Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"

16.01.2019 | Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"
16.01.2019 | Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"
Maciej Knapik | Fakty TVN
16.01.2019 | Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"Maciej Knapik | Fakty TVN

Minutą ciszy w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi posłowie rozpoczęli obrady Sejmu. Nieobecni byli prezes Kaczyński i wicemarszałkowie Terlecki i Mazurek. Tłumaczyli, że to przez przypadek. Nie wszystkich to przekonuje.

Na początku środowego posiedzenia Sejmu przemawiał Grzegorza Schetyny. - Pawła zabiła nienawiść, nienawiść obłąkana, nienawiść dobrze zorganizowana - mówił o zamordowanym prezydencie Gdańska - Nienawiść, która odebrała Ci życie nie zniszczy tego, co zbudowałeś. Nie zniszczy miłości do wolnej Polski, Twojego Gdańska, nie zniszczy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - podkreślał.

Posłowie i członkowie rządu wysłuchali tych słów na stojąco. Potem była minuta ciszy, część posłów odmówiła modlitwę.

Ale był też widoczny brak - na sali zabrakło prezesa Kaczyńskiego i dwójki wicemarszałków Sejmu z PiS-u - Beaty Mazurek i Ryszarda Terleckiego.

Troje polityków PiS-u weszło na salę trzy minuty po tym, jak z mównicy zszedł lider Platformy, zakończyła się chwila ciszy, a Sejm wznowił obrady.

Trzy minuty spóźnienia

Politycy PiS-u nie bardzo wiedzieli, co powiedzieć. - Czasem są techniczne rzeczy związane z pogodą, mrozem. Trudno mi powiedzieć - gdybał Jan Dziedziczak, a Beata Mazurek w internecie napisała, że spóźnienie to czysty przypadek.

- Nie było powiedziane precyzyjnie, o której będzie wystąpienie Grzegorza Schetyny - tłumaczyła później dziennikarzom wicemarszałek Sejmu.

To była celowa nieobecność - uważa rozgoryczony gdański poseł PO. - Marszałek jak wiedział, że pan Kaczyński się spóźni, to mógł poczekać. Zrobił do dziesiątej piętnaście, mógł zrobić do dziesiątej trzydzieści przerwę - mówi Jerzy Borowczak.

- To nie było zaskakujące, to wszyscy wiedzieli - mówi Sławomir Neumann.

Ale w Sejmie - poza pojedynczymi przypadkami - unikano ostrych słów. Przypominano jedynie podobną nieobecność prezesa, gdy Sejm oddawał cześć Andrzejowi Wajdzie.

Uchwała przeciw mowie nienawiści

Posłowie PiS-u unikali komentarzy w ogóle. Z wyjątkiem polityków z Gdańska.

- Ja przede wszystkim oczekiwałbym, i to się trochę dzieje, pewnej powściągliwości i ciszy nad tą tragedią - tak o swoich oczekiwaniach wobec parlamentu mówi Janusz Śniadek.

Posłanka Scheuring-Wielgus proponowała przegłosowanie uchwały przeciwko mowie nienawiści. Uchwała zobowiązywałaby posłów, by wystrzegali się między innymi poniżania, napiętnowania osób o odmiennych poglądach, innej wiary, narodowości, orientacji seksualnej czy niepełnosprawnych. Projekt uchwały czeka od maja zeszłego roku, ale musi jeszcze zaczekać.

- Jeżeli są głosy w Platformie, żeby nie robić nic takiego do pogrzebu, do soboty, to ja się na to zgadzam - mówi Joanna Scheuring-Wielgus.

Posiedzenie skrócono. Posłowie obradować będą jeszcze w czwartek.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS