Ziobro mówił o "nadzwyczajnych działaniach", postępów brak. "To jest granda"

11.08.2017 | Ziobro mówił o "nadzwyczajnych działaniach", postępów brak. "To jest granda"
11.08.2017 | Ziobro mówił o "nadzwyczajnych działaniach", postępów brak. "To jest granda"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
11.08.2017 | Ziobro mówił o "nadzwyczajnych działaniach", postępów brak. "To jest granda"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Mijają miesiące a w sprawie nic się nie dzieje - strona egipska nie współpracuje z Polakami i nie przekazuje materiałów. Rodzina Magdy Żuk, która zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach w Egipcie, prosi o pomoc ministra Zbigniewa Ziobrę. I przypomina jego deklaracje.

Dramatyczną historią Magdaleny Żuk kilka miesięcy temu żyła cala Polska. W trakcie ostatniej rozmowy z chłopakiem prosiła go, by zabrał ją z Egiptu. Kilka godzin później 27-latka wyskoczyła ze szpitalnego okna w Egipcie. Od jej śmierci minęły trzy miesiące. Ale śledztwo, które na początku nabrało tempa, teraz stanęło w miejscu. - Nie ma współpracy z Egiptem. Żadne dokumenty istotne dla tej sprawy nie spłynęły do naszych organów ścigania. W tej chwili tak naprawdę mamy w śledztwie pat - mówi pełnomocnik rodziny Magdaleny Żuk Sebastian Duliniec. Stad apel rodziny do ministra sprawiedliwości. W wydanym oświadczeniu piszą: "Jesteśmy zawiedzeni i zaniepokojeni faktem, że śledztwo stoi w miejscu z powodu postawy strony egipskiej (...) Zwracamy się z prośbą do prokuratora generalnego o nawiązanie ponownego kontaktu z prokuratorem w Egipcie i wyjaśnienie dlaczego nie przekazywane są żadne materiały".

Chodzi między innymi o protokoły z przesłuchań świadków, zabezpieczony monitoring i - co najważniejsze - wyniki pierwszej sekcji zwłok, która przeprowadzono w Egipcie. To właśnie tam zaraz po śmierci kobiety zrobiono tez pierwsze badania toksykologiczne.

Brak komentarza

- Rodzina martwi się, że ta sprawa zostanie zapomniana. Że te wszystkie obietnice, które były im składane, nie zostaną dotrzymane - mówi Duliniec.

Pełnomocnik rodziny Magdaleny Żuk nawiązuje między innymi do zapewnień, które padły w trakcie konferencji prasowej prokuratora generalnego 18 maja. - Polska prokuratura podjęła niestandardowe, nadzwyczajne działania. To pokazuje nasze zaangażowanie, zaangażowanie prokuratury, i profesjonalne podejście do prowadzenia tego postępowania - mówił wtedy Zbigniew Ziobro.

W piątek w ministerstwie sprawiedliwości próbowaliśmy zapytać na jakim etapie jest polskie śledztwo i jak resort zareaguje na prośbę rodziny Magdaleny Żuk. Odesłano nas do Prokuratury Krajowej. Ta zasugerowała, by o sprawę pytać prokuraturę w Jeleniej Górze, która prowadzi śledztwo. Tam natomiast kategorycznie odmówiono komentarza. Nadal nie wiadomo co w sprawie śmierci Magdaleny Żuk zrobiła strona egipska i czy w ogóle przesłuchała świadków. - Nie ma żadnego protokołu, żadnego dokumentu urzędowego. To jest, moim zdaniem, granda- ocenia pełnomocnik rodziny.

Kilak dni temu jeleniogórska prokuratura wydala oświadczenie, z którego wynika, że w Polsce przesłuchano ponad stu świadków, a śledztwo przedłużono do końca października. Prokuratorzy przyznają też, że nadal czekają na dokumenty z Egiptu.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS