Powodzenie akcji w Tajlandii zależy od psychiki chłopców


Ratownicy mówią, że klucz do sukcesu tej akcji tkwi w głowach chłopców. Bo to stan psychiczny determinuje to, co dzieje się z ciałem. Napędza ich adrenalina. Wspiera doświadczenie opiekunów. Największym wrogiem jest panika. Trzeba - tylko i aż - zachować spokój, mając za sobą 15 dni w izolacji od świata.

Na miejscu są najlepsi specjaliści i najlepszy sprzęt. Jak twierdzą eksperci, w akcji kluczową rolę odgrywa psychika. - Świadomość walki o życie może na nich dobrze wpłynąć, bo sama adrenalina może powodować uwolnienie tych wszystkich zasobów do radzenia sobie ze stresem w sytuacji trudnej - uważa psycholog Tomasz Kozłowski.

Chłopcy są w wieku od 12 do 16 lat, a - jak zauważa dziecięcy psycholog Marta Pałuba - w tym wieku zwłaszcza chłopcy mają przekonanie, że mogą "góry przenosić". Dodaje jednak, że sytuacja, w jakiej się znaleźli, bez wątpienia jest dla nich "skrajnie stresująca".

Cztery etapy

Mówiąc o stanie psychicznym uwięzionych psychologowie zwracają uwagę na cztery etapy. Po pierwsze - ważny jest stan, w jakim są po piętnastu dniach, spędzonych w ciemnej i zimnej jaskini, bez kontaktu z rodziną i bez normalnego jedzenia. - Są dość wyczerpani, wychłodzeni; to wszystko to jest taki stres, który wpływa na psychosomatykę i zaburza prawdopodobną współpracę - mówi Maciej Szwałko, ratownik medyczny i nurek.

Kolejną kwestią jest stan przygotowania do wyjścia na powierzchnię. Eksperci zauważają, że ogromną rolę miał tu do odegrania ich trener. - Obecność trenera czyli kogoś, kogo znają, jest dla nich niezwykle ważna - twierdzi Marta Pałuba. - Ta osoba stanowiła dla nich poczucie bezpieczeństwa, była autorytetem, kimś, na kim się wzorują. Tu na pewno pomocny jest fakt, że trener, który kiedyś był buddyjskim mnichem, uczył chłopców medytacji. Zwracał ich uwagę na oddech i umiejętność wyciszenia się - mówi psycholog.

To wszystko jest niezbędne w trzecim etapie - czyli w samym przejściu przez ciasną jaskinię i nurkowaniu bez żadnej widoczności. Maciej Szwałko zwraca uwagę na kilka aspektów przebrnięcia przez jaskinię w takich warunkach. - Mogą wpaść w panikę pod wodą, mogą zacząć się hiperwentylować, mogą szybciej zużyć mieszaninę oddechową, w nieodpowiednim momencie wziąć oddech - wymienia zagrożenia.

Możliwość nabycia traumy

Łukasz Nowak, podróżnik i nurek, dodaje, że gdy dojdzie do ataku paniki, człowiek nie reaguje racjonalnie. Może podejmować próbę złapania czegoś, szamotać się. Wówczas górę bierze instynkt, nie racjonalna kalkulacja.

Eksperci zastanawiają się także nad kwestią czwartą - jakie ślady w psychice chłopców zostawi cała ta historia. Jak mówi psycholog Katarzyna Górczyńska, może pojawić się zespół stresu pourazowego, reakcja na sytuacje traumatyczne. Zdaniem psychologów fakt, że część piłkarzy już wyszła na powierzchnię, na pewno pozytywnie wpłynie na tych, którzy to zadanie mają jeszcze przed sobą, czekając na drugi etap akcji.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS