Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • Prognoza pogody na czwartek 9 czerwca
  • Problemy z węglem, rosnąca inflacja. Rząd odpowiada wielkimi inwestycjami
Skradzione twarze

Oszuści wykorzystują wizerunki lekarzy bez ich zgody. Profesor Bochenek wziął sprawę w swoje ręce

Wizerunek kilku znanych lekarzy bez ich zgody wykorzystywany jest w reklamach produktów medycznych. Profesor Adam Torbicki sprawę skierował do prokuratury, ale została ona umorzona. Z kolei profesor Andrzej Bochenek umieścił w mediach społecznościowych apel, w którym przestrzega pacjentów przed tym, by nie kupowali takich produktów.

Tajny rejestr, tysiące ofiar i setki pozwów. "Kryjąc się za uśmiechem, wypatrywali swoich ofiar"

Boy Scouts of America to ogólnokrajowa organizacja amerykańskich skautów, która działa od 110...

Profesor Andrzej Bochenek, słynny kardiochirurg, bezradnie rozkłada ręce. Jego nazwisko i wizerunek od dawna bez jego zgody wykorzystuje w reklamie firma handlująca suplementem diety. Dlatego profesor umieścił w internecie apel.

"Chciałem państwa przestrzec - jest to nieprawda. Ja żadnych leków, ani tych, które są sprzedawane w aptekach, ani tych, które są sprzedawane w internecie, nigdy nie reklamowałem i przestrzegam państwa przed tym, aby nie kupować takich leków" - mówi kardiochirurg na udostępnionym w internecie nagraniu.

Profesor Andrzej Bochenek nie kieruje sprawy do prokuratury, bo wie, że to nie ma sensu. Pokazuje to przykład innego znanego kardiologa - profesora Adama Torbickiego, który też padł ofiarą tych samych oszustów i skierował sprawę do prokuratury. Sprawę prokuratura umorzyła.

- To było zdumiewające, ponieważ odrzucono wszelkie interpretacje, które by świadczyły o tym, że jest to niezgodne z prawem. Głównie ta interpretacja polegała na tym, żeby to było przestępstwo, musiałoby to być przeprowadzone w celu wyrządzenia mi szkody - tłumaczy profesor Adam Torbicki.

Prokuratura uznała, że sprzedawca chciał "jedynie" uatrakcyjnić swoją reklamę. Uatrakcyjnia ją także wizerunkiem i nazwiskiem kolejnego lekarza - profesora Wiesława Jędrzejczaka. Słynny hematolog dowiedział się o sprawie od redakcji "Faktów" TVN.

Nadchodzą zmiany w prawie

Fundusz Medyczny miał pomagać osobom z chorobami rzadkimi. "Nie można zamrozić ludzkiego życia"

Inicjatywa prezydenta dała im nadzieję, że będą pieniądze na niebotycznie drogie leki i terapie...

Kłamliwe reklamy krążą od dawna i okazuje się, że są skuteczne. - To się już zaczęło dwa lata temu. Zadzwonił do mnie, chwaląc się, że kupił preparat, który ja reklamuję, mój znajomy - mówi profesor Torbicki.

- Nie przywiązywałem do tego wagi do momentu, kiedy nie pojawili się pacjenci u mnie i pokazywali mi, że kupili lek, który ja rekomendowałem. To mnie przeraziło i stwierdziłem, że jest czas, żeby zabrać w tej sprawie głos - dodaje profesor Andrzej Bochenek.

Profesor Wiesław Jędrzejczak też nie skieruje sprawy do prokuratury, bo nie wierzy w skuteczność takiego działania. Oszuści pozostaną więc bezkarni. Wyroby medyczne reklamowane przez lekarzy sprzedają się wyśmienicie, niezależnie od tego, czy lekarz się na to zgodził czy nie, i czy w ogóle osoba na obrazku reklamy jest lekarzem. Od przyszłego roku to ma się zmienić. Nie tylko prawdziwi lekarze nie będą mogli występować w reklamach.

- Nie będzie można wykorzystywać aktora, który będzie grał lekarza czy osobę wykonującą inny zawód medyczny, i budził błędne przeświadczenie odbiorcy, że zachwala wyrób medyczny, bazując na swojej wiedzy - wyjaśnia Karolina Seidel, adwokatka z kancelarii prawa medycznego.

Lekarze apelują, żeby pacjenci nie kupowali i nie przyjmowali leków wyłącznie nie podstawie internetowych informacji.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix