Minister grozi, wojewoda zmienia decyzję. Medycy mówią: "Potrzebujemy głosów wsparcia"

19.04.2020 | Minister grozi, wojewoda zmienia decyzję, medycy apelują. "Potrzebujemy głosów wsparcia"
19.04.2020 | Minister grozi, wojewoda zmienia decyzję, medycy apelują. "Potrzebujemy głosów wsparcia"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
19.04.2020 | Minister grozi, wojewoda zmienia decyzję, medycy apelują. "Potrzebujemy głosów wsparcia"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Wojewoda mazowiecki wycofuje nakazy pracy w ochronie zdrowia dla matek, które wychowują dzieci i obiecuje, że w przyszłości będzie dokładniej sprawdzał adresatów. Minister sprawiedliwości grozi prokuratorem tym, którzy pracy odmawiają, a medycy apelują, by wysyłać ich na wojnę z wirusem "uzbrojonych", a nie - z pustymi rękami.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Lekarze, pielęgniarki i opiekunowie z całej Polski na piątkowej konferencji mogli usłyszeć wypowiedź ministra Zbigniewa Ziobry. Minister poinformował, że podjął decyzję o rozpoczęciu śledztwa, które "ma na celu zbadanie w kilku przypadkach, czy nie doszło do rażącego naruszenia procedur". Nie można godzić się na sytuację - mówił minister - w której osoby powołane do opieki "nagle znikają i tej opieki nie gwarantują".

- Potrzebujemy dzisiaj głosów wsparcia. Potrzebujemy głosów, które wzmacniałyby morale personelu medycznego. Taki głos, łączący prokuraturę z tym, co dzieje się dzisiaj w ochronie zdrowia, to wzmaganie sytuacji zagrożenia dla personelu medycznego - tłumaczy Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Na pytanie, czy prokuratura ma obowiązek wszcząć śledztwo, gdy pojawiają się informacje o nieprawidłowościach - a tak było w przypadku jednego z domów opieki społecznej w Warszawie - odpowiedź brzmi "tak".

Dramatyczne warunki

W relacjach pracujących w DPS-ach słychać, że warunki pracy bywają tam dramatyczne. - Jesteśmy lekarzami, pielęgniarkami. Mówię "my", bo ja też jestem lekarzem, i opiekunami, którzy są na wojnie z wirusem - zapewnia Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

- My możemy iść na tę wojnę. Tylko w odpowiedni sposób uzbrojeni. Tego uzbrojenia w tych domach pomocy społecznej po prostu brakło. Ludzie spanikowali - apeluje Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

W sobotę wieczorem minister Ziobro zamieścił w internecie wpis, w którym dziękuje lekarzom i pielęgniarkom za heroiczną postawę i opiekę nad pacjentami w czasie epidemii.

"Odetchnęłam z ulgą"

- W tym momencie prokuratura działa w dwie strony. Z jednej strony, przeciwko ludziom, którzy porzucili, ale jeśli nie mieli warunków do sprawowania, to absolutnie przeciwko właścicielom i szefostwu takiego DPS-u - tłumaczy profesor Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Wojewoda mazowiecki wycofał się z wcześniejszych decyzji o tym, że wzywa i kieruje do pracy w DPS-ach matki wychowujące nieletnie dzieci. Taką wiadomość na piśmie policjanci dostarczyli już kilku paniom, co opisał portal tvn24.

- Nie tylko ja odetchnęłam z ulgą, ale cała moja rodzina. Wreszcie sen był spokojny - przekazuje jedna z nich.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS