Fakty - oglądaj online

Mniejsze kolejki

Rząd znosi kolejne limity przyjęć u specjalistów. "Lekarzy jest za mało"

Już od 1 marca zostaną zniesione limity przyjęć do czterech rodzajów specjalistów - kardiologów, neurologów, ortopedów i endokrynologów. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że do końca kadencji Sejmu wszystkie limity na wszystkie porady specjalistyczne zostaną zniesione. Niektóre limity już obecnie są zniesione, ale kolejki wciąż są długie.

Na razie kolejki do specjalistów były i są długie. W jednej z przychodni specjalistycznych w Warszawie na wizytę u endokrynologa można się zapisywać na grudzień 2023 roku. Jeśli ktoś ma pilne skierowanie, to wystarczy, że poczeka dwa lata.

NFZ rusza z kampanią. "Nie cukrz" ma uświadomić Polaków o szkodliwości cukru

Cukrowa bomba - to hasło powinno wystraszyć. I dobrze, bo przeciętny Polak zjada 55 kilogramów...

Teraz ma to się wszystko zmienić. Ministerstwo Zdrowia znosi limity przyjęć na pierwsze wizyty do kardiologa, ortopedy, neurologa i endokrynologa. Już od 1 marca ma być lepiej.

- Ja jestem przekonany, że od pierwszego dnia będzie pozytywna zmiana w korzystaniu z porad tam, gdzie wcześniej ich nie było - uważa wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Oby tak było, bo problem pozostaje nierozwiązany od wielu lat. W 2017 orku odwiedziliśmy przychodnię we Wrocławiu. Wtedy usłyszeliśmy, że na wizytę u endokrynologa czekałoby się 11 lat. W 2015 roku pacjenci byli zapisywani tam na 2019 rok.

Sami endokrynolodzy nie wierzą, że teraz już problem zniknie. Z jednego powodu: brakuje lekarzy.

- Lekarzy jest za mało dostępnych w ramach ubezpieczenia społecznego. Dużo lekarzy przechodzi do sektora prywatnego - tłumaczy Elżbieta Łomny-Bogdanov, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii w Opolu.

Limitów ma nie być

Ministerstwo Zdrowia chce, aby po pierwszej szybkiej wizycie u na przykład u endokrynologa pacjenci dalej byli prowadzeni przede wszystkim przez lekarzy rodzinnych. Jak jednak teoria mija się z praktyką, widać na przykładzie tych specjalistów, do których już od kilku lat teoretycznie powinniśmy być przyjmowani bez zbędnego czekania.

Obecnie pacjenci we Wrocławiu zapisują się na wizyty u lekarza chorób zakaźnych na lipiec, a na wizytę u hematologa - na wrzesień.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w kolejnych latach zniesione zostaną limity na przyjęcia także do pozostałych lekarzy specjalistów.

- Do końca tej kadencji parlamentu na pewno wszystkie porady specjalistyczne będą objęte tym bezlimitowym finansowaniem - obiecuje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Od zeszłego roku limity nie obowiązują też na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i zabiegi usunięcia zaćmy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
stach_79
stach_79

Coraz więcej starszych ludzi, coraz trudniej o lekarza! A jedynym co robi PIS to zniesnienie limitów... co za denne rozwiązanie, kolejny raz wykazują się niekompetencjami i brakiem planów działania w dłuższej perspektywie! Bo PIS przecież rządzić będzie do śmierci Jarka... potem to już nieważne...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   kg1955
   kg1955

   Więcej pacjętów na godzinę to gorsza jakość dla pojedyńczego pacjenta!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Night King
     Night King

     Chyba w Afryce tyle nie czekaja,ten lekarz pracuje tylko 30 minut dziennie ze ludzie maja czekac 5 lat,wizyta u specjalisty to nie operacja ktora trwa kilka godzin...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       tvnpix