Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzega

03.08.2018 | Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzega
03.08.2018 | Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzega
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.08.2018 | Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzegaMarek Nowicki | Fakty TVN

Uwaga na lek, bo temperatura ma znaczenie. Podczas upałów nie trzymajmy ich ani w aucie, ani w nasłonecznionych miejscach. Leki pod wpływem ciepła tracą właściwości lub działają inaczej niż powinny. Naczelna Izba Aptekarska wydała w tej sprawie specjalne ostrzeżenie.

Zamykana szafka to doskonałe miejsce na bezpieczne przechowywanie leków w upały. Zawsze w takim miejscu będzie trochę chłodniej.

Pani Janina Cepin z Wrocławia musi sięgać po leki codziennie. - Leki trzymam w szufladzie, w pobliżu, i sobie co dzień dozuję - mówi.

Problem polega na tym, że wybrane na dzień leki pani Janina stawia na nasłonecznionym, rozgrzanym parapecie okna. A temperatura w mieszkaniu pani Janiny wynosiła ponad 30 stopni Celsjusza. To dla leków za dużo.

- Musimy pamiętać, żeby nie trzymać leków w otwartych opakowaniach, w otwartych blistrach, nie kłaść ich na parapetach i nie kłaść na słońcu. Nie kłaść ich w miejscach, gdzie światło może na nie padać - informuje Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Do lodówki lub do torebki

Naczelna Izba Aptekarska wydała specjalny komunikat, w którym przestrzega przed przegrzanymi lekami: mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Mogą zmienić swoje właściwości lub stracić moc.

W pierwszej kolejności chodzi o leki, które wozimy stale w rozgrzanych samochodach. - Leki z samochodu, absolutnie, po dłuższym przechowywaniu: do kosza - mówi Byliniak.

A wiele osób leki w samochodach wozi. Najbardziej narażone na upały są antybiotyki, insuliny i leki uspokajające - te powinny być trzymane w domu w lodówce. Pozostałe powinny leżeć w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni - w takich bezpiecznych temperaturach są przechowywane leki we wszystkich aptekach.

Farmaceuci zachęcają też do tego, żeby w takie upały pacjenci używali przy przewożeniu leków toreb termoizolacyjnych. W aptece w Białymstoku spotkaliśmy panią Zofię Bernasiuk, która właśnie z takiej torby skorzystała. - Na zastrzyki, które muszą być w temperaturze zdecydowanie mniejszej, do 5 stopni. Trasę mamy jeszcze długą, bo my nie stąd, więc w trasie musi być koniecznie - tłumaczy.

Te aptekarskie porady mogą się bardzo przydać, bo w najbliższym czasie na ochłodzenie raczej nie ma co liczyć.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS