sejmie przedstawić informację na temat "cyberataków na Polskę". Posłowie w parlamencie muszą stawić się osobiście, bo zdalny udział w niejawnym posiedzeniu będzie niemożliwy. W programie także o wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, o wniosku Czechów do TSUE w sprawie kar dla Polski, a także o poniedziałkowym meczy reprezentacji na Euro 2020. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Czesi złożyli wniosek o milionowe kary dla Polski

  Czesi złożyli wniosek o milionowe kary dla Polski

  Spór w sprawie kopalni Turów wciąż trwa. Czesi poinformowali, że wysłali do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o milionowe kary dla Polski za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla w kopalni. Polski rząd zapowiada, że w tym tygodniu wyśle do Pragi delegację ministrów. We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdjęła z porządku obrad informację o sytuacji w kopalni Turów, co skończyło się awanturą i słowami o "mentalności zdrajców".

  czytaj więcej »
 • Polacy przegrali mecz otwarcia na Euro. "Nasza sytuacja jest teraz ciężka"

  Polacy przegrali mecz otwarcia na Euro. "Nasza sytuacja jest teraz ciężka"

  W poniedziałek Polska przegrała swój pierwszy mecz na Euro 2020 ze Słowacją. Szanse na wyjście z grupy znacząco spadły. W drugim meczu biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią, która w pierwszym swoim spotkaniu na Euro 2020 bezbramkowo zremisowała ze Szwecją. Polacy zagrają z Hiszpanami w najbliższa sobotę. Start spotkania planowany jest na godzinę 21.

  czytaj więcej »
tvnpix