Fakty - oglądaj online

"Pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzone". Minister szuka środków na "piątkę Kaczyńskiego"

Pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzone - mówi minister finansów, która publicznie pojawia się pierwszy raz od dłuższego czasu. Minister Czerwińska ucina plotki, ale sygnalizuje problem. Pieniędzy na tak zwaną piątkę Kaczyńskiego nie ma, ale pani minister stara się je znaleźć.

Spotkanie z premierem minister finansów musiało być bardzo trudne. Podczas ponad godzinnej rozmowy z szefem rządu miał pojawić się temat sporu o finansowanie "piątki Kaczyńskiego". Mówiąc wprost - zderzyły się dwa stanowiska: premiera - pieniądze w budżecie na "piątkę" są i minister finansów - trzeba ich jeszcze poszukać.

- Pani minister zabierała głos na pierwszej radzie ministrów po konwencji, na której został ogłoszony pięciopunktowy program. Myślę, że w tej chwili trwają intensywne prace budżetowe - mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Wymowna nieobecność

Nieobecność minister finansów w momencie, gdy premier ogłasza całkowicie nowe propozycje dla rodzin, młodych i emerytów wywołało spekulacje o jej dymisji.

Nazywana w rządzie główną księgową kraju Teresa Czerwińska najpierw sprawy nie chciała komentować, a potem poszła na zwolnienie lekarskie. W poniedziałek po raz pierwszy odniosła się do sprawy programu, który dla budżetu w 2019 roku jest wydatkiem rzędu około 20 miliardów złotych. Pieniądze potrzebne są m.in. na 500 plus na każde dziecko i na majową dodatkową emeryturę.

"Czerwińska nie jest wzięta na ministra finansów z ulicy"

Minister finansów Teresa Czerwińska nie jest wzięta na ministra finansów z ulicy, jest naukowcem,...

- Budżet jest wypadkową naszych potrzeb i możliwości. W związku z tym w tej chwili szukamy możliwości sfinansowania i to polega na tym, że przeglądamy stronę wydatkową, ale też stronę dochodową - stwierdziła w RMF FM minister Czerwińska.

- Zawsze rację ma pan premier, ale nie sądzę żeby był spór - tak sprawę rzekomego sporu na premiera z minister finansów komentuje wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

"Szukamy"

Minister odpowiedzialna w rządzie za budżet nie mówi więc: "wiem, gdzie pieniądze znaleźć". Mówi: "szukamy". I to miesiąc po konwencji i serii konferencji ministrów w tej sprawie.

- Wszystkie te programy zostały bardzo dokładnie policzone i będą na nie środki - zapewniała 26 lutego rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

- Na wszystkie ważne projekty społeczne, rozwojowe, cywilizacyjne, gospodarcze mamy środki - mówił tuż po ogłoszeniu propozycji premier Morawiecki.

- W tym roku nie będzie żadnych kłopotów budżetowych. W przyszłym roku, pan premier zapowiedział to już w sobotę, konieczne będzie zwiększenie deficytu do poziomu 3 procent - mówi 25 marca wicepremier Jarosław Gowin.

"Wszystkie obiektywy na panią minister"

Skąd będą pieniądze na najnowsze obietnice przedwyborcze Jarosława Kaczyńskiego? Na to pytanie...

- Byliśmy karmieni propagandą przez trzy lata, że jest świetnie, bo wystarczy nie kraść. No i co? I jesteśmy nagle w sytuacji, w której żeby zrealizować kolejne pomysły prezesa polskie państwo musi się zadłużyć - mówi Dariusz Rosati, eurodeputowany PO.

"Fakty" nieoficjalnie

Według nieoficjalnych informacji "Faktów" minister Czerwińska brała udział w pracach nad nową "piątką". Tyle, że większość jej rozwiązań miała ostatecznie nie znaleźć się w ogłoszonym przez PiS programie.

Już po konwencji miało też w siedzibie PiS-u odbyć się spotkanie w gronie Kaczyński, Morawiecki, Czerwińska. Wniosek tej rozmowy był jednoznaczny - o dymisji minister finansów przed eurowyborami mowy być nie może.

- Nie było w ogóle takiego tematu - zapewnia minister Dworczyk, szef KPRM.

I jeszcze komentarz samej minister: - Pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzone - zapewnia minister Czerwińska.

- Jako człowiek to powinna podać się do dymisji i wtedy uratuje swoją reputację zawodową, natomiast jej dymisja byłaby wielkim ciosem dla rządu. I dlatego też wszystko uczyni premier Morawiecki, żeby do tej dymisji nie doszło - mówi Marek Belka, były minister finansów.

We wtorek na posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się projektem ustawy o dodatkowej tegorocznej emeryturze.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 15 października

  Fakty z 15 października

  Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

  czytaj więcej »
 • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

  czytaj więcej »
 • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

  czytaj więcej »
 • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 16 października

  Prognoza pogody na środę 16 października

  W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 14 października

  Fakty z 14 października

  Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

  czytaj więcej »
tvnpix