Niezwykłe nagrania z Londynu. Przedwojenne perełki filmowe wróciły do kraju

05.02.2017 | Niezwykłe nagrania z Londynu. Przedwojenne perełki filmowe wróciły do kraju
05.02.2017 | Niezwykłe nagrania z Londynu. Przedwojenne perełki filmowe wróciły do kraju
Marcin Woroch | Fakty TVN
05.02.2017 | Niezwykłe nagrania z Londynu. Przedwojenne perełki filmowe wróciły do krajuMarcin Woroch | Fakty TVN

Z Londynu do Warszawy wracają zaginione przedwojenne filmy. Znane tylko we fragmentach, niekiedy już zapomniane - jednak są. Uratowane przez Polonię wracają z emigracji i po odświeżeniu będzie można je oglądać.

Dzięki archiwom w Londynie znane dotąd fragmenty komedii z pomyłek "Robert i Bertrand" z Heleną Grossówną, Adolfem Dymszą i Eugeniuszem Bodo już niedługo znów będą filmem. - Można powiedzieć, że te fragmenty wracają z emigracji, za co bardzo, bardzo dziękujemy - mówi dyrektorka Filmoteki Narodowej Anna Sienkiewicz-Rogowska.

Specjaliści z Filmoteki Narodowej pracują nad przekazanymi z Londynu taśmami klatka po klatce przywracając obrazy z celuloidowych taśm. Po 72 latach od zamknięcia kina prowadzonego przez polski konsulat w Londynie znów będziemy mogli obejrzeć między innymi "Roberta i Bertranda" z 1938 roku i "Dzień wielkiej przygody" z 1935. - Odnalezienie takich filmów to jest niesamowite uczucie. Tak jest właśnie z "Dniem wielkiej przygody", którego dotychczas w zbiorach Filmoteki Narodowej było raptem kilkanaście minut. A tutaj odnalazł się prawie kompletny film. To będzie ogromne odkrycie nie tylko dla nas, ale i dla entuzjastów przedwojennego kina - mówi Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej.

Ocalałe skarby

Poza filmami fabularnymi do Warszawy pojechały kręcone przez polską armię filmy propagandowe i kroniki. Strażnicy tego skarbu dziękują kombatantom i brytyjskiemu ministerstwu obrony. Bez nich filmów nie udało by się ocalić. W archiwach Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie celuloidowe skarby przechowywane były od zakończenia drugiej wojny światowej. Dzięki opiece Polonii zachowały się w bardzo dobrym stanie. Ich odnalezienie ożywiło nadzieje na dotarcie do kolejnych unikatowych taśm, ponieważ kopii było zawsze przynajmniej kilka. I wciąż mogą leżeć na strychach albo w piwnicach polskich domów - w kraju i zagranicą. Dlatego dyrektor Filmoteki Narodowej apeluje, by w razie znalezienia takich perełek w domu nie otwierać, ani nie rozwijać tych taśm. - W naszych rękach na pewno lepiej się poczuje - dodaje Sienkiewicz-Rogowska

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS