Polska poczeka, ale kupi patrioty najnowszej generacji. "To sprzedający podyktuje cenę"

10.07.2017 | Polska poczeka, ale kupi patrioty najnowszej generacji. "Perspektywa 5 lat"
10.07.2017 | Polska poczeka, ale kupi patrioty najnowszej generacji. "Perspektywa 5 lat"
Paweł Płuska | Fakty TVN
10.07.2017 | Polska poczeka, ale kupi patrioty najnowszej generacji. "Perspektywa 5 lat"Paweł Płuska | Fakty TVN

W ciągu 10 lat będziemy mieli skuteczny system obrony antyrakietowej Patriot - zapowiada wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Chcemy kupić ten system w najnowszej konfiguracji, a taki jeszcze nie istnieje.

- Jestem przekonany, że w ciągu dziesięciu lat będziemy mieli cały system, skuteczny i w pełni bezpieczny. Chcemy, żeby to było wcześniej i po tym porozumieniu uważam, że tak będzie, bo miało ono charakter przełomowy - mówił w poniedziałek o systemie antyrakietowym Patriot wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Przełomowe miało być podpisanie tuż po przylocie prezydenta Trumpa do Polski memorandum w sprawie sprzedaży do Polski tego typu uzbrojenia w najnowocześniejszej konfiguracji, wprowadzanej równocześnie na wyposażenie polskiej i amerykańskiej armii.

- Chcemy mieć system, który będzie nowoczesny nie tylko teraz, ale i za 10-15 lat i który będzie współpracował ze sprzętem sojuszników, głównie amerykańskich - wyjaśnił wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski.

Patrioty ponad podziałami

Pytanie tylko, czy memorandum to rzeczywiście przełom. Opozycja przypomina, że system Patriot wybrał poprzedni gabinet już dwa lata temu i że nadal prawie nie mamy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

- Boję się, że to cały czas będzie pogoń za jakimiś mirażami, a niekoniecznie za bezpieczeństwem Polski - stwierdził były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Według niego, równie ważne jak broń jest zapewnienie, że w razie potrzeby Amerykanie dowiozą kolejne takie baterie rakietowe.

Szwedzi i Rumuni właśnie kupili systemy już istniejące i niedługo będą je mieli. Polska chce baterie najnowszej generacji z elektronicznym mózgiem, niedrogą rakietą i dopiero opracowywanym radarem, więc musi poczekać. - Mówimy o perspektywie 5 lat na przyjście pierwszych zestawów - mówi wiceminister Szatkowski.

"Sprzedający podyktuje cenę"

Nie brakuje opinii, i to nie tylko ze strony rządu, że czekać warto.

- Ja popieram decyzję rządową, aby nastawić się na tę kolejną generację, tym bardziej, że przecież musimy brać pod uwagę konieczność obrony przed rosyjskimi iskanderami - skomentował gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Najnowsze iskandery, wyposażone w rakiety manewrujące, są praktycznie nie do zestrzelenia przez obecnie stosowane systemy Patriot. Najnowsze mają sobie z nimi poradzić, tyle, że jeszcze ich nie ma.

- To nie jest tak, że my kupimy to za tyle, ile chcemy zapłacić. To sprzedający podyktuje nam cenę - ocenił eurodeputowany SLD Janusz Zemke.

System, który wejdzie w skład programu Wisła, ma kosztować trzydzieści miliardów złotych.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS