Fakty - oglądaj online

Skuteczna terapia

Od 160 ataków padaczki dziennie do zera. Pomogła medyczna marihuana

To nie jest cud, bo skuteczność działania medycznej marihuany jest potwierdzona. Ale dla mamy 8-letniego Bartka cudem jest każdy kolejny dzień bez ataku. Chłopiec cierpi na padaczkę lekooporną. Oporną na wszystko z wyjątkiem marihuany. Liczba ataków ze 160 dziennie spadła do zera.

Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotych

Receptę może wystawić każdy lekarz, a gram ma kosztować około 65 złotych. Po sejmowych bataliach...

Bartek Pieńkowski ma 8 lat i waży zaledwie kilkanaście kilogramów. Kontakt z nim jest ograniczony, bo cierpi na padaczkę lekooporną. Na szczęście nie niszczą go już padaczkowe napady.

- Naszym celem było całkowite usunięcie tych napadów i to się udało dopiero po włączeniu (do terapii - przyp. red.) marihuany - tłumaczy Artur Januszaniec, anestezjolog i prezes Fundacji Warszawskie Hospicjum Dla Dzieci.

Lekarze z Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci podawali chłopcu marihuanę, która zawierała kannabidiol (CBD), lecz nie zawierała izomeru kannabidiolu, bardziej psychoaktywnego tetrahydrokannabinolu (THC). 8-latek przyjmował tę marihuanę w postaci czopków, a potem wprost do żołądka - przy pomocy strzykawki.

- Podajemy, przemywamy ciepłą wodą, to jest jedna dawka. Trzy razy dziennie dostaje po 8 mm, trzy takie strzykaweczki - pokazuje Beata Pieńkowska, matka Bartka.

Od 160 do 0

Efekt był zaskakująco dobry. Doktor Artur Januszaniec pokazał dane. Liczba ataków padaczkowych u Bartka ze stu sześćdziesięciu na dobę spadła do zera i to w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Kanada legalizuje marihuanę. Rynek wart miliardy dolarów

Od środy marihuana będzie w Kanadzie legalna. Wartość rynku związanego z tą używką oceniana jest...

- Po około półtora miesiąca udało nam się zniwelować duże napady i w zasadzie chłopiec nie ma też drobnych mioklonii, drobnych ruchów mimowolnych, noce są przespane. To jest bardzo dobry efekt - ocenia Mirosława Ślązak, pielęgniarka.

Wcześniej, przed podaniem marihuany, lekarze nie byli w stanie poradzić sobie z ciągle powracającymi napadami. Podawali Bartkowi na raz aż pięć leków przeciwpadaczkowych - bez rezultatu.

- To jest szósty już miesiąc terapii marihuaną, kiedy sukcesywnie wycofujemy się przynajmniej z trzech leków przeciwpadaczkowych - mówi Artur Januszaniec.

Nadzieja dla wielu

Susz dla Bartka był sprowadzany z zagranicy jeszcze w ramach importu docelowego, ale od tego roku w Polsce medyczną marihuanę można już kupić po prostu w aptekach. Stało się to możliwe po tym, jak Sejm przyjął w tej sprawie specjalną ustawę.

- Zdecydowanie jesteśmy spokojniejsi przede wszystkim, bo gdyby nie marihuana medyczna, dzisiaj Bartusia by zapewne z nami nie było - mówi mama Bartka.

Lekarze, pacjenci i ich rodziny czekają na rejestracje kolejnych leków na bazie marihuany i na ich refundację. Leczenie Bartka kosztuje miesięcznie trzy tysiące złotych i płaci za to ze swoich środków hospicjum, a nie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 15 października

  Fakty z 15 października

  Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

  czytaj więcej »
 • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

  czytaj więcej »
 • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

  czytaj więcej »
 • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 16 października

  Prognoza pogody na środę 16 października

  W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 14 października

  Fakty z 14 października

  Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

  czytaj więcej »
tvnpix