"Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej

15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej
15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonejDariusz Łapiński | Fakty TVN

Są pierwsze przypadki zastosowania konfiskaty rozszerzonej. Nowe prawo ma skutecznie wystraszyć tych, którzy ukrywają pieniądze i oszukują państwo nie płacąc podatków.

Przestępcy mogli zarobić nawet kilkadziesiąt milionów złotych ze sprzedaży narkotyków pochodzących z zlikwidowanej przez policję nielegalnej plantacji marihuany. Ale zyskiem cieszyć się nie będą. Prokuratura zabezpieczyła ich majątek w wysokości prawie dziesięciu milionów złotych.

Między innymi przedsiębiorstwo, które formalnie nie należy do żadnego z zatrzymanych. - Faktycznym właścicielem tej nieruchomości była spółka, której właścicielem nie jest podejrzany - tłumaczy Maciej Florkiewicz z prokuratury okręgowej w Lublinie

Stało się tak, bo od kwietnia, aby stracić firmę, wystarczy podejrzenie, że w spółkę inwestowano pieniądze pochodzące z przestępstwa. Tak było tym razem. Szersze możliwości zabezpieczania majątku umożliwiają prokuratorom i sądom nowe przepisy tak zwanej konfiskaty rozszerzonej.

- Sąd może orzec przepadek przedsiębiorstwa, które nie jest własnością osoby skazanej, a zatem każdy musi uważać na to z kim wchodzi we współpracę - tłumaczy adwokat Mariusz Paplaczyk.

"Możliwość realnego wykonywania kar"

Nowe przepisy dotyczą nie tylko przestępstw kryminalnych. Przedsiębiorca, który tylko usłyszy zarzuty wyłudzenia VAT, na długo przed sądowym wyrokiem straci kontrole nad swoim majątkiem, bo zarząd nad nim przejmie komisarz ustanowiony przez państwo.

Warszawska prokuratura regionalna w związku z takim podejrzeniem zajęła sto procent udziałów w wartej ponad 4 miliony złotych firmie mięsnej. - Dokonane zabezpieczenia dają w przyszłości możliwość realnego wykonywania kar w przypadku uznania winy i sprawstwa podejrzanych - mówi Agnieszka Zabłocka-Konopka z prokuratury regionalnej w Warszawie.

"Praktyka pokaże"

Co jeśli podejrzenia prokuratury okażą się niesłuszne? Wątpliwości te może rozwiać jedynie bardzo ostrożne stosowanie przez prokuraturę i sądy instytucji konfiskaty rozszerzonej. - Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż. Praktyka pokaże, czy ten oręż jest wykorzystywany w sposób właściwy - ocenia adwokat Bartosz Wojda.

W ciągu trzech miesięcy obowiązywania nowego prawa wiadomo o dwóch takich przypadkach. Z pewnością będzie ich jednak więcej. - Polityka obecna jest taka, że w każdej sprawie pierwsze czynności są ukierunkowane na to żeby szukać majątku z nielegalnych źródeł - mówi Maciej Florkiewicz z prokuratury okręgowej w Lublinie.

Nowe przepisy wprowadzono po to, by przestępcom trudniej było ukryć majątek. Nic już nie da przepisanie go na członków rodziny czy znajomych. Osoby podejrzewane przez prokuraturę będą musiały udowodnić legalne pochodzenie środków finansowych z ostatnich pięciu lat.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS